Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa jeszcze nie zaatakowała. A jak jest z covid-19?

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
licencja CC0
Dzieci i młodzież (do 18 r.ż.), a także seniorzy mogą szczepić się przeciwko grypie za darmo. Póki co sanepid odnotował pojedyncze przypadki zachorowań na grypę. Bardziej znać o sobie daje Covid-19.

Z danych sanepidu wynika, że od 1 do 15 października 2023 roku zarejestrowano tylko 16 przypadków zachorowań na grypę, które zostały potwierdzone wynikami szybkich testów antygenowych. Dla porównania: w październiku 2021 roku odnotowano 16 479 podejrzeń i zachorowań na grypę. Z kolei w październiku 2022 roku odnotowano 16 936 podejrzeń i zachorowań na grypę.

Jak zaznacza prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS najskuteczniejszym narzędziem w walce z grypą są szczepienia. Wtóruje jej pediatra i lekarz rodzinny Teresa Dobrzańska.

- Szczepić się! Wszyscy, którzy są zdrowi powinni się jak najszybciej zaszczepić – mówi Dobrzańska.

Pod takim apelem podpisuje się również lekarz rodzinny Anna Ryss z przychodni przy ul. Łabędziej i przy tej okazji cofa się do roku 1971 r.:

- 50 lat temu była wysoka fala grypy, gdzie na mojej sali w ciągu dwóch tygodni zmarło 50 młodych osób i to błyskawicznie – przypomina Ryss. - Wtedy poziom wyszczepialności osiągnął 10 proc., teraz jest kilka procent niższy. I niech da nam to do myślenia! - dodaje.

O ile niższy? Dane z lat 2021 i 2022 są zatrważające.

- W roku 2022 zdecydowało się poddać szczepieniu przeciwko grypie tylko 2,4 proc. całej populacji regionu – wskazuje Agnieszka Dados, rzeczniczka lubelskiego sanepidu. Są szanse, że będzie lepiej. - W sezonie 2023/2024 szczepionka przeciwko grypie jest bezpłatna dla dzieci i młodzieży od 6 miesiąca życia do ukończenia 18 roku życia, dla osób w wieku 65+ oraz dla kobiet w ciąży. Osoby w wieku 18-64 lat ponoszą 50% odpłatności za preparat – zaznacza Agnieszka Dados.

Do zakupu szczepionki wymagana jest recepta od lekarza, natomiast receptę pełnopłatną może wystawić także farmaceuta.

- Od 1 listopada 2023 r. szczepienia przeprowadzane w aptekach dla osób, które ukończą 65 rok życia będą finansowane ze środków publicznych – wskazuje Dados.

Czy fakt, że dla dzieci i młodzież oraz seniorów szczepionka przeciw grypie jest bezpłatna poprawi te statystyki? Na oficjalne dane będziemy musieli poczekać, ale są "jaskółki" dające nadzieję.

- Na przykładzie mojej przychodni mogę powiedzieć, że wyszczepialność wyniosła ok. 20 proc. - mówi Anna Ryss.

A jak jest z covid-19?

- W pierwszych dwóch tygodniach października br. zanotowano 297 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 oraz 86 możliwych zakażeń. Hospitalizacji wymagało 51 osób - podaje Agnieszka Dados z sanepidu.

W SPSK 4 przy ulicy Jaczewskiego we wtorek (31.10) przebywało siedmiu pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, z czego sześciu to pacjenci hospitalizowani na jednym z pięter budynku Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii.

- Ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa, przyjęcia pacjentów do tej części Kliniki zostały wstrzymane – wskazuje Alina Pospishil, rzeczniczka prasowa SPSK 4 w Lublinie.

Podobna sytuacja ma miejsce na dziecięcym oddziale zakaźnym w szpitalu Jana Bożego.

– Przypadków grypy nie ma, a pacjentów z covid-19 mamy pięciu – mówi dr Barbara Hasiec, ordynator oddziału i zaznacza, że stan obłożenia jest na normalnym poziomie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski