- Mówimy dzisiaj o wydarzeniu, z którego jesteśmy dumni i cieszymy się, że trochę wraca normalność. To też wydarzenie, które zabiera co roku w podróż turystów i mieszkańców Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.
Jarmark Jagielloński odbędzie się na Starym Mieście, deptaku i błoniach pod Zamkiem, ale w nieco okrojonej formule. W tym roku festiwal odwiedzi około stu wystawców z różnych regionów Polski, reprezentujących różne dziedziny sztuki ludowej.
Organizatorzy ze względu na pandemię zrezygnowali z zaproszenia twórców zagranicznych z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Węgier czy Słowacji. Każdy z wystawców będzie uzbrojony w maseczkę lub przyłbicę i rękawiczki i na straganach będą dostępne płyny do dezynfekcji rąk. Na wszystkie warsztaty i wydarzenia plenerowe będą obowiązywały wcześniejsze zapisy. Przed wejściem będzie mierzona temperatura i każdy z uczestników dostanie do wypełnienia ankietę dotyczącą zdrowia.
- Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, ale mamy nadzieję, że program, który został przygotowany, uzupełni tę lukę i zadowoli wszystkich odwiedzających – tłumaczy Karolina Waszczuk, dyrektorka Jarmarku Jagiellońskiego.
A co w programie?
Na pewno nie zabraknie koncertów. Pierwszego dnia festiwalu będą miały miejsce dwie muzyczne premiery.
Zagra trio WoWaKin, reprezentujące muzykę tradycyjną Mazowsza oraz północnej Małopolski i przedstawi swoją najnowszą płytę pt. „Wiązanka”.W trakcie piątkowego wieczoru usłyszymy także premierowy projekt Tęgich Chłopów, którzy przeniosą nas w muzyczną podróż do rejonu Gór Świętokrzyskich.
Z kolei w sobotę zagra rodzinna Kapela Maliszów i odbędzie się Koncert re:radycja.
- W koncercie wezmą udział Reni Jusis, która wystąpi wspólnie z Angele Bapkauskiene oraz Šalcinukas, dziecięcym zespołem wykonującym tradycyjne pieśni litewskie, w towarzystwie instrumentalisty Miguela Moona. Drugim składem, który wystąpi w czasie koncertu będzie Tomasz „Lipa” Lipnicki, który zagra wspólnie z Kapelą Dudziarską Manugi. Z kolei trzeci skład to Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy – wylicza Karolina Waszczuk.
Jarmark Jagielloński 2019 w Lublinie. Tradycyjne melodie por...
Jako że tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest zielarstwo, wątek ten będzie przeplatał się w różnych punktach programu, jak i w jarmarku rzemieślniczym.
Organizatorzy zapowiadają wystawę „kosmiczny zielnik”, przygotowaną wspólnie z Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Odbędzie się także Letnia Szkoła Tradycji, liczne warsztaty zielarskie, ziołowe i rzemieślnicze m.in. z tworzenia kwiatów z bibuły, tworzenia bukietów z ziół i suchych kwiatów, obrazów na szkle czy rzeźby.
-Wszystkich gości Jarmarku Jagiellońskiego powita pająk ludowy przygotowany przez państwa Krajewskich, który zawiśnie w Bramie Krakowskiej. W tym roku będzie to pająk ziołowy – mówi Karolina Waszczuk.
Dla najmłodszych zorganizowano na błoniach pod Zamkiem Jarmarkowe Podwórko. Do dyspozycji dzieci będą m.in. zabawki, wykonane przez twórców ludowych, nawiązujące do gier i zabaw sprzed lat. Nie zabraknie również ciekawych spotkań z twórcami, jednym z gości będzie m.in. zbieracz bączków.
- Jezioro z Lubelskiego jednym z najczystszych w kraju. Zobacz
- Hołd Lublina dla „nieustraszonych rycerzy Polski”
- W Aqua Lublin wakacje pełną parą
- Dwa kółka na prąd odmieniły miejski krajobraz. Zobacz!
- Na zapomnianą ulicę na Starym Mieście wraca życie. Zobacz!
- Potężna nawałnica koło Zamościa. Wiatr przewracał budynki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Dz PMM