MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Dla Ciebie Polsko”. Wspólny koncert lubelskich uczelni

Maciej Wijatkowski
Szykuje się wyjątkowe wydarzenie muzyczne z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Razem wystąpią studenckie zespoły folklorystyczne wszystkich lubelskich uczelni.

28 listopada o godzinie 19, na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej 15, odbędzie się koncert „Dla Ciebie Polsko”, z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Wspólnie wystąpią: Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Stanisława Leszczyńskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Nasze uczelnie chcą uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wspólny koncert - mówił rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.

- Będzie to występ otwarty, który chcemy dedykować mieszkańcom Lublina i Lubelszczyzny. Chcemy pokazać piękno naszego folkloru, nasze dziedzictwo kulturowe i patriotyzm, który jest wpisany w funkcjonowanie tych zespołów.

To rektor był inicjatorem zebrania zespołów w jednym koncercie. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Lech Leszczyński, choreograf i dyrektor artystyczny Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Podkreślał on szczególny charakter wydarzenia.

- Polska dzięki możliwości śpiewania i tańczenia mogła zachować swój język - mówił Lech Leszczyński - W zaborach nie można było pisać ani mówić w naszym ojczystym języku, ale właśnie poprzez śpiew, poprzez folklor, udało się go zachować. Ten koncert to ukłon w stronę polskiej kultury ]- podsumowywał Leszczyński.

Podczas koncertu będziemy podziwiać nie tylko układy taneczne - tańce lubelskie i narodowe. Zaprezentowane zostaną także wiązanki pieśni patriotycznych i recytacje. Całość poprzedzi też krótkie wprowadzenie pt.: „O Niepodległości w Lublinie”, zakończy natomiast wspólny finał: „Piękna nasza Polska cała”, w wykonaniu wszystkich artystów i - miejmy nadzieję - publiczności.

- Taka okazja zdarza się raz w życiu - podkreślał Lech Leszczyński. To prawda, więc nie wolno jej przegapić, tym bardziej, że wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i dla każdego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski