MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dostało dyrektora na siedem lat

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski / archiwum
Zarząd województwa lubelskiego powołał Marka Krakowskiego na stanowisko dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Tę funkcję ma pełnić do końca lutego 2031 r.

- Powołuje się Pana Marka Krakowskiego na stanowisko Dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie na okres siedmiu lat, tj. od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2031 r. - czytamy w uchwale zarządu województwa lubelskiego z 20 lutego 2024 r.

Poprzedniczka Krakowskiego na stanowisku, Katarzyna Sienkiewicz, została powołana na trzy lata. Przez taki okres czasu Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice" ma kierować Wojciech Goleman.

Zapytaliśmy więc w Urzędzie Marszałkowskim, któremu podlega CSK, dlaczego Krakowski ma sprawować pieczę nad tą instytucją aż przez siedem lat.

- Okres na jaki powołano dyrektora CSK wynika z Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej Art. 15. Ust 2. „Dyrektora instytucji artystycznej powołuje się na okres od trzech do pięciu sezonów artystycznych, o których mowa w art. 11a ust. 2. Dyrektora instytucji kultury innej niż instytucja artystyczna powołuje się na okres od trzech do siedmiu lat - wyjaśnia Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Zdaniem Marka Krakowskiego, taki tryb nie jest niczym nadzwyczajnym.

- Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powołał ostatnio na siedem lat dyrektora Teatru Starego Michała Karapudę. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie stabilności funkcjonowania instytucji - mówi "Kurierowi" dyrektor CSK.

Jakie plany na najbliższy czas ma Krakowski?

- Ten rok będzie stał pod znakiem inwestycji, remontów i unowocześniania CSK. Chcemy odświeżyć technologię sceny w Sali Operowej (największej w CSK - dop. red.). Teraz obsługuje ją przestarzały system komputerowy oparty na Windowsie XP - zapowiada Krakowski.

I dodaje:

- Trzeba też zainwestować w nowe urządzenia audio i wideo, które posłużą do rejestracji rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Z tych nagrań będą mogły korzystać osoby w różny sposób wykluczone z partycypacji w kulturze, np. te, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą dojechać do Lublina. To zakłada projekt "Kultura na wyciągnięcie ręki". Ubiegamy się o 10,5 mln zł na ten cel ze środków unijnych. Czekamy na ocenę projektu.

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Ich konsekwencją może być zmiana władzy w regionie, które pociągnie za sobą także roszady w instytucjach podległych samorządowi województwa.

- Jest jakaś doza niepewności co do przyszłości. Zakładam, że ten zarząd województwa, który się uformuje podzieli wizję unowocześniania CSK - wskazuje Krakowski.

Przypomnijmy, że Krakowski pełnił obowiązki dyrektora CSK od grudnia 2023 r. Zastąpił na tym stanowisku Katarzynę Sienkiewicz.

- Ktoś musi tą instytucją zarządzać w czasie przeprowadzenia postępowania konkursowego, ja tę instytucję znam, znają mnie też pracownicy - mówił "Kurierowi" w listopadzie Krakowski.

Ale władze województwa, któremu podlega CSK, zdecydował, że konkursu na to stanowisko nie będzie. Taką możliwość dopuszcza ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Dla Marka Krakowskiego praca w CSK to nie nowość. Od połowy marca 2019 r. pełnił obowiązki jej dyrektora. Cztery miesiące później marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski uznał, że „zakończył on swoją misję". Odchodził w burzliwych okolicznościach, bo ostatniego dnia swojej pracy zwolnił dwie osoby. Od stycznia 2023 r. Krakowski był prezesem Lubelskich Dworców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski