Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przed tysiącem lat, na polach w pobliżu grodu Wołyń spotkają się wojska Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego

Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Jak przed tysiącem lat, na polach w pobliżu grodu Wołyń spotkają się wojska Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego. Inscenizacja bitwy pod Bugiem już w ten weekend w Czułowie. Oprócz przesądzonego wyniku bitwy, na polach rozegrają się między innymi turnieje łucznicze.
Jak przed tysiącem lat, na polach w pobliżu grodu Wołyń spotkają się wojska Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego. Inscenizacja bitwy pod Bugiem już w ten weekend w Czułowie. Oprócz przesądzonego wyniku bitwy, na polach rozegrają się między innymi turnieje łucznicze. Małgorzata Genca
Jeśli wierzyć starym kronikom, to Król Polski nie wiedział że wyrusza na niego Król Ruski, natomiast władca Rusi nie wiedział, że Bolesław Chrobry szykuje wyprawę na Ruś. W najbliższy weekend wydarzenia te zostaną zainscenizowane. W programie także inne atrakcje.

22 lipca 1018 roku na polach w pobliżu grodu Wołyń rozegrała się wielka, aczkolwiek niespodziewana bitwa. Polscy wojowie budowali przeprawę przez Bug, gdy doszło do sporu i rozpoczęła się bitwa. Wszyscy żyjący w tamtych czasach kronikarze zgodnie relacjonują, że to król Bolesław Chrobry wykazał się większym sprytem i przeprawił się przez rzekę, by zaatakować nieprzygotowanych Rusinów. Różne nacje walczyły pomiędzy sobą, aby otworzyć Chrobremu drogę do Kijowa i osadzić na tronie swojego zięcia.

Teraz te wydarzenia sprzed ponad tysiąca lat zostaną zrekonstruowane i przedstawione ponownie, aby wszyscy mogli poznać historię. I to dosłownie wszyscy, bo jak zapowiadają organizatorzy, całe wydarzenie dostępne będzie także dla osób z niepełnosprawnościami. W dniach 21-23 lipca pola w Czumowie nad Bugiem zamienią się w wielką średniowieczną wioskę. Uczestnicy poznają techniki tkania i barwienia materiałów, pracy kowali i snycerzy oraz styl życia dzielnych wojów. Oprócz inscenizacji bitwy, której wynik jest już znany, odwiedzający będą mogli zobaczyć między innymi potyczki w turniejach łuczniczych, wojów lekko i ciężkozbrojnych oraz pokazy sokolnicze. To średniowieczne życie przedstawi blisko 500 rekonstruktorów z całej Polski, a także z różnych części świata zjadą się by uczestniczyć w tym wydarzeniu. Sam wójt gminy Hrubieszów, Tomasz Zając zachęca do udziału w wydarzeniu i zapewnia, że będzie brać aktywny udział.

- Władze gminy Hrubieszów oraz mieszkańcy z utęsknieniem czekają na to wydarzenie. Warto także przyjechać kilka dni wcześniej, by zwiedzić piękną i historyczną okolicę. Także dla mnie osobiście jest to ważny czas w roku. Jestem miłośnikiem okresu średniowiecza i będę miał zaszczyt brać udział w inscenizacji bitwy po stronie wojów króla Bolesława Chrobrego. Uczestnicząc w tej bitwie mogę na chwilę przenieść się w czasie do średniowiecza i stać się wojownikiem - powiedział zachęcając do udziału w wydarzeniu wójt gminy Hrubieszów.

Wydarzenie to nie tylko możliwość przeniesienia się w czasie, ale także wykłady i pokazy polskich i norweskich filmów, gdzie między innymi dowiemy się co nieco o Wikingach, którzy także brali udział w tej bitwie. Oprócz tego, odbędą się wykłady o archeologii a także pokazy nowoczesnych technologii cyfrowych wykorzystywanych do popularyzacji dziedzictwa archeologicznego.

W wydarzeniu udział wezmą inscenizatorzy, dla których tradycja i szczegółowe odwzorowanie tamtych czasów to priorytet. - Zależy nam, żeby to co robimy robić jak najdokładniej. Bazujemy na aktualnej wiedzy historycznej i archeologicznej. Posiadamy trochę wiedzy na temat ówczesnych strojów, czerpiemy ją z ikonografii oraz źródeł historycznych, dzięki czemu jesteśmy w stanie taki strój odtworzyć - mówi Sławomir Guz, prezes Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.

Rekonstruktorzy wkładają dużo wysiłku w to, aby ich stroje jak najbardziej odwzorowywały te, które nosili wojacy w czasach średniowiecza. Starają się odwzorowywać techniki tkania i barwienia, tak jak robiono to w tamtych czasach. - Nie ma chodzenia na skróty. W naszej drużynie dbamy o poprawność historyczną. Staramy się by wszystkie elementy stroju były zgodne ze źródłami historycznymi, stąd na przykład do barwienia używamy pokrzywy, a ubrania wykonane są z naturalnych materiałów takich jak len czy wełna - mówi Piotr Polit, działający w Stowarzyszeniu Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.

Jak mówią uczestnicy wydarzenia, udział w takich wydarzeniach to pasja. - W mojej rodzinie istnieje tradycja brania udziału w takich inscenizacjach, jak tylko dowiedziałem się o takiej grupie w Lublinie, to przyszedłem na trening i jestem już w grupie od pół roku - dodaje Piotr.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Pełny program wraz z godzinami dostępny jest na STRONIE INTERNETOWEJ

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski