Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla pacjentów. W Lublinie powstanie oddział kardiochirurgii i transplantacji serca

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstanie Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Jednostką pokieruje jeden z najbardziej cenionych specjalistów w tym zakresie – prof. dr hab. n. med. Michał Zembala.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstanie Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Jednostką pokieruje jeden z najbardziej cenionych specjalistów w tym zakresie – prof. dr hab. n. med. Michał Zembala. Archiwum/zdjęcie poglądowe
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstanie Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Jednostką pokieruje jeden z najbardziej cenionych specjalistów w tym zakresie – prof. dr hab. n. med. Michał Zembala.

Szpital wojewódzki w Lublinie stale się rozwija. W ostatnim czasie świadczy o tym m.in. zakup światowej klasy systemu chirurgii robotycznej da Vinci, otwarcie nowoczesnego bloku R z pięcioma salami operacyjnymi oraz jedną salą hybrydową, a także powstanie oddziału neurochirurgii.

– Otwarcie oddziału kardiochirurgii to nie tylko kamień milowy dla szpitala, ale przede wszystkim kluczowe wydarzenie dla mieszkańców województwa lubelskiego, którzy od teraz nie muszą już szukać pomocy w odległych ośrodkach położonych poza naszym regionem – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W nowo utworzonym oddziale kardiochirurdzy będą korzystać z potencjału istniejącej infrastruktury szpitalnej i wykonywać zabiegi w obrębie serca i wielkich naczyń. Oddział będzie dysponował dwiema salami operacyjnymi. Na Kardiochirurgii będą wykonywane operacje:

  • małoinwazyjne leczenie wad strukturalnych serca i wielkich naczyń z zastosowaniem technik endoskopowych lub technik robotowych,
  • przezcewnikowe leczenie wad strukturalnych serca,
  • wykonywane wspólnie przez zespół kardiochirurgów i kardiologów,
  • leczenie wstrząsu kardiogennego oraz ostrej i przewlekłej zatorowości płucnej.

Planowane jest również wykonywanie transplantacji serca i mechaniczne jego wspomaganie.

Pacjenci kardiologiczni mogą liczyć na dokładniejsza opiekę

W placówce przy al. Kraśnickiej planowane jest również otwarcie przyszpitalnej poradni, która będzie kwalifikowała chorych do zabiegów kardiochirurgicznych, kardiologicznych lub leczenia zachowawczego, kompleksowo przygotowywała pacjentów do zabiegu oraz obserwowała ich po zabiegu operacyjnym.

– Mapa potrzeb zdrowotnych wyraźnie wskazuje na konieczność zwiększenia dostępności do świadczeń z zakresu kardiochirurgii w województwie lubelskim, szczególnie w obszarze niewydolności krążenia – podkreśla Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

Jednym z planów na przyszłość jest powstanie Wschodnioeuropejskiego Centrum Chorób Serca, Naczyń i Mózgu, z którego usług korzystaliby pacjencji z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier i Rumunii.

– Stworzenie ośrodka, który w sposób kompleksowy zapewniłby dostępność do najnowocześniejszych technik i technologii diagnostyki i terapii niewydolności serca: transplantacji serca i mechanicznego jego wspomagania, w zdecydowany sposób przyczyni się do poprawy sytuacji zdrowotnej województwa, ale także województw ościennych – dodaje Matej.

Oddziałem kardiochirurgii, transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia pokieruje prof. Michał Zembala

– Kardiochirurgia należy do grupy wysokospecjalistycznych jednostek ochrony zdrowia, która świadczy usługi medyczne w zakresie operacyjnego leczenia chorób serca i wielkich naczyń. Projekt stworzenia takiego oddziału w szpitalu wojewódzkim w Lublinie powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców województwa lubelskiego na wysokiej jakości usługi medyczne, w tym chirurgiczne leczenie krańcowej niewydolności krążenia – tłumaczy prof. dr hab. n. med Michał Zembala.

Prof. dr hab. n. med. Michał Zembala jest europejskim specjalistą chirurgii serca i naczyń z doświadczeniem, które zdobywał m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Specjalizuje się w leczeniu chorych z ciężką niewydolnością serca, wykonując zarówno zabiegi transplantacji serca oraz wszczepienia sztucznych komór serca, jak i sztucznego serca.

Dzięki wprowadzonej przez niego strategii osiągnięto rekordową w Polsce i wiodącą w Europie liczbę przeszczepień serca. Wykonał pierwsze w Polsce udane retransplantacje serca, wprowadzając tę formę terapii do standardu postępowania w przypadku schyłkowej niewydolności przeszczepionego organu. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie przezcewnikowego leczenia chorób zastawki aortalnej.

W konferencji prasowej – oprócz zespołu szpitala, dyrektora i prof. Zembali – uczestniczyli: poseł PiS Przemysław Czarnek, marszałek województwa Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski i rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski