MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy próbne on-line. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdradza szczegóły

Patrycja Pakuła
Patrycja Pakuła
W czwartek wieczorem Centralna Komisja Egzaminacyjna zdradziła szczegóły próbnych egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej
W czwartek wieczorem Centralna Komisja Egzaminacyjna zdradziła szczegóły próbnych egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Od 30 marca do 1 kwietnia planowane są próbne egzaminy ósmoklasistów. Dzień po ich zakończeniu będą mogli się sprawdzić tegoroczni maturzyści. Wszystko odbędzie się bez wychodzenia z domu, a uczestnictwo jest nieobowiązkowe.

W czwartek wieczorem Centralna Komisja Egzaminacyjna zdradziła szczegóły próbnych egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Zalecono, aby szkoły zainteresowane uczestnictwem umożliwiły dostęp do arkuszy wszystkim swoim egzaminowanym uczniom. Chodzi tu szczególnie o tych, którzy nie mają dostępu do sieci. - Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole - radzi w komunikacie dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Uczniowie, którzy zdecydują się skorzystać z możliwości sprawdzenia swojej wiedzy na próbnych egzaminach, rozpoczną je 30 marca ok. godziny 9:00, kiedy arkusze z języka polskiego pojawią się na stronie internetowej. Dzień później, o tej samej porze, udostępnione zostanie matematyka, a trzeciego dnia - arkusz z języka obcego.

- Dziś (piątek- przyp. redakcja) wyślemy komunikat do dzieci odnośnie egzaminów - mówi Henryka Olszak, dyrektorka w Szkole Podstawowej nr 48 w Lublinie. Dodaje również, że chociaż udział w egzaminach jest nieobowiązkowy, szkoła rekomenduje wzięcie w nich udział. - Podchodzimy do tego spokojnie i bez presji. My będziemy motywować do udziału, ale podjęcie decyzji o uczestnictwie leży po stronie uczniów i ich rodziców - mówi dyrektorka.

Uczniowie swoje odpowiedzi mogą notować na cztery sposoby: w komputerowych edytorze plików, na wydruku, używając zeszytu rozwiązań, który będzie plikiem edytowalnym oraz w tradycyjnej formie, czyli notując na kartce papieru. Tak przygotowane odpowiedzi, należy wysłać do swoich nauczycieli (za pomocą najwygodniejszej dla nich formy komunikacji), którzy zadania sprawdzą, ocenią i skonsultują z ósmoklasistami. - Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia na stronie internetowej CKE - informuje CKE.

Matura dla chętnych

Arkusze egzaminacyjne dla tegorocznych maturzystów zostaną zamieszczone na stronie 2 kwietnia o 9 rano. Przez kolejnych pięć dni będą regularnie dodawane na stronę internetową CKE o godzinach 9:00 i 14:00. Serię rozpocznie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, kolejnego dnia matematyka a trzeciego - językowcy nowożytny. Szczegółowy terminarz dostępny jest na stronie CKE. Zasady notowania i sprawdzania są podobne jak w przypadku egzaminów ósmoklasisty.

- Trochę nie wyobrażam sobie i nie rozumiem idei tego egzaminu, tym bardziej że jest nieobowiązkowy. Dopiero dziś dostaliśmy szczegółowe informacje, muszę je rozesłać swoim uczniom, którzy stresują się tą sytuacją - mówi Tomasz Szabłowski, dyrektor 30 LO, które w tym roku po raz pierwszy organizuje matury. Dyrektora zastanawia również termin udostępnienia prawidłowych odpowiedzi przez CKE. - Dopiero 15 kwietnia dostaniemy klucz i będziemy mogli przeanalizować arkusze, ale to będzie w ostatniej chwili, tuż przed maturą. Jeśli ta się w ogóle odbędzie. - mówi Szabłowski.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski