Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gapowicze brną w długi. Lubelski rekordzista jest winny przewoźnikowi blisko 70 tys. zł

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca/archiwum
Zapomniałem, nie stać mnie, śpieszyłem się – to typowe wymówki gapowiczów przyłapanych na jeździe bez biletu. W czasie pandemii lubelscy kontrolerzy wystawili mniej „mandatów”. Z danych ogólnopolskich wynika, że długi gapowiczów cały czas rosną.

Pan Andrzej* mieszka pod Lublinem, ale pracuje w centrum miasta. Do jego miejscowości dojeżdża autobus MPK i pan Andrzej korzysta z tego połączenia już od kilku lat. Biletów nie kupuje. - Nie opłaca mi się - twierdzi.

Z podobnego założenia wychodzą tysiące osób. Jak wynika z danych Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, od stycznia do czerwca tego roku kontrolerzy wystawili 9589 „mandatów” na łączną kwotę 1,3 mln zł.

- W przypadku ujawnienia pasażera, który podróżuje komunikacją miejską bez ważnego biletu lub uprawnienia do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów kontrolerzy biletu wystawiają wezwanie do zapłaty, potocznie zwane „mandatem” za „jazdę na gapę” - wyjaśnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Opłata za przejazd bez ważnego biletu wynosi 160 zł. W przypadku uiszczenia „mandatu” u kontrolera w trakcie kontroli gapowicz zapłaci 96 zł, a w przypadku gdy uiści opłatę w ciągu 7 dni od daty wystawienia wezwania do zapłaty kwota wynosi 112 zł. Termin płatności „mandatu” wynosi 14 dni.

Pandemia i wprowadzone w jej czasie ograniczenia funkcjonowaniu transportu sprawiły, że spadła nie tylko liczba pasażerów, ale też osób jeżdżących na gapę. W pierwszym półroczu ubiegłego roku kontrolerzy wystawili 5268 „mandatów” na łączną kwotę 738 tys. zł. Dla porównania, rok wcześniej było ponad 12 tys. kar i 1,7 mln zł należności.

- Skuteczność windykacji należności nie odbiega od „średniej krajowej” i oscyluje w granicy 30 proc. - mówi Monika Fisz.

Długi rosną

Niemal 512,5 mln zł długu za brak ważnego biletu mają do zapłacenia gapowicze z całej Polski – wynika z Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. W ciągu ostatnich trzech lat zdążył urosnąć o 37 proc. Zestawienie dotyczy nie tylko autobusów, ale wszystkich środków transportu publicznego (w tym kolei).

Najwięcej gapowiczów z długami jest w województwie śląskim. Ponad 88,4 tys. osób ma zobowiązania warte łącznie 140 mln zł. Dla porównania, 5,3 tys. mieszkańców województwa lubelskiego ma ponad 4,6 mln zł długów.

Najwięcej do spłacenia, bo prawie jedną trzecią całej kwoty, mają osoby w wieku od 26 do 35 lat (163 mln zł). Spore problemy mają też pasażerowie z najmłodszych grup wiekowych. Blisko 40 tys. osób w wieku od 18 do 25 lat musi opłacić mandaty na łączną kwotę ponad 46 mln zł.

- Niestety szkodliwe zjawisko jazdy bez biletu staje się coraz popularniejsze w gronie nieletnich. W naszym rejestrze widnieje ponad 1 tys. niepełnoletnich gapowiczów. W odróżnieniu od pozostałych grup wiekowych, przeważają wśród nich dziewczęta. I choć osoby poniżej 18 roku życia wciąż stanowią najmniej liczną grupę wiekową wśród gapowiczów, to ich dług w ciągu ostatnich trzech lat rósł najszybciej - przyznaje Adam Łącki, prezes KRD BIG.

Rekordzistą jest 51-latek z Poznania, który ma na swoim koncie 295 zobowiązań na łączną kwotę 126 tys. zł. W Lublinie niechlubny rekord należy do 50-latka z 274 mandatami i długiem w wysokości 69,4 tys. zł.

Problem z nieuczciwymi pasażerami wkrótce zniknie z Chełma. Od 1 września komunikacja miejsca stanie się tam bezpłatna. W naszym regionie Chełm będzie drugim miastem po Łukowie, gdzie będzie funkcjonować takie rozwiązanie.

*prawdziwe imię i nazwisko do wiadomości redakcji

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski