Spis treści
Domowe przetwory z ogórków
Sezon na ogórki trwa od lipca do końca sierpnia. Warto wykorzystać ten czas i przygotować z nich wyśmienite przekąski. Zebraliśmy dla ciebie 5 najlepszych przepisów na przetwory z ogórków. Możesz jeść je do obiadu, kanapek czy dodać do sałatek. Pod każdym zdjęciem w galerii znajdziesz link do dokładnego przepisu ze wskazówkami krok po kroku, jak je przygotować. Są wyśmienite!
Polecane przepisy na przetwory z ogórków:
- Ogórki watykańskie
- Zymft ogórki z musztardą
- Chrupiące ogórki małosolne
- Ogórki kiszone z chrzanem i czosnkiem
- Ogórki małosolne z woreczka
Jak pasteryzować ogórki?
Pasteryzowanie, czyli wekowanie przetworów jest bardzo ważne i nie należy tej czynności pomijać. Dzięki temu zniszczymy drobnoustroje i enzymy, które przyczyniają się do psucia produktów, a nasze warzywa i owoce dłużej zachowają swój smak oraz wartości odżywcze.
Polecamy dwa sposoby na pasteryzowanie przetworów:
- pasteryzowanie na mokro – należy na dnie garnka ułożyć bawełnianą ściereczkę, ustawić na niej słoiki, zalać wodą do 3/4 wysokości, gotować 20 minut na małym ogniu, a następnie wyjąć z wody i odwróć do góry dnem,
- pasteryzowanie na sucho – ustawiamy słoiki na blaszce i podgrzewamy w piekarniku w 120 stopniach od 5 do 20 minut, w zależności od przepisu.
Mniej popularną metodą jest pasteryzowanie w zmywarce. Należy ustawić słoiki do góry dnem, w pustym urządzeniu, włączyć program na 75 stopni i poczekać aż skończy się cały cykl. Po tym czasie odstawiamy słoiki w chłodne miejsce.
Słoiki na przetwory. Co wybrać?
Do przygotowywania przetworów potrzebujemy odpowiednich naczyń. Świetnie nadają się do tego szklane słoiki odporne na działanie wysokiej temperatury. Można wybrać:
- słoiki typu twist-off o krawędziach ze specjalnym gwintem, do którego pasuje blaszana zakrętka,
- słoiki typu weck ze szklanymi zakrętkami i specjalną gumką.
Jeśli używasz słoików z wcześniejszych przetworów, to sprawdź, czy nakrętki nie są zniekształcone lub pordzewiałe. W przypadku wecków gumka nie może być popękana. Co bardzo ważne, słoiki do przetworów należy najpierw dokładnie umyć, sparzyć wodą, a następnie dobrze wysuszyć. Sprawdzonym pomysłem jest także wyparzenie ich najpierw w piekarniku.
Czytaj także: Czekośliwka dla łasuchów. Przepis na powidła śliwkowe z czekoladą
Zobacz także inne przepisy ze Strony Kuchni:
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Szarlotka tatrzańska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?