"Drewniany skarb", czyli jak ocalić zabytki Lubelszczyzny budowane z drewna (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Dom w Dubience (powiat chełmski).
Dom w Dubience (powiat chełmski). Materiały Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN
Udostępnij:
Skanowanie budynków stojących wokół rynków, zbieranie starych zdjęć i wspomnień mieszkańców, a później stworzenie wirtualnych makiet 3D przedwojennych miasteczek i warsztaty z młodzieżą- to główne kroki edukacyjnego projektu "Drewniany skarb".

- To jest działanie na rzecz ochrony i promowania tradycyjnej architektury miasteczek Lubelszczyzny. Uwrażliwienie na jej degradację - tak o międzynarodowym projekcie "Drewniany skarb" powiedziała jego koordynatorka, Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

We wtorek Teatr NN przedstawił efekty prowadzonego od maja 2014 roku projektu. Udział w nim biorą nie tylko lokalni partnerzy, ale też eksperci z Norwegii. Były więc studyjne wizyty w Polsce i Norwegii, warsztaty z cieślami i zajęcia edukacyjne dla uczniów pochodzących z miejscowości, w której jeszcze ostała się drewniana architektura tradycyjna.

Zaułki i drewniane daszki

"Zadziwił mnie labirynt przejść i przesmyków utworzonych pomiędzy dwoma domami, szopką, kurnikiem i ustępem. Drewniane kładki wytyczały drogę. Zawieszone na różnych poziomach daszki osłaniały przechodniów od deszczu i zamieci. Przypominam te zaułki, w których ustawiono beczki, cebry i szafliki do zbierania deszczówki. Kto projektował tę bajecznie malowniczą scenerię?" - tak słynny prof. Wiktor Zin pisał o drewnianej architekturze rodzinnego Hrubieszowa (cytat za: Drewniany skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość).

Do końca roku powstaną wirtualne makiety 3D pięciu miejscowości: Dubienki, Wojsławic, Szczebrzeszyna, Tyszowiec i Krasnobrodu. Dzięki nim pokazane zostaną dziś nieistniejące zabytki drewnianej architektury.

"Są to miejscowości, które w okresie międzywojennym były typowymi miasteczkami wielokulturowymi – zamieszkanymi przez społeczność chrześcijańską wyznania rzymskokatolickiego, społeczność żydowską, a także prawosławną" - pisze Teatr NN. "Wszystkie wybrane miejscowości posiadają rynki, wokół których w okresie międzywojennym znajdowało się wiele przykładów architektury drewnianej, w tym charakterystyczna dla architektury Lubelszczyzny zabudowa podcieniowa (...)".

Dom oddany w posagu córki

Każdy z tych domów jest pretekstem do osobnej opowieści o przeszłości. Jak historia domu stojącego przy ulicy I Armii Wojska Polskiego w Dubience. Przed wojną mieszkał w nim najbogatszy Żyd w tym miasteczku, Icek Goldberg. Zajmował się spławem drewna. Dom zbudował w 1926 roku, jako część posagu córki.

- Obecny właściciel zna historię tego domu i ją docenia. Zostawił na przykład w nim oryginalną stolarkę okienną i drzwiową - zauważa Joanna Zętar z Teatru NN. I podkreśla, że dla zachowania cennych przykładów drewnianej architektury na Lubelszczyźnie konieczna jest współpraca wielu środowisk, także lokalnych samorządów.

Sposobem na zainteresowanie omawianą częścią dziedzictwa jest Otwarty Szlak Architektury Drewnianej. Teatr NN umieścił na nim następujące miejscowości z regionu: Borowica, Chłopiatyn, Dubienka, Górecko Kościelne, Hrebenne, Kostomłoty, Krasnobród, Ortel Królewski, Szczebrzeszyn, Tomaszów Lubelski, Tyszowce, Wojsławice, Zaklików oraz Żulin. - Oczywiście ta lista nie jest zamknięta - zaznacza Joanna Zętar.

Strona internetowa projektu - "Drewniany Skarb"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
JAANNA
Larvik w Norwegii. CZYLI JAK OCHRONIĆ DREWNIANE ZABYTKI LUBELSZCZYZNY , JAK SAM TYTUŁ WSKAZUJE . HAHAAAAA
C
Chełmianin N
WRAŻENIE!
Małgorzata Szlachetka i Ośrodek Brama Grodzka!
Nie szukajcie Lubelszczyzny na Chełmskiej Ziemi,
bo podane miasteczka nie leżą na lubelskiej ziemi,
a kto tak uważa, to naukę i mieszkańców obraża.
Tylko upośledzony z natręctwa brednie powtarza,
a redaktorka Szlachetka takie wrażenie stwarza,
bo jeżeli prawdę historyczną uparcie się podważa,
to dla dobra swego, niech przejdzie się do lekarza.
Morał: kto umie myśleć i umie czytać, to się dowie
co powinno być w wykształconej douczonej głowie!

RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.

 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.

WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia
2011(CET)
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie