Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Centrum Spotkania Kultur bez konkursu

Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski
Dyrektor Centrum Spotkania Kultur zostanie powołany bez konkursu. Jak się dowiedzieliśmy, na czele instytucji ma dalej stać Marek Krakowski, który kieruje nią od grudnia 2023 r.

- Powołanie dyrektora Centrum Spotkania Kultur zostanie przeprowadzone w trybie bezkonkursowym, z zachowaniem wymaganej procedury jaką nakładają przepisy prawa zawarte w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, któremu podlega CSK.

I precyzuje:

- Wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora samorządowej instytucji kultury następuje w drodze konkursu w instytucjach wskazanych w rozporządzeniu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 lipca 2015 r. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie nie figuruje w wymienionym wyżej wykazie, w związku z powyższym organizator nie ma obowiązku powoływania dyrektora tej instytucji kultury w drodze konkursowej.

Od 1 grudnia 2023 r. pełniącym obowiązki dyrektora CSK jest Marek Krakowski. Zarząd województwa uchwałą z 28 listopada 2023 r. powołał go na to stanowisko na okres trzech miesięcy, do końca lutego.

- Ktoś musi tą instytucją zarządzać w czasie przeprowadzenia postępowania konkursowego, ja tę instytucję znam, znają mnie też pracownicy - mówił "Kurierowi" w listopadzie Krakowski.

Zapytaliśmy więc dyrektora CSK, co zmieniło się od tego momentu.

- Kiedy rozmawialiśmy, to nie miałem jeszcze wiedzy o tym, że zarząd województwa lubelskiego zdecydował o tym, aby dyrektora CSK wyłonić w trybie bezkonkursowym - tłumaczy Krakowski.

Jak się dowiedzieliśmy, Krakowski swoją misję na stanowisku dyrektora CSK ma kontynuować od marca.

- Potwierdzam, że poddałem się procedurze oceny w trybie bezkonkursowym. O tym, czy zostanę ostatecznie dyrektorem zdecyduje zarząd województwa lubelskiego - wskazuje Krakowski.

Jak wyjaśnia Remigiusz Małecki, dyrektor CSK zostanie powołany po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.

Bezkonkursowa ścieżka powoływania dyrektora to dla CSK nie nowość. W taki sposób stery w instytucji objęła m.in. Katarzyna Sienkiewicz, poprzedniczka Krakowskiego na stanowisku i Grzegorz Orzełowski, który kierował tą instytucją od sierpnia do października 2019 r. Tylko pierwszy dyrektor CSK - Piotr Franaszek - został wskazany w drodze konkursowej.

Marek Krakowski już raz pełnił obowiązki dyrektora CSK. Od połowy marca 2019 r. Cztery miesiące później marszałek województwa Jarosław Stawiarski uznał, że „zakończył on swoją misję". Odchodził w burzliwych okolicznościach, bo ostatniego dnia swojej pracy zwolnił dwie osoby. Od stycznia 2023 r. Krakowski był prezesem Lubelskich Dworców.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski