MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CBA chciało, by rada miasta wygasiła mandat radnej. Ale rada nie była tym zainteresowana

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Małgorzata Genca/archiwum
Trzy tygodnie temu CBA złożyło do rady miasta wniosek o wygaszenie mandatu radnej z klubu Żuka Annie Ryfce. Ale projekt uchwały w tej sprawie nie został wprowadzony do porządku obrad. Mandat może wygasić jeszcze wojewoda lubelski. Czy to zrobi?

O co chodzi w całej sprawie? CBA pod lupę wzięło zawartą w sierpniu 2021 r. umowę między firmą Venidero, której radna Anna Ryfka jest prezesem, a MKS Lublin.

– Kontrolowana (Anna Ryfka – red.) w okresie pełnienia funkcji radnej Rady Miasta Lublin, będąc wspólnikiem i prezesem zarządu Venidero Sp. z o.o. zawarła umowę sponsoringu z MKS Lublin S.A. – spółką z większościowym udziałem Gminy Lublin, poprzez co naruszyła art. 24 f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie ze wskazanym przepisem radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego – brzmiał fragment uzasadnienia wniosku CBA o wygaszenie mandatu Ryfki, który 31 października wpłynął do przewodniczącego RM, Jarosława Pakuły.

- Kontrolowana zarządzając i reprezentując spółkę Venidero, (…) nie miała na celu promowania prowadzonej działalności gospodarczej, co potwierdziła w złożonych wyjaśnieniach i pisemnym stanowisku. Natomiast ze zgromadzonych dokumentów wynika, że promocja dotyczyła osoby publicznej Anny Ryfki – radnej Rady Miasta Lublin – i w efekcie miała na celu pozyskanie uznania i sympatii opinii publicznej, a tym samym uzyskanie korzyści wizerunkowej – dowodziło we wniosku CBA.

Sprawa wygaszenia mandatu radnej pojawiła się na listopadowej sesji rady miasta. Projekt uchwały w tej sprawie przygotowali radni z klubu PiS, ale nie była procedowana, bo głosami radnych z klubu Żuka nie weszła do porządku obrad (Anna Ryfka nie oddała głosu).

– Po kontroli CBA nie pojawiły się istotne okoliczności sprawy, to że służba otrzymała treść umowy, nie przesądza, iż są tam istotne wątki dla całokształtu sprawy - mówił Piotr Choduń (klub Żuka). Jego zdaniem Ryfka wykupując usługę w miejskiej spółce działała w szczytnym celu – pomoc klubowi. – Każdy mógł wykupić taką usługę – dowodził Choduń.

Teraz tzw. zarządzeniem zastępczym mandat Ryfki wygasić może wojewoda lubelski. Zwróciliśmy się do wojewody z pytaniem, czy taka decyzja jest brana pod uwagę.

- Organ nadzoru nie posiada również żadnych informacji o prowadzeniu lub ewentualnym zakończeniu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie przez Radę Miasta Lublin – poinformowała nas Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody.

Co ciekawe, prawnicy wojewody już raz pochylali się nad zasadnością wygaszenia mandatu Annie Ryfce. Stało się to po tym, jak w lipcu 2022 r. Fundacja Wolności, wskazując na takie same jak CBA przesłanki, złożyła do rady miasta wniosek o wygaszenie mandatu radnej Ryfki. Ale tak się nie stało, więc sprawa trafiła do wojewody. Jednak prawnicy wojewody uznali, że brak jest dowodów wskazujących jednoznacznie, że zaistniały przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej.

Nawet, gdyby Lech Sprawka zdecydował się na wygaszenie mandatu, to Anna Ryfka mogłaby odwołać się do sądu administracyjnego. A młyny sądu mielą powoli i z pewnością wyrok prawomocny nie zapadłby przed końcem tej kadencji, a ta upłynie wiosną 2024 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski