Chmiel z Lubelszczyzny we Włoszech. Browar Pinta warzy porter

sko
Browar Pinta to pierwszy browar rzemieślniczy w Polsce. szymon starnawski / polska press
Pinta, największy rzemieślniczy browar w Polsce, warzy z piwowarami z włoskiego Birra Amarcord portera. Do produkcji piwa użyto chmielu zebranego na Lubelszczyźnie.

Do produkcji 50 hektolitrów piwa użyto 45 kilogramów granulatu chmielowego z odmian Lubelski, Marynka i Puławski. - Lubelski to nasz chmiel, powstały tutaj. To szlachetna, aromatyczna odmiana, która dodaje piwu ciekawego, intensywnego aromatu - mówi Paweł Piłat, właściciel plantacji, z której pochodzą chmiele użyte do uwarzenia kooperacyjnego piwa.

- Marynka to z kolei odmiana młodsza, którą zaczęto uprawiać pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Jeszcze niedawno Marynka dominowała na lubelskich plantacjach, ale teraz jest jej trochę mniej. Ten chmiel używany był do nadania piwu goryczki, ale jak zaczęto eksperymentować z dobrymi okazami Marynki uzyskano całkiem ciekawe walory aromatyczne - dodaje Piłat.

Produkcja polsko-włoskiego piwa z dodatkiem lubelskiego chmielu jest częścią promocji polskiego surowca, którą prowadzi żywiecki browar rzemieślniczy Pinta.

Pinta to pierwszy browar rzemieślniczy w Polsce. W 2011 roku Pinta uwarzyła amerykańską wersję IPA, czyli Atak Chmielu. Pinta stoi również za produkcją polsko - irlandzkiego piwa Lublin to Dublin. Ten trunek warzony jest od trzech lat.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

CHMIELOWA KRAINA!
Matołku sko!! Woj. lubelskie, gdzie leży każdy wie,
a ta chmielowa Lubelszczyzna nie wiadomo gdzie?
Rogaty matołku, obszar Lubelszczyzny nam wskaż,
żeby każdy człeczek był przekonany, że rację masz,
bo ludziki historii nie znają i nazw nie odróżniają!
Mądry matołek z koziego grody jest wykształcony,
niech ludka naukowo douczy, żeby był oświecony
i zrozumiał, że woj. Lubelskie, to Lubelska ziemia,
i że lubelskie, to Lubelszczyzna - lubelska ziemia.
Morał taki: mądrych w kozim grodzie nie brakuje,
a więc wskazać, gdzie Lubelszczyzna się znajduje?
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
>>>>>>>>>>>>
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
>>>>>>>>>>>>
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
>>>>>>>>>>>
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)

R
RabBinLadden

włosi i piwo hahahahahaha chyba z kukurydzy, na pewno mają 800letnią tradycję warzenia a ich suche pola pokrywają się corocznie łanami jęczmienia.... hahahahaha a góry porastają słupy z chmielem

p
piar

Lublin to Dublin to świetne piwo. SPróbuj najpierw żeby ocenić.
Szczególnie ostatni FES z 2016r. Znakomity.

p
piar

A to niby dlaczego?
Włosi robia znakomite piwa. Browarów jest ponad 700. Scena piwna dobrze rozwinięta... nie ma się czemu dziwic :-)

p
piwosz

Łeb nie boli następnego dnia i nie ma sraczki.

l
lubelak

przy niewygórowanej cenie wprost przeciwnie do browarów rzemieślniczych gdzie ceny są od 4 zł w górę. Takiego lubelskiego piwa przy takiej jak dziś pogodzie chętnie bym skosztował zamiast małej czarnej kawy. Szkoda że Perła zrezygnowała z tego zacnego trunku. A tamci pewnie plagiat Dublina robią,cóż nic w przyrodzie nie ginie.

x
xx

to brzmi troche jak ....ruskie wino.....:)

Dodaj ogłoszenie