MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Głuchy telefon w Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Screenshot Google Street View
Od ponad tygodnia Czytelniczka Kuriera Lubelskiego bezskutecznie próbuje dodzwonić się do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie. Mimo licznych telefonów na podane na stronie internetowej numery w słuchawce spotyka się z ciszą,

Czy tam w ogóle ktoś odbiera ten telefon?

Z redakcją Kuriera Lubelskiego skontaktowała się pani Aneta, która od ponad tygodnia codziennie próbowała dodzwonić się do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, niestety bezskutecznie.

- Na stronie internetowej podane są trzy numery, pod które próbowałam się dodzwonić, jednak w słuchawce za każdym razem witała mnie i żegnała głucha cisza. Jak mam załatwić sprawę, skoro nie mogę się do nikogo dodzwonić, a ze względu na mój stan zdrowia nie mogę udać się tam osobiście? Miasto miał być przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, jednak jak widać znacznie mija się to z prawdą - zaalarmowała Czytelniczka.

Jak się okazuje, problem ten dotyczy nie tylko pani Anety. Przez kilka dni, regularnie co godzinę, redakcja Kuriera Lubelskiego także próbowała dodzwonić się na podane numery telefonów. Niestety, nie udało się to ani razu. Problemy z kontaktem utrzymują się już od dłuższego czasu, co potwierdzają opinie zamieszczone w internecie. Już cztery miesiące temu pojawiły się pierwsze niepochlebne wpisy na Google, dotyczące trudności w dodzwonieniu się do tej instytucji.

- Dodzwonić się graniczy z cudem - napisała pani Ania.

- Jeszcze nigdy nie udało mi się dodzwonić do tej instytucji, a próbowałam wielokrotnie. Czy tam w ogóle ktoś odbiera ten telefon? - pytała natomiast pani Maryla.

Skąd biorą się problemy?

W odpowiedzi na nasze pytania, przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego tłumaczą, że trudności z uzyskaniem kontaktu wynikają z dużego zainteresowania nowym świadczeniem wspierającym.

- Trudności z uzyskaniem kontaktu wynikają z dużego zainteresowania nowym świadczeniem wspierającym. Dowodem tego jest bardzo duża liczba wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Od 1 stycznia do 21 maja wpłynęło ok. 17 tysięcy wniosków. Biorąc pod uwagę tak duże zainteresowanie, mogą zdarzyć się trudności z uzyskaniem połączenia telefonicznego - informuje Aneta Galek z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Aktualnie informacje telefoniczne na temat postępowań można uzyskać pod numerami telefonów: 81 307 99 30, 539 019 786 oraz 81 740 66 50.

- Zostały również podjęte działania w celu zapewnienia ciągłej obsługi stanowisk telefonicznych - dodaje Galek.

Jakie sprawy można załatwić w Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności?

Do 1 stycznia Wojewódzki Zespół był organem II instancji rozpatrującym odwołania od orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności z terenu woj, lubelskiego. Natomiast od 1 stycznia zakres jego właściwości został poszerzony o nowe zadania w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym.

- Celem świadczenia wspierającego, wypłacanego przez ZUS, jest udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym największą potrzebę wsparcia, pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych - wyjaśnia Aneta Galek.

Mieszkańcy regionu starający się o przyznanie prawa do tego świadczenia, przed złożeniem wniosku do ZUS, muszą uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaną przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski