MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET już w ten weekend. Rozpocznie go bajkowy korowód na ulicach Lublina

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Bajkowym Korowodem w Dniu Dziecka rozpocznie się Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. Jego druga edycja zbudowana jest wokół literki B – odnosi się do twórczości Jana Brzechwy oraz zjawiska buntu. Wydarzenie odbędzie się od 1 do 4 czerwca w Ogrodzie Saskim.

Brzechwa inspiracją dla najmłodszych

– Festiwal skupia się na społeczno-emocjonalnym rozwoju najmłodszych mieszkańców poprzez literaturę. To moment, w którym dzieci stają się organizatorami i prowadzącymi, dzieląc się swoimi pasjami, a dorośli stają się realizatorami dziecięcych marzeń i przewodnikami po świecie literatury – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W tym roku w programie pojawią się działania związane z twórczością i biografią Jana Brzechwy.

– Wydarzenie w sposób holistyczny i bliskościowy promuje czytelnictwo poprzez spotkania, warsztaty, instalacje, teatr, ruch, muzykę, film, wyspy kreatywne oraz łączy specjalistów różnych dziedzin – osoby zajmujące się literaturą, językiem, sztuką, bajkoterapią, arteterapią i psychologią – mówi Alina Januszczyk, autorka i koordynatorka Festiwalu Alfabet z Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN” – Dom Słów.

Tematem przewodni festiwalowych wydarzeń będą wiersze Brzechwy, głównie te opowiadające o zwierzętach, proza reprezentowana przede wszystkim przez postać Pana Kleksa, a także te książki, które mówią o buncie i o jego znaczeniu w naszym życiu.

– Podobnie jak rok temu, za sprawą korowodu zabierzemy dzieci w podróż do świata bajek, pokazując dodatkowo, że zasługują one na wspaniałe wydarzenia, które jednocześnie wpierają je w poczuciu sprawności, autonomii, budowaniu relacji i uznaniu ich kompetencji – podkreśla Januszczyk.

Ulice Lublina zmienią się w bajkową krainę

Korowód Bajki w sobotę (1 czerwca) przejdzie z Placu Litewskiego do Ogrodu Saskiego. Uczestniczki i uczestnicy wcielą się w postaci znane z twórczości Brzechwy – można przebrać się za Pana Kleksa, postać z Bajdocji, czy mieszkańca Bergamutów – kota w butach czy słonia z trąbami dwiema.

Oprócz spotkań literackich czy koncertów dużo miejsca i uwagi zajmą różnego typu warsztaty.

– Kilkudniowe wydarzenie, skierowane do wszystkich dzieci i ich rodzin, stanowi okazję do odkrywania przez nich literackich inspiracji, budowania czytelniczych relacji oraz zwracania uwagi na ważne dla rozwoju tematy – dodaje Stepaniuk-Kuśmierzak.

Festiwal dla dzieci, od dzieci i nie tylko dla dzieci

Na koncert „Witajcie w Naszej Bajce” zaprasza dziecięcy zespół Sówka Band, jedenastoletnia Weronika z mamą Katarzyną przygotowała warsztat recytatorski „Złote Myśli”. Z Kolei Dzieci z Drużyny Książki i Anna Żak proponują by spróbować jak wygląda ruch w rytmie Kleksa i Szancera na spotkaniu Esy Floresy.

Festiwal będzie też okazją do spotkań z autorami i autorkami książek. W tym roku do świata literatury zapraszają m.in.: Małgorzata Strzałkowska, Joanna Rusinek, Elżbieta Wasiuczyńska, Zofia Stanecka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Frączek, Małgorzata Swędrowska, Marianna Sztyma, Sylwia Chutnik, Krzysztof Łapiński, Marcin Kostrzyński, Marcin Szczygielski, Wojciech Widłak, Teatr Atofri oraz Teatr Sztuka Ciała.

Organizatorem Festiwalu Alfabet jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” (Dom Słów) w partnerstwie z Fundacją Kultury Audiowizualnej Beetle oraz przy wsparciu Miasta Lublin. Wydarzenie wpisuje się w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Szczegółowy program Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET jest dostępny na stronie Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski