Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogowy nasyp, po którym przebiega ul. Wyszyńskiego, do remontu

Artur Jurkowski
Zanim rozpocznie się wzmacnianie samego nasypu, od strony ul. Misjonarskiej wyburzone będą budynki gospodarcze i wycięte drzewa
Zanim rozpocznie się wzmacnianie samego nasypu, od strony ul. Misjonarskiej wyburzone będą budynki gospodarcze i wycięte drzewa Małgorzata Genca
Drogowy nasyp, po którym przebiega ul. Wyszyńskiego, do remontu. Obiekt wy-budowany prawie 200 lat temu jest w katastrofalnym stanie.

- Proces osuwania postępuje od kilku lat. Zagrożenia katastrofą nie ma, ale naprawa obiektu jest bezwzględnie konieczna - podkreśla Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Chodzi o ziemny nasyp, po którym przebiega ul. Wyszyńskiego. Ratusz już szuka firmy, która wykona prace związane ze wzmocnieniem obiektu. Chodzi o skarpę od strony ul. Misjonarskiej.

Aby zatrzymać osuwanie w skarpę zostaną wciśnięte stalowe płyty. - Chodzi o grodzice stalowe, które będą wprowadzone w grunt w technologii bezwibracyjnej - opisuje Karol Kieliszek.

Łącznie pracami zabezpieczeniowymi objęty zostanie odcinek o długości prawie 51 metrów. Stalowe płyty będą zagłębione w gruncie na 4-5 metrów. Później u podnóża skarpy powstanie mur.

Prace mają ruszyć w sierpniu. Wykonawca na ich zrealizowanie ma czas do 20 września. - Przed przystąpieniem do prac związanych z umacnianiem nasypu rozebrane zostaną budynki gospodarcze stojące u podnóża skarpy. Wcięte będą też rosnące na niej drzewa i krzewy - zapowiada Kieliszek.

Nasyp powstał w latach 1816 - 1826. - W ramach prac związanych z uregulowaniem przebiegu taktu prowadzącego do Zamościa. Był to element porządkowania wyglądu miasta, w tym czasie uregulowano też przebieg traktu w kierunku Lubartowa, powstał plac Litewski - przypomina Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Do budowy nasypu wykorzystano m.in. gruz z rozbiórki kolegium jezuickiego, które stało w miejscu obecnego placu przed lubelską archikatedrą. Nasyp w kolejnych latach był wielokrotnie podwyższany, poszerzany i przebudowywany. Obecny kształt nadano mu w 1986.

W ramach inwestycji prace konserwacyjne mają być też wykonane po stronie ul. Żmi-gród. Tam jednak sytuacja nie jest tak zła jak w przypadku skarpy przy ul. Misjonarskiej.

- Po zakończeniu robót związanych ze wzmocnieniem nasypu wyremontowana będzie jezdnia ul. Wyszyńskiego na odcinku od ul. Królewskiej do przejścia dla pieszych na wysokości seminarium duchownego - dodaje Karol Kieliszek.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski