W czwartek wieczorem Centralna Komisja Egzaminacyjna zdradziła szczegóły próbnych egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Zalecono, aby szkoły zainteresowane uczestnictwem umożliwiły dostęp do arkuszy wszystkim swoim egzaminowanym uczniom. Chodzi tu szczególnie o tych, którzy nie mają dostępu do sieci. - Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole - radzi w komunikacie dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Uczniowie, którzy zdecydują się skorzystać z możliwości sprawdzenia swojej wiedzy na próbnych egzaminach, rozpoczną je 30 marca ok. godziny 9:00, kiedy arkusze z języka polskiego pojawią się na stronie internetowej. Dzień później, o tej samej porze, udostępnione zostanie matematyka, a trzeciego dnia - arkusz z języka obcego.
- Dziś (piątek- przyp. redakcja) wyślemy komunikat do dzieci odnośnie egzaminów - mówi Henryka Olszak, dyrektorka w Szkole Podstawowej nr 48 w Lublinie. Dodaje również, że chociaż udział w egzaminach jest nieobowiązkowy, szkoła rekomenduje wzięcie w nich udział. - Podchodzimy do tego spokojnie i bez presji. My będziemy motywować do udziału, ale podjęcie decyzji o uczestnictwie leży po stronie uczniów i ich rodziców - mówi dyrektorka.
Uczniowie swoje odpowiedzi mogą notować na cztery sposoby: w komputerowych edytorze plików, na wydruku, używając zeszytu rozwiązań, który będzie plikiem edytowalnym oraz w tradycyjnej formie, czyli notując na kartce papieru. Tak przygotowane odpowiedzi, należy wysłać do swoich nauczycieli (za pomocą najwygodniejszej dla nich formy komunikacji), którzy zadania sprawdzą, ocenią i skonsultują z ósmoklasistami. - Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia na stronie internetowej CKE - informuje CKE.
Matura dla chętnych
Arkusze egzaminacyjne dla tegorocznych maturzystów zostaną zamieszczone na stronie 2 kwietnia o 9 rano. Przez kolejnych pięć dni będą regularnie dodawane na stronę internetową CKE o godzinach 9:00 i 14:00. Serię rozpocznie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, kolejnego dnia matematyka a trzeciego - językowcy nowożytny. Szczegółowy terminarz dostępny jest na stronie CKE. Zasady notowania i sprawdzania są podobne jak w przypadku egzaminów ósmoklasisty.
- Trochę nie wyobrażam sobie i nie rozumiem idei tego egzaminu, tym bardziej że jest nieobowiązkowy. Dopiero dziś dostaliśmy szczegółowe informacje, muszę je rozesłać swoim uczniom, którzy stresują się tą sytuacją - mówi Tomasz Szabłowski, dyrektor 30 LO, które w tym roku po raz pierwszy organizuje matury. Dyrektora zastanawia również termin udostępnienia prawidłowych odpowiedzi przez CKE. - Dopiero 15 kwietnia dostaniemy klucz i będziemy mogli przeanalizować arkusze, ale to będzie w ostatniej chwili, tuż przed maturą. Jeśli ta się w ogóle odbędzie. - mówi Szabłowski.
- Do urzędu idź tylko, gdy musisz załatwić jedną z 3 spraw
- Coraz więcej sklepów w Lublinie montuje osłony z pleksi
- Co z biletami miesięcznymi w czasie epidemii koronawirusa?
- Blisko 57 mln zł dla szpitali. „Nadchodzi armagedon"
- W szpitalu psychiatrycznym powstaje oddział zakaźny
- Urząd w Białopolu w kwarantannie. Pracownik ma koronawirusa
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?