Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądało życie na Lubelszczyźnie tysiące lat temu? Wystawa w Muzeum na Zamku

Marcin Jaszak
Muzeum na Zamku zaprasza do zwiedzenia ekspozycji archeologicznej i donżonu
Muzeum na Zamku zaprasza do zwiedzenia ekspozycji archeologicznej i donżonu Jacek Babicz
Epoka lodowcowa. Nasz praprapraprzodek, odziany w futra renifera, napina gotowy do strzału łuk. Za nim, na szczycie Góry Puławskiej, stoi okrągły namiot, w nim tli się ogień. Znane już były wtedy sposoby obróbki skór i futer, a także narzędzia, które stanowiły usprawnienie lub przedłużenie ludzkiej dłoni. Muzeum na Zamku zaprasza do zwiedzenia nowej ekspozycji archeologicznej oraz donżonu, wraz z wejściem na taras widokowy.

Wystawa "Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje ziemi lubelskiej" prezentuje ponad 3000 starannie wyselekcjonowanych zabytków, w tym wiele pokazywanych po raz pierwszy. Najstarsze z nich wykonali przed dziesiątkami tysięcy lat neandertalczycy, najmłodsze pochodzą z połowy XIII stulecia naszej ery. Ekspozycję uatrakcyjniają liczne makiety, naturalnej wielkości rekonstrukcje domostw, cmentarzysk, grobów oraz "jak żywe" postaci z przeszłości. Szałas ze skór renifera, drewnianą chatę z nad-rzecznej osady, czy półziemiankę pierwszych Słowian można zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale również zajrzeć do środka.

Miejsce: Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9. Zwiedzanie 1 i 4 maja, wejścia o godz. 10 i 12.

Dzieje Lubelszczyzny w zarysie
Pierwsze ślady pobytu człowieka w naszym regionie datują się na około 200 000 lat p.n.e., czyli w starszej epoce kamienia. Około 8000 lat p.n.e. rozpoczął się mezolit, czyli okres polodowcowy. Klimat się wtedy ocieplił, a na Lubelszczyznę przybyły kultury, które zaczęły prowadzić osiadły tryb życia. Trudniły się zbieractwem, myślistwem i rybołówstwem. 5300 lat p.n.e. przybyła ludność z południa, która opierała swoją gospodarkę na rolnictwie i hodowli. Goście przynieśli ze sobą nowe umiejętności - lepienie glinianych naczyń, tkactwo i inne.

Prawdziwy boom osadniczy przypada między 3600 a 2600 lat p.n.e. W końcowym neolicie Lubelszczyznę przemierzali pasterze. O ich obecności świadczą wspólne groby ludzi i zwierząt. Około 1900 r. p.n.e. w naszych okolicach pojawiły się pierwsze wyroby z brązu, jak biżuteria, sierpy, grociki. Chociaż początkowo kontynuowano neolityczne tradycje pochówków szkieletowych, coraz częściej stosowano obrzędy ciałopalne. Jedno z największych tzw. pól popielnicowych, znajduje się w Topornicy. W epoce żelaza Lubelszczyznę najeżdżali Scytowie - świadczą o tym odnalezione scytyjskie grociki. W okresie wpływów rzymskich docierało tu wiele przedmiotów obcego pochodzenia - biżuteria, naczynia i monety. Do końca V w. n.e. do Kotliny Hrubieszowskiej przybywali Goci i stworzyli niezwykle barwną tzw. kulturę masłomęcką.

Organizatorem cyklu imprez Sezon Lublin 2014 jest Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski