reklama

Debata w sprawie górek przekroczyła granice

Sylwia Szewc-Koryszko
Sylwia Szewc-Koryszko
Zaktualizowano 
archiwum
Debata publiczna ma swoje prawa - każdy może przedstawić swoje racje i za nimi obstawać. Pytanie tylko, czy każda ze stron wie, kiedy powiedzieć: „dość”.

Od kilkunastu lat przyglądam się debacie, jaka toczy się wokół górek czechowskich, czy wtedy, kiedy właścicielem terenu była kielecka spółka Echo Investment - kupiła go w 2000 roku, czy teraz, kiedy od 2016 roku tereny te są w rękach TBV.

I muszę przyznać, że moja cierpliwość się wyczerpała, a także tolerancja dla takiego dyskursu, kiedy jedna ze stron sporu o to, jak powinien zostać zagospodarowany teren dawnego poligonu, obrzuca drugą, a dokładnie prezydenta Lublina nie tylko błotem, bo to w debacie już nie dziwi, ale masą wulgaryzmów, pomówień, a wręcz - o zgrozo - nawołuje do przemocy w stosunku do włodarza miasta.

Hejt i przemoc słowna to często efekt wyładowania frustracji w internecie i bezsilności, gdy brakuje merytorycznych argumentów. A wszystko to pod przykrywką pozornej anonimowości.

Ale jedyne, co osiągnęli hejterzy, to to, że teraz ich wpisami zajmie się prokuratura. Co więcej, chcąc oczernić prezydenta, tak naprawdę przysłużyli się mu, bo wiele osób nie popiera takiego stylu debaty i w tym starciu stanęło po stronie zaszczutego obraźliwymi komentarzami prezydenta.

Warto przypomnieć, że mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się w temacie górek podczas kwietniowego referendum. Tylko że ponad 220 tys. osób uprawnionych do głosowania nie pojawiło się przy urnach.

Zagłosowało niecałe 34 tys. mieszkańców (prawie 11 tys. było za postawieniem tam bloków i parku, a blisko 23 tys. powiedziało „nie”). Frekwencja wyniosła 12,91 proc.

Tym samym referendum było niewiążące. Ponad 220 tys. lublinian oddało decyzję w tej sprawie miejskim radnym, bo to oni zajmą się teraz tym tematem. Radnym wybranym w wiążących i ważnych wyborach. I to trzeba uszanować.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 76

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Chyba inną dyskusję słyszeliśmy. Ja słyszałem bardzo merytoryczne argumenty ze strony obrońców Górek Czechowskich na które, co nie dziwi, trudno było stronie deweloperskiej odpowiedzieć.

Pani próba zdyskredytowania osób biorących udział w dyskusji wypada słabo i stronniczo. Nie można, w wyniku kilku wpisów na forum przekreślić zasadności i argumentów społeczników przeciwstawiających się zabudowie tego cennego obszaru.

Jak cennego przekonamy się dopiero po tym gdy zostanie zabudowany.

G
Gość

Wreszcie skończy się obrona interesów mieszkańców osiedla TOR i kilu im podobnym, Wreszcie to miejsce będzie ogólnie dostępne w praktyce, a nie

tylko w teorii.

G
Gość

Mam nadzieję że będzie to początek końca prezydenta , który ma głos mieszkańców "swojego" miasta głęboko w d......

G
Gość

Wczoraj na łamach KL czytałem pierwszy rzeczowy komentarz, dzisiaj drugi. Pani redaktor przecież KL to gazeta naszego miasta, czemu nie weźmie w obronę mieszkańców przed wulgarnym atakiem ze strony hesterów ale również działaniami Dziennika Wschodniego, którego działania przekraczają wszelkie granice. Nie chodzi przecież o bicie się, a o obronę przed agresywnym zachowaniem. Pozdrawiam.

M
Melchior

Z artykułu wynika, że radny ma monopol na wiedzę. Posłowie myślą tak samo. Artykuł sponsorowany przez TBV czy jak?

G
Gość

Porównując treści artykułu z postami na forum mimowolne nasuwa się stare powiedzenie "Kto mieczem wojuje...

G
Gość

"Hejt i przemoc słowna to często efekt wyładowania frustracji w internecie i bezsilności..." no właśnie bezsilności. Co mają zrobić zwykle ludzie jak po stronie dewelopera są ogromne pieniądze, agencje marketingowe czy farmy trolli pracujące 24/7?

G
Gość

Dlaczego Pani Redaktor wpisuje się w retorykę KŻ?

Czemu ma służyć ograniczanie wolności słowa i swobody wypowiedzi?

Czy jest to rozwiązanie, kto nie z nami ten przeciw nam?

G
Gość
2019-06-28T13:06:27 02:00, Gość:

Widać, że i na tym forum zaczynają pojawiać się chamskie komentarze wobec osób, które mają inne zdanie na temat zagospodarowania Górek. W związku z tym proszę o podjęcie działań przez dziennikarzy Kuriera i zgłoszenie tych komentarzy do prokuratury.

2019-06-28T13:09:15 02:00, Gość:

Domyślam się, że szanowny autor tego postu ma na myśli m.in. osobę, która zamieściła taki wpis:" hejterzy pseudo-ekolodzy wpadli w amok, oplują każdego kto ma inne od nich zdanie"?

2019-06-28T13:16:52 02:00, Gość:

Tak. Bezpodstawne nazywanie kogoś hejterem to mowa nienawiści. Kurier powinien to zgłosić do prokuratury.

2019-06-28T13:35:31 02:00, Gość:

Bardzo dziękuję za poparcie mojego wniosku. :-)

Trzeba bezwzględnie przeciwdziałać tego typu praktykom socjotechnicznym, które mają na celu sztuczne "podkręcenie" dyskusji i sprowadzenie jej na manowce, odległe od meritum sprawy, jak również służące celowemu prowokowaniu adwersarzy. Niestety, jak na dłoni, widać, która strona sporu przoduje w tego rodzaju działaniach...

2019-06-28T13:46:09 02:00, Gość:

I trzeba walczyć z propagandą i manipulacją. Niestety władza i niektóre media próbują robić z ludzi ćwierćinteligentów.

2019-06-28T13:53:38 02:00, Gość:

W dodatku zachowując się niejednokrotnie, niczym złodziej przyłapany na gorącym uczynku i wrzeszczący "Kradną!"... :-(

2019-06-28T13:58:34 02:00, Gość:

Mówisz o sobie trollu?

2019-06-28T14:08:02 02:00, Gość:

Szanowny Adwersarzu,

1) Wpraszam sobie inwektywy

2) Proszę uważnie, ze zrozumieniem i tonując emocje, przeczytać kilka poniższych postów, a następnie wyciągnąć samodzielnie wnioski.

Pozdrawiam serdecznie.

Chyba powyższych. Nie przyjmuję pozdrowień od trolli.

G
Gość
2019-06-28T13:06:27 02:00, Gość:

Widać, że i na tym forum zaczynają pojawiać się chamskie komentarze wobec osób, które mają inne zdanie na temat zagospodarowania Górek. W związku z tym proszę o podjęcie działań przez dziennikarzy Kuriera i zgłoszenie tych komentarzy do prokuratury.

2019-06-28T13:09:15 02:00, Gość:

Domyślam się, że szanowny autor tego postu ma na myśli m.in. osobę, która zamieściła taki wpis:" hejterzy pseudo-ekolodzy wpadli w amok, oplują każdego kto ma inne od nich zdanie"?

2019-06-28T13:16:52 02:00, Gość:

Tak. Bezpodstawne nazywanie kogoś hejterem to mowa nienawiści. Kurier powinien to zgłosić do prokuratury.

2019-06-28T13:35:31 02:00, Gość:

Bardzo dziękuję za poparcie mojego wniosku. :-)

Trzeba bezwzględnie przeciwdziałać tego typu praktykom socjotechnicznym, które mają na celu sztuczne "podkręcenie" dyskusji i sprowadzenie jej na manowce, odległe od meritum sprawy, jak również służące celowemu prowokowaniu adwersarzy. Niestety, jak na dłoni, widać, która strona sporu przoduje w tego rodzaju działaniach...

2019-06-28T13:46:09 02:00, Gość:

I trzeba walczyć z propagandą i manipulacją. Niestety władza i niektóre media próbują robić z ludzi ćwierćinteligentów.

2019-06-28T13:53:38 02:00, Gość:

W dodatku zachowując się niejednokrotnie, niczym złodziej przyłapany na gorącym uczynku i wrzeszczący "Kradną!"... :-(

2019-06-28T13:58:34 02:00, Gość:

Mówisz o sobie trollu?

Szanowny Adwersarzu,

1) Wpraszam sobie inwektywy

2) Proszę uważnie, ze zrozumieniem i tonując emocje, przeczytać kilka poniższych postów, a następnie wyciągnąć samodzielnie wnioski.

Pozdrawiam serdecznie.

G
Gość
2019-06-28T13:56:45 02:00, Gość:

Od początku nie miałem dobrego zdania o tzw. "obrońcach górek", teraz się tylko utwierdziłem w przekonaniu, że oni od początku byli nastawieni jedynie na awanturnictwo i pieniactwo i nie interesowała ich żadna dyskusja.

Proszę o zgłoszenie powyższego komentarza do prokuratury, ponieważ szkaluje on obrońców Górek Czechowskich.

G
Gość
2019-06-28T13:06:27 02:00, Gość:

Widać, że i na tym forum zaczynają pojawiać się chamskie komentarze wobec osób, które mają inne zdanie na temat zagospodarowania Górek. W związku z tym proszę o podjęcie działań przez dziennikarzy Kuriera i zgłoszenie tych komentarzy do prokuratury.

2019-06-28T13:09:15 02:00, Gość:

Domyślam się, że szanowny autor tego postu ma na myśli m.in. osobę, która zamieściła taki wpis:" hejterzy pseudo-ekolodzy wpadli w amok, oplują każdego kto ma inne od nich zdanie"?

2019-06-28T13:16:52 02:00, Gość:

Tak. Bezpodstawne nazywanie kogoś hejterem to mowa nienawiści. Kurier powinien to zgłosić do prokuratury.

2019-06-28T13:35:31 02:00, Gość:

Bardzo dziękuję za poparcie mojego wniosku. :-)

Trzeba bezwzględnie przeciwdziałać tego typu praktykom socjotechnicznym, które mają na celu sztuczne "podkręcenie" dyskusji i sprowadzenie jej na manowce, odległe od meritum sprawy, jak również służące celowemu prowokowaniu adwersarzy. Niestety, jak na dłoni, widać, która strona sporu przoduje w tego rodzaju działaniach...

2019-06-28T13:46:09 02:00, Gość:

I trzeba walczyć z propagandą i manipulacją. Niestety władza i niektóre media próbują robić z ludzi ćwierćinteligentów.

2019-06-28T13:53:38 02:00, Gość:

W dodatku zachowując się niejednokrotnie, niczym złodziej przyłapany na gorącym uczynku i wrzeszczący "Kradną!"... :-(

Mówisz o sobie trollu?

G
Gość

Od początku nie miałem dobrego zdania o tzw. "obrońcach górek", teraz się tylko utwierdziłem w przekonaniu, że oni od początku byli nastawieni jedynie na awanturnictwo i pieniactwo i nie interesowała ich żadna dyskusja.

G
Gość
2019-06-28T13:06:27 02:00, Gość:

Widać, że i na tym forum zaczynają pojawiać się chamskie komentarze wobec osób, które mają inne zdanie na temat zagospodarowania Górek. W związku z tym proszę o podjęcie działań przez dziennikarzy Kuriera i zgłoszenie tych komentarzy do prokuratury.

2019-06-28T13:09:15 02:00, Gość:

Domyślam się, że szanowny autor tego postu ma na myśli m.in. osobę, która zamieściła taki wpis:" hejterzy pseudo-ekolodzy wpadli w amok, oplują każdego kto ma inne od nich zdanie"?

2019-06-28T13:16:52 02:00, Gość:

Tak. Bezpodstawne nazywanie kogoś hejterem to mowa nienawiści. Kurier powinien to zgłosić do prokuratury.

2019-06-28T13:35:31 02:00, Gość:

Bardzo dziękuję za poparcie mojego wniosku. :-)

Trzeba bezwzględnie przeciwdziałać tego typu praktykom socjotechnicznym, które mają na celu sztuczne "podkręcenie" dyskusji i sprowadzenie jej na manowce, odległe od meritum sprawy, jak również służące celowemu prowokowaniu adwersarzy. Niestety, jak na dłoni, widać, która strona sporu przoduje w tego rodzaju działaniach...

2019-06-28T13:46:09 02:00, Gość:

I trzeba walczyć z propagandą i manipulacją. Niestety władza i niektóre media próbują robić z ludzi ćwierćinteligentów.

W dodatku zachowując się niejednokrotnie, niczym złodziej przyłapany na gorącym uczynku i wrzeszczący "Kradną!"... :-(

G
Gość
2019-06-28T13:06:27 02:00, Gość:

Widać, że i na tym forum zaczynają pojawiać się chamskie komentarze wobec osób, które mają inne zdanie na temat zagospodarowania Górek. W związku z tym proszę o podjęcie działań przez dziennikarzy Kuriera i zgłoszenie tych komentarzy do prokuratury.

2019-06-28T13:09:15 02:00, Gość:

Domyślam się, że szanowny autor tego postu ma na myśli m.in. osobę, która zamieściła taki wpis:" hejterzy pseudo-ekolodzy wpadli w amok, oplują każdego kto ma inne od nich zdanie"?

2019-06-28T13:16:52 02:00, Gość:

Tak. Bezpodstawne nazywanie kogoś hejterem to mowa nienawiści. Kurier powinien to zgłosić do prokuratury.

2019-06-28T13:35:31 02:00, Gość:

Bardzo dziękuję za poparcie mojego wniosku. :-)

Trzeba bezwzględnie przeciwdziałać tego typu praktykom socjotechnicznym, które mają na celu sztuczne "podkręcenie" dyskusji i sprowadzenie jej na manowce, odległe od meritum sprawy, jak również służące celowemu prowokowaniu adwersarzy. Niestety, jak na dłoni, widać, która strona sporu przoduje w tego rodzaju działaniach...

I trzeba walczyć z propagandą i manipulacją. Niestety władza i niektóre media próbują robić z ludzi ćwierćinteligentów.

Dodaj ogłoszenie