Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Rozwoju Lublina: W ocenach projektów do budżetu obywatelskiego mogą być błędy

IL
Opinia wydana przez urzędników sprawia, że nasz projekt może być realizowany dopiero po wprowadzeniu sugerowanych przez nich zmian. Te natomiast zupełnie wypaczają jego ideę – denerwuje się Daniel Stelmasiewicz z Forum Rozwoju Lublina.
Opinia wydana przez urzędników sprawia, że nasz projekt może być realizowany dopiero po wprowadzeniu sugerowanych przez nich zmian. Te natomiast zupełnie wypaczają jego ideę – denerwuje się Daniel Stelmasiewicz z Forum Rozwoju Lublina. Anna Kurkiewicz
Dużo wniosków, mało czasu i ludzi do ich analizy. Forum Rozwoju Lublina wytyka urzędnikom błędy w ocenie projektów do budżetu obywatelskiego.

- Opinia wydana przez urzędników sprawia, że nasz projekt może być realizowany dopiero po wprowadzeniu sugerowanych przez nich zmian. Te natomiast zupełnie wypaczają jego ideę – denerwuje się Daniel Stelmasiewicz z Forum Rozwoju Lublina.

Członkowie FRL wycenili realizację swojej inwestycji na 1 mln 400 tys. zł. To jeden z najdroższych spośród 233 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszych w centrum miasta. Ma w tym pomóc montaż słupków na chodnikach wzdłuż wybranych ulic, m.in. Kościuszki, Bernardyńskiej i Peowiaków. Bariery uniemożliwią kierowcom parkowanie w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz. Projekt zakłada też remont zniszczonych przez auta chodników i położenie na nich estetycznych płyt.

Urzędnicy, mimo iż zaakceptowali pomysł, wprowadzili do niego mnóstwo zmian. Nie zgadzają się na montaż słupków, bo, jak twierdzą, kłóci się to z "polityką parkingową miasta" i zabierze miejsca do postoju. Zamiast płyt, ZDiM woli natomiast... kostkę brukową.

- Nie ma praktyki stosowania w Lublinie płyt chodnikowych (nie można po nich jeździć samochodem ponieważ się łamią (...), co wiąże się z kłopotami w utrzymaniu np. odśnieżaniu, są mniej wytrzymałe niż kostka brukowa) – czytamy w opinii ZDiM. - Od kiedy to jeździ się samochodami po chodnikach? Przecież to jakiś absurd! - mówią członkowie FRL.

- Nasza opinia została dość niefortunnie sformułowana. Chcemy spotkać się z wnioskującymi i wypracować rozwiązanie uwzględniające jak najwięcej z pomysłów autorów projektu - zapewnia Karol Kieliszek z biura prasowego UML.

Urzędnicy przyznają, że niekorzystna opinia, to wynik m.in. pośpiechu. Z 333 projektów złożonych do budżetu obywatelskiego, większość to były inwestycje drogowe, podlegające pod ZDiM.

- Analizowała je komisja złożona z trzech osób. Oczywiście korzystano też ze wsparcia pracowników innych wydziałów. Mimo to, przy takim natłoku wniosków, podczas wydawania opinii mógł się wkraść błąd - przyznaje Piotr Choroś z kancelarii prezydenta.

Głosowanie nad projektami do budżetu ruszy 24 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski