Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III edycja konkursu "Miejsca Przyjazne Seniorom" rozstrzygnięta (ZDJĘCIA)

Artur Jurkowski
Laureaci tegorocznej edycji konkursu "Miejsce Przyjazne Seniorom". Uhonorowano 49 podmiotów
Laureaci tegorocznej edycji konkursu "Miejsce Przyjazne Seniorom". Uhonorowano 49 podmiotów Małgorzata Genca
49 instytucji i firm otrzymało certyfikat "Miejsce Przyjazne Seniorom". Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w poniedziałek na lubelskim Zamku.

Biblioteki, domy kultury, ale też placówki świadczące usługi medyczne czy lubelskie MPK znalazły się na liście Miejsc Przyjaznych Seniorom. Wręczenie certyfikatów odbyło się w poniedziałek na lubelskim Zamku. Łącznie wyróżnionych zostało 49 instytucji publicznych i firm.

- Młodsi mieszkańcy interesują się nami, że aż miło. W niedzielę brałam udział w pokazie mody dla seniorów w ramach akcji "Odczaruje jesień życia" - podkreślała Anna Szymczyk, seniorka.

W Lublinie mieszka 78 ty-sięcy osób w wieku powyżej 60 lat. - Chcemy dla nich tworzyć przyjazny klimat, przestrzeń, która odpowiada na ich potrzeby - przekonywała Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

O certyfikat "Miejsce Przyjazne Seniorom" walczyły w tym roku 52 podmioty. Z czego 23 to instytucje publiczne i firmy, które zabiegały o wyróżnienie po raz pierwszy, a 29 starało się go utrzymać.

Laury trafiły ostatecznie do 49 podmiotów.

- W 2012 r. wyróżniliśmy 26 podmiotów, w tym - 49. Gdyby taką dynamikę wzrostu miały działy krajowej gospodarki, to już za chwilę stalibyśmy się przysłowiową drugą Japonią - stwierdziła Małgorzata Stanowska, przewodnicząca Społecznej Rady Seniorów, która była organizatorem konkurs.

Po raz pierwszy laur Miejsca Przyjaznego Seniorom otrzymała m.in. firma PHU Małgorzata Kaczorowska. - Prowadzę placówkę "Nowy Lotos", która oferuje seniorom zarówno coś dla ciała, jak i ducha. Organizujemy m.in. wieczorki taneczne, ale też świadczymy usługi kosmetyczne, fryzjerskie oraz prowadzimy rehabilitację - wyliczała Małgorzata Kaczorowska.

Konkurs był zorganizowany po raz trzeci. - I na pewno będą kolejne edycje - zapowiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Pełna lista laureatów konkursu "Miejsce Przyjazne Seniorom" na następnej stronie:

1. Centermed Lublin Sp. z o.o. organizuje akcje profilaktyczne z zakresu edukacji prozdrowotnej dotyczące chorób, na które najczęściej zapadają seniorzy, tj. cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, osteoporoza. Przychodnia od lat rozwija współpracę z Lubelską Szkołą Superbabci i Superdziadka.

2. ,,Gemini Film" Sp. z o.o. prowadzi od 1991 r. kino „Bajka” w Lublinie. Seniorom oferuje bilety ulgowe oraz dwa razy w miesiącu specjalne pokazy w promocyjnej cenie. Współpracuje z Lubelską Izbą Lekarską i Uniwersytetem Trzeciego Wieku, prowadzi „Kino Seniora”.

3. Targi Lublin S.A. – centrum targowo-wystawiennicze, organizujące ok. 30 wydarzeń w skali roku, z ofertą zniżkowych biletów wstępu dla seniorów.

4. MPK Lublin Sp. z o.o. świadczy usługi komunikacyjne sukcesywnie dostosowując tabor do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Niskopodłogowe pojazdy wyposażone są m.in. w system zapowiedzi głosowych, platformę ułatwiającą wprowadzenie wózka. Strona internetowa MPK przystosowana jest dla osób słabowidzących i starszych.

5. Muzeum Wsi Lubelskiej od wielu lat współpracuje m.in. z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Domami Pomocy Społecznej, realizując autorskie programy międzypokoleniowe oraz spotkania integracyjne. Oferuje seniorom zniżkowe bilety wstępu.

6. Zajazd „Katarzyna” od kilku lat współpracuje z Zespołem Turystycznym Seniorów, który tworzą słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizowane są tutaj imprezy dostosowane do oczekiwań seniorów i ich możliwości finansowych. Miejsce bez barier architektonicznych, wyjątkowo przyjazne i otwarte na potrzeby osób starszych.

7. Dzielnicowy Dom Kultury ,,Węglin" to miejsce gdzie seniorzy mogą realizować swoje pomysły w zakresie, kultury, edukacji i aktywnego spędzania wolnego czasu. Prowadzone są tutaj cykliczne zajęcia ruchowe dla seniorów, zespół Chóralny Bello Canto, Zespół cheerlederek 50+ - Lubelskie Czaderki.

8. Orto-Optymist świadczy usługi medyczne (ortopedia, rehabilitacja, medycyna sportowa, ortodoncja i stomatologia) oferując zniżki i promocje dla seniorów.

9. Dzielnicowy Dom Kultury SM Czechów prowadzi dla seniorów Klub Przyjemnych Spotkań i Klub Złotego Wieku. Organizuje wspólne wyjścia do placówek prowadzących działalność z zakresu edukacji i kultury. Prowadzone są tutaj cykliczne spotkania przy kawie i herbacie.

10. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oferuje osobom starszym bezpłatne poradnictwo komputerowe oraz zajęcia komputerowe. Na stałe współpracuje z Lubelskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku . Organizuje również szkolenia tematyczne dla bibliotekarzy pod hasłem „Oferta bibliotek publicznych dla seniorów”.

11. Filia Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice prowadzi Klub Seniora i szereg działań skierowanych do tej grupy odbiorców m.in.: warsztaty rękodzieła, gimnastyka, taniec towarzyski, wycieczki i spotkania. W przyszłości planowane są warsztaty kulinarne i florystyczne.

12. Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzi szereg działań, skierowanych i dostosowanych do potrzeb osób starszych. Od wielu lat organizowane są spotkania wigilijne dla osób starszych. Funkcjonuje też świetlica dla seniorów „Radosne Grono”, w której prowadzone są zajęcia artystyczne, kulturalne i muzyczne.

13. Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” organizuje Cafe Senior – dla osób aktywnych w wieku po 60-tym roku życia. Zapewnia edukację, rozrywkę i możliwość rozwijania pasji; oferuje udział w koncertach i imprezach. Wkrótce prowadzone tu będą zajęcia komputerowe dla seniorów.

14. Klub Osiedlowy Miniatura rozwija swoją działalność dla seniorów poprzez „Klub Młodych Duchem” (wcześniej „Spotkania Kameralne 50+), który organizuje zajęcia gimnastyczne, muzyczne, wokalno-instrumentalne, warsztaty rękodzieła oraz wspólne wycieczki.

15. audioNOVA zajmuje się sprzedażą aparatów słuchowych, akcesoriów oraz urządzeń alarmowo-ostrzegawczych. Oferuje szeroki zakres badań słuchu i specjalistyczne poradnictwo.

16. Muzeum Lubelskie w Lublinie w ramach działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej prowadzi Zespół Wiedzy o Sztuce Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia Zespołu prowadzone są od 1985 r. w oparciu o zbiory i kadrę naukową muzeum.

17. Firma usługowo-Handlowa MBM Barbara Skórzewska działa od 2011 roku i prowadzi Fitness Klub dla Kobiet „Active Lady”, w ramach którego organizowane są zajęcia „Aktywne 50+. Dodatkowo proponuje usługę „Active Senior” dedykowaną kobietom 60+.

18. SPA Orkana promując zdrowy styl życia, zapewnia seniorom zniżkowe bilety na wejście do strefy wody i saun oraz 30% rabat na kawę i herbatę po wyjściu z basenu, w restauracji.

19. Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie ma w swojej ofercie działania skierowane do środowiska seniorów. Większość z nich ma charakter cykliczny, m.in. Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów, Wojewódzki Przegląd Ruchu Artystycznego Seniorów „ARS (zgł. indywidualne i zgł. Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół-Drgawka).

20. Kawiarnia&Księgarnia „Między Słowami” zapewnia wyjątkową atmosferę, zaciszne i sprzyjające relaksowi wnętrze. Organizowane są tutaj spotkania autorskie, koncerty i projekcje filmów. Kawa, książka i muzyka są jedynie dodatkami do atmosfery, którą tworzą tutaj ludzie.

21. Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Małgorzata Kaczorowska prowadzi usługi mające na celu poprawę wizerunku: fryzjerstwo i kosmetykę. Dodatkowo świadczy usługi ukierunkowane na poprawę sprawności fizycznej (rehabilitacja, masaże, sauny, siłownia). Oferuje zniżki i promocje dla seniorów.

22. Specjalistyka Czechów w ramach szerokiego wachlarza działań organizuje prozdrowotne akcje promocyjne, świadczy usługi szczepienia chętnych seniorów przeciwko wirusowi grypy. Uczestniczy w imprezach SM Czechów, podczas których wykonywane są bezpłatnie badania z pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi itp.

23. Fundacja Na Rzecz Seniorów „BONUM VITAE” prowadzi usługi poradnictwa, wspierania samodzielności i rozwoju osób starszych. Działa w obronie grup marginalizowanych społecznie i zagrożonych wykluczeniem, organizuje przedsięwzięcia kulturalne i oświatowe służące aktywizacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej.

24. Teatr Stary w Lublinie utrzymuje bliski kontakt z seniorami, kierując do nich różnorodną ofertę kulturalną oraz ofertę współpracy w charakterze woluntariuszy. Teatr oferuje bilety ulgowe lub bezpłatne na wybrane imprezy dla emerytów. Architektura budynku dostosowana jest do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

25. NZOZ SANUS Jacek Madej jest kompleksowym ośrodkiem medycznym, który oferuje specjalistyczne usługi dostrzegając potrzeby osób starszych - w ofercie są usługi lekarskie, pielęgniarskie i rehabilitacyjne , prowadzone również w domu pacjenta.

26. Warsztaty Kultury w Lublinie realizują projekty skierowane do grupy wiekowej 50+, m.in. „Lub design! Warsztaty kreatywności”, Festiwal Opowiadaczy „Słowodaję”. Ciekawą inicjatywę stanowią działania międzypokoleniowe oraz interdyscyplinarne programy, np. Kultura dla Seniora.

27. Lubelskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie działa na rzecz osób dotkniętych chorobą Alzheimera i pokrewnymi schorzeniami. Prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy „Mefazja” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera „Memory”, organizuje bezpłatne badania przesiewowe oraz grupy wsparcia dla opiekunów osób chorych.

28. Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Filia nr 5 posiada wyjątkowo bogatą ofertę usług skierowaną do osób starszych, m.in. zajęcia psychologiczne, plastyczne, muzyczne, kulinarne. Organizuje imprezy okolicznościowe, oferuje usługi bytowe, prozdrowotne, wspomagające i aktywizujące.

29. Studio Urody Anna K. Paśnik, A. Gomoła s.c. – firma rodzinna prowadzona przez babcię i wnuczkę, otwarta na potrzeby osób starszych. Główne atuty: wysoka jakość usług, przyjazna atmosfera a także dojazd do seniora w przypadku problemów z dotarciem do salonu. (zgł. Lubelskie stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół-Drgawka)

30. Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 od 10-ciu lat realizuje programy „To mój Lublin” i „Moja Lubelszczyzna” we współpracy z Klubem Seniorów Lotników Aeroklubu Lubelskiego i Lubelskim Oddziałem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego. Zajmuje się edukacją historyczną, prowadzi działania międzypokoleniowe. (zgł. Lubelskie stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół-Drgawka)

31. Dom Kultury LSM - organizator wielu zajęć dla osób starszych; miejsce gdzie seniorzy realizują swoje pomysły w zakresie kultury, edukacji i aktywnego spędzania wolnego czasu. Prowadzone są tutaj cykliczne zajęcia gimnastyczne przy muzyce, zespół wokalny „Senioritki”, Klub Brydżowo-Szachowy i wiele innych

Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie organizują szereg działań kulturalnych, których odbiorcami są seniorzy. Są to koncerty, pokazy, spotkania autorskie, prelekcje, zajęcia plastyczne, komputerowe, pogadanki i wystawy. Ofertę uzupełniają książki z dużą czcionką, audiobooki i specjalistyczne czasopisma.

32. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 2
33. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 3
34. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 7
35. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 9
36. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 12
37. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 13
38. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 19
39. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 21
40. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 22
41. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 24
42. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 27
43. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 29
44. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 30
45. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 31
46. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 32
47. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 34
48. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 35
49. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie Filia Nr 36


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski