Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy radna Anna Ryfka straci mandat? Zdecydować mogą o tym radni już za kilka dni

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
W lipcu 2022 r. Fundacja Wolności domagała się wygaszenia mandatu radnej Anny Ryfki (klub Żuka), twierdząc, że ta zawierając umowę sponsorską z MKS Lublin złamała zapisy ustawy o samorządzie gminnym. Teraz wygaszenia mandatu chce Centralne Biuro Antykorupcyjne, a stać się to może już  na najbliżej sesji rady miasta.
W lipcu 2022 r. Fundacja Wolności domagała się wygaszenia mandatu radnej Anny Ryfki (klub Żuka), twierdząc, że ta zawierając umowę sponsorską z MKS Lublin złamała zapisy ustawy o samorządzie gminnym. Teraz wygaszenia mandatu chce Centralne Biuro Antykorupcyjne, a stać się to może już na najbliżej sesji rady miasta. Małgorzata Genca
W lipcu 2022 r. Fundacja Wolności domagała się wygaszenia mandatu radnej Anny Ryfki (klub Żuka), twierdząc, że ta zawierając umowę sponsorską z MKS Lublin złamała zapisy ustawy o samorządzie gminnym. Teraz wygaszenia mandatu chce Centralne Biuro Antykorupcyjne, a stać się to może już na najbliżej sesji rady miasta.

CBA pod lupę wzięło zawartą w sierpniu 2021 r. umowę między firmą Venidero, której radna Anna Ryfka (klub Żuka) jest prezesem, a MKS Lublin. – Kontrolowana (Anna Ryfka – red.) w okresie pełnienia funkcji radnej Rady Miasta Lublin, będąc wspólnikiem i prezesem zarządu Venidero Sp. z o.o. zawarła umowę sponsoringu z MKS Lublin S.A. – spółką z większościowym udziałem Gminy Lublin, poprzez co naruszyła art. 24 f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie ze wskazanym przepisem radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego – brzmi fragment uzasadnienia wniosku CBA o wygaszenie mandatu Ryfki, który wpłynął do przewodniczącego RM, Jarosława Pakuły.
To nie wszystko.

- Kontrolowana zarządzając i reprezentując spółkę Venidero, (…) nie miała na celu promowania prowadzonej działalności gospodarczej, co potwierdziła w złożonych wyjaśnieniach i pisemnym stanowisku. Natomiast ze zgromadzonych dokumentów wynika, że promocja dotyczyła osoby publicznej Anny Ryfki – radnej Rady Miasta Lublin – i w efekcie miała na celu pozyskanie uznania i sympatii opinii publicznej, a tym samym uzyskanie korzyści wizerunkowej – dowodzi CBA we wniosku do Pakuły.

A jak komentuje to Anna Ryfka?

- Prawa nie złamałam – mówi krótko i wskazuje, że przewodniczący RM w związku z wnioskiem CBA podjął już jakieś działania.

Jakie?

– Projektu uchwały w tej sprawie jeszcze nie ma, ale może niebawem wpłynąć i myślę, że coś takiego lada moment się pojawi – stwierdza Jarosław Pakuła, zaznaczając, że tematem wygaszenia mandatu Ryfki radni mogą zająć się już na najbliżej sesji rady miasta (16 listopada).

- Sprawa dla nas od początku była oczywista. Przedstawiliśmy potwierdzenie ze strony spółki, że taka umowa była zawarta, a reklamy radnej było widać w transmisjach telewizyjnych. Potwierdza to nie tylko wynik kontroli CBA, ale i liczne orzeczenia sądowe w podobnych sprawach - komentuje wniosek CBA o wygaszenie mandatu radnej Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Bo to właśnie Fundacja Wolności wcześniej, w lipcu 2022 r., wskazując na takie same jak CBA przesłanki, złożyła wniosek o wygaszenie mandatu radnej Ryfki. Ale komisja praworządności i porządku publicznego RM uznała, że nie ma przesłanek, by temat wygaszenia mandatu był procedowany przez radę miasta.

Fundacja Wolności sprawą zainteresowała wojewodę lubelskiego. W tym przypadku prawnicy wojewody uznali, że zgromadzona tej sprawie dokumentacja „nie zawiera jednoznacznych dowodów potwierdzających naruszenie przez panią Annę Ryfkę zakazu określonego w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym”.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski