Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwona strefa objęła także cmentarze. Na Wszystkich Świętych czekają nas ograniczenia

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Odstępy między żałobnikami, obowiązkowe maseczki i zachęcanie wiernych do odwiedzania grobów w innych terminach – tak w tym roku ma wyglądać Wszystkich Świętych i Zaduszki
Odstępy między żałobnikami, obowiązkowe maseczki i zachęcanie wiernych do odwiedzania grobów w innych terminach – tak w tym roku ma wyglądać Wszystkich Świętych i Zaduszki Archiwum
Odstępy między żałobnikami, obowiązkowe maseczki i zachęcanie wiernych do odwiedzania grobów w innych terminach – tak w tym roku ma wyglądać Wszystkich Świętych i Zaduszki. Ministerstwo Zdrowia uspokaja: - Nie wyobrażamy sobie zamknięcia cmentarzy.

Kierownik cmentarza komunalnego na Majdanku w Lublinie przekazał księżom nowe wytyczne co do ilości osób na nabożeństwach pogrzebowych. Według nich, na pogrzebie wewnątrz kaplicy nie może przebywać więcej niż 10 osób (nie licząc księdza i obsługi liturgicznej).

Na zewnątrz kaplicy uczestnicy nabożeństwa mogą stać z zachowaniem przestrzeni 7 mkw. na osobę. Świeccy uczestnicy pogrzebów (z wyjątkiem służby liturgicznej) muszą mieć maseczki zasłaniające usta i nos. Ponadto, kierownictwo zaleca unikanie dużych uroczystości lub przeniesienie ich do innych, większych kościołów.

Kapłani muszą mieć własne stroje liturgiczne, dezynfekować ręce przed i po komunii, a wiernym komunia ma być udzielana na rękę.

Podobne zasady obowiązują także na innych lubelskich nekropoliach, w tym na cmentarzu przy ul. Lipowej, Unickiej i Walecznych.

- To są ogólne zalecenia, do których się stosujemy - wyjaśnia ks. Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej.

W czasie pandemii wątpliwości budzą nawet sprawy tak delikatne, jak pogrzeby. Jeszcze przed objęciem Lublina czerwoną strefą pojawiały się obawy, czy ciała osób zakażonych koronawirusem będzie można wnosić do kościołów. W ubiegłym tygodniu wojewoda lubelski Lech Sprawka zastrzegł, że nie ma przepisów zabraniających organizowania takich nabożeństw.

Jeszcze tydzień temu wierni i księża nie byli pewni, czy w obawie przed rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa państwo nie zamknie cmentarzy na Wszystkich Świętych. Ostatnio minister zdrowia Adam Niedzielski zastrzegł, że nie ma takich planów.

- To święto bardzo zakorzenione w polskiej kulturze. Na razie stoimy na stanowisku, że nie wyobrażamy sobie zamknięcia cmentarzy albo ograniczenia tego ruchu w sposób administracyjny – powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Minister zdrowia zaapelował do żałobników, żeby wizyty na cmentarzach rozłożyli w czasie na tydzień poprzedzający i następujący po Wszystkich Świętych. Poinformował, że rząd nie planuje ustanowienia 2 listopada dniem wolnym i poprosił, żeby w tym czasie ograniczyć do minimum kontakty społeczne.

Do apeli rządu dołączają się także władze kościelne.

- Zachowanie bezpieczne, niewystawianie Pana Boga na próbę postępowaniem wbrew zdrowemu rozsądkowi nie oznaczają braku wiary w Opatrzność. Zachęcamy do odwiedzania cmentarzy w całej oktawie Wszystkich Świętych od 1 do 8 listopada - komentuje ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

Przypomnijmy, w związku z sytuacją epidemiczną abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane wiernym, czyli też Wszystkich Świętych. Dyspensa obowiązuje do odwołania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski