MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Archeologiczne Sensacje 2023 r. Nominowane 4 odkrycia archeologiczne z lubelskiego

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Widok z lotu ptaka na dawny klasztor i kościół o.o. bernardynów
Widok z lotu ptaka na dawny klasztor i kościół o.o. bernardynów Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Buława gwiaździsta z miejscowości Szkuciska, depozyt 13 ozdób z Czernięcina Poduchowego w gm. Turobin Archeologia, mury średniowiecznej wieży odkryte na terenie dawnego klasztoru Bernardynów i Starożytności Chodlika to cztery zabytki o działania archeologiczne, które zostały nominowane do konkursu Archeologiczne Sensacje 2023 r.

Znaleziska i dokonania archeologiczne z terenu Lubelszczyzny po raz kolejny zostały zakwalifikowane do konkursu Archeologiczne Sensacje 2023 r. Coroczną rywalizację zorganizował miesięcznik „Archeologia Żywa”.

Zabytki z naszego regionu uzyskały nominacje w 4 kategoriach: najważniejszy skarb 2023 r., najskuteczniej promowane badania 2023 r., unikatowy artefakt 2023 r. i najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce 2023 r.

O miano "najważniejszego skarbu 2023 r." powalczy depozyt 13 ozdób, które znaleziono w Czernięcinie Poduchownym w gminie Turobin. Wykonane z brązu przedmioty sprzed 2,5 tysiąca lat zalegały na głębokości ok. 20-25 cm poniżej powierzchni gruntu.

Tytuł "Unikatowego artefaktu 2023 r." ma szansę zdobyć buława gwiaździsta z miejscowości Szkuciska. Odnalazł ją 12-letni chłopiec podczas prac budowlanych przy stodole w gminie Wilków. Buława to rodzaj średniowiecznej broni, a ten egzemplarz archeolodzy datują ją na XII- XIV w.

Z kolei o najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce 2023 r. nominację uzyskały mury średniowiecznej wieży na terenie dawnego klasztoru Bernardynów. Wstępna analiza nieznanego dotąd znaleziska wskazuje, że może być to jeden z najstarszych obiektów architektury murowanej w Lublinie.

Najskuteczniej promowane badania 2023 r. nominowana została Archeologia i Starożytności Chodlika. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawanych projektów badawczych na terenie kraju. W tej miejscowości znajdują się pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku, archeolodzy odkryli też tam znaleziska pochodzące z epoki brązu czy neolitu. W ostatnich dniach badacze natrafili mi. in. na pierścionek typu Orszymowice oraz denar węgierski Władysława I Świętego.

Na znaleziska można głosować tutaj.

Oddać głosy można do 10 stycznia, a zwycięzców poznamy 12 stycznia.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski