MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Radzie Miasta Lublin bez zmian. Komitet prezydenta Żuka z większością

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Komitet Krzysztofa Żuka wygrał wybory do Rady Miasta Lublin i utrzymał w niej większość. Swoich przedstawicieli do tego gremium wprowadził też PiS, który w porównaniu z 2018 r. zwiększył o jeden mandat swój stan posiadania.

Wszystko jest już jasne. W wyborach do Rady Miasta Lublin - podobnie jak w 2018 r. - triumfował komitet Krzysztofa Żuka. Wskazało go 63 237 głosujących. Przełożyło się to na 18 mandatów, co gwarantuje stabilną większość w 31-osobowej radzie. W porównaniu z poprzednimi wyborami komitet Żuka stracił jednego radnego. Otrzymał też 14 tys. głosów mniej. Należy jednak podkreślić, że frekwencja w niedzielnej elekcji w Lublinie była niższa (48,08 proc.) od tej z 2018 r. - 54,68 proc..

Prawo i Sprawiedliwość zgromadziło 41 388 głosów (o 9858 mniej niż przed sześcioma laty), co pozwoliło mu na wprowadzenie do nowej rady miasta 13 rajców. Oznacza to, że PiS - w porównaniu z poprzednimi wyborami - zyskał jeden mandat.

Znak "x" przy nazwiskach kandydatów komitetu Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców (debiutant w wyborach do lubelskiej rady miasta) postawiło 9951 głosujących (8,38 proc.). Takie poparcie - mimo przekroczonego pięcioprocentowego progu wyborczego - nie pozwoliło tej formacji na uczestnictwo w podziale mandatów.

KWW Lublin Przyszłość i Tradycja uzyskał 3968 głosów (3,34 proc. poparcia). W okręgu nr 6 swoje listy wystawił KWW Majdan Wrotkowski, który otrzymał tam 260 głosów.

Najwięcej głosów wśród radnych padło na Monikę Orzechowską (komitet Żuka) – 4869. Najniższy wynik wśród kandydatów, którzy zdobyli mandat ma Zdzisław Drozd (PiS) - 726 głosów.

Ich zobaczymy w nowej kadencji Rady Miasta Lublina

KWW Krzysztof Żuk:

Krzysztof Żuk (w związku z wyborem na prezydenta Lublina nie obejmie mandatu. Trafi on do Kamili Florek)
Anna Augustyniak
Zbigniew Jurkowski
Monika Orzechowska
Marcin Wroński
Monika Kwiatkowska
Magdalena Szczygieł-Mitrus
Jarosław Pakuła
Anna Glijer
Jadwiga Mach
Marcin Bubicz
Mariusz Banach
Beata Stepaniuk-Kuśmierzak
Leszek Daniewski
Elżbieta Dados

PiS:

Marcin Jakóbczyk
Tomasz Gontarz
Robert Derewenda
Zdzisław Drozd
Bartłomiej Bałaban
Radosław Skrzetuski
Andrzej Pruszkowski
Elżbieta Boczkowska
Justyna Budzyńska
Eugeniusz Bielak
Tomasz Pitucha
Piotr Popiel
Piotr Gawryszczak

Z deklaracji Krzysztofa Żuka, który uzyskał reelekcję, wynika, że stanowiska jego zastępców utrzymają piastujący je dotychczas urzędnicy. Troje z nich zdobyło mandaty. Chodzi o Beatę Stepaniuk-Kuśmierzak, Mariusza Banacha i Annę Augustyniak. Ich miejsca w radzie miasta zajmą osoby z tej samej listy z kolejną największą liczbą głosów. W przypadku Stepaniuk-Kuśmierzak będzie to Piotr Choduń (obecnie przewodniczący klubu prezydenckiego), Banacha zastąpi Marta Gutkowska, a Augustyniak Anna Ryfka (która w radzie miasta zasiada od 2014 roku). Co ciekawe, w rywalizacji o ewentualny mandat Choduń o trzy głosy wyprzedził Agnieszkę Wójcik.

Zapytaliśmy prezydenta Żuka o skład prezydium Rady Miasta Lublin.

- W tej sprawie zbiorą się radni i ta dyskusja musi na pewno się odbyć. Ukonstytuowanie nowej rady miasta ma nastąpić najpóźniej do 7 maja - usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Według nieoficjalnych doniesień stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Lublin ma zachować Jarosław Pakuła.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski