Jeszcze sto lat temu zakopywano tu ludzi, żeby ich uzdrowić. Teraz „Krzaczki” mają stać się zabytkiem

Piotr Nowak
Piotr Nowak
„Krzaczki”, „Boże Miłosierdzie” i „Bożak” - pod takimi nazwami znana jest kępa drzew położona wśród pól w gminie Jabłonna niedaleko Lublina. Według XIX-wiecznych relacji miejsce to od dawna uznawane było przez miejscowych za cudowne
„Krzaczki”, „Boże Miłosierdzie” i „Bożak” - pod takimi nazwami znana jest kępa drzew położona wśród pól w gminie Jabłonna niedaleko Lublina. Według XIX-wiecznych relacji miejsce to od dawna uznawane było przez miejscowych za cudowne Gmina Jabłonna
Podobno Jezus Chrystus wstąpił tu do nieba, a ziemia miała cudowne właściwości. „Krzaczki” w gminie Jabłonna wkrótce mają zostać wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Jest wstępna zgoda konserwatora.

„Krzaczki”, „Boże Miłosierdzie” i „Bożak” - pod takimi nazwami znana jest kępa drzew położona wśród pól w gminie Jabłonna niedaleko Lublina. Według XIX-wiecznych relacji miejsce to od dawna uznawane było przez miejscowych za cudowne. W święto Wniebowstąpienia Pańskiego „o mil kilka gromadzi się lud, modli pod krzyżem i ziemią, jakby cudowną, rany i chore części ciała okłada” - czytamy w Słowniku Geograficznym Polskim wydawanym w latach 1880-1902.

Właściciele starali się u władz duchownych o pozwolenie postawienia kaplicy „w krzaczkach”. Bezskutecznie. Przez lata miejsce obrosło w mity i legendy.

Według jednej z nich w tym miejscu Pan Jezus wstąpił do nieba i zostawił ślad swojej stopy. Druga legenda mówi, że Chrystus spoczął tu podczas wędrówki po świecie.

- To tzw. miejsce cudowne. Przed II wojną światową, a nawet tuż po niej, wielu ludzi tu przyjeżdżało, ponieważ miejsce było uznawane za uzdrawiające - przyznaje Marcin Pastuszak, zastępca wójta Gminy Jabłonna.

Przywożono tutaj chorych i zakopywano ich w ziemi aż po głowę. Podobno były przypadki uzdrowień. Te praktyki utrzymywały się do okresu międzywojennego.

- Według legendy Pan Jezus wstąpił tu do nieba. Był nawet głaz z, jak głosi przekaz, odciskiem stopy Jezusa Chrystusa. Niestety, w 2019 r. został skradziony przez nieznanego sprawcę - mówi Pastuszak.

W „Krzaczkach” stoi kapliczka z metalowym krzyżem i drewniany krzyż z datami 1929 i 2004.
Gmina Jabłonna otoczyła miejsce opieką, wykonała prace porządkowe i zamierza je kontynuować. Władze zabiegają o to, żeby nieruchomość wpisać do gminnej ewidencji zabytków. W czwartek wymagane dokumenty zostały wysłane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Zastępca wójta czeka na opinię konserwatora. Wstępna zgoda jest.

Nie tylko „Krzaczki”
- Podobne kapliczki znajdują się w różnych miejscach województwa lubelskiego. Przykładem może być uroczysko Kruczek nieopodal Janowa Lubelskiego - wyjaśnia dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Uroczysko z kapliczką św. Antoniego znajduje się w Lasach Janowskich. Według miejscowej legendy święty odpoczywał tu w drodze między Leżajskiem a Radecznicą i spod kamienia, na którym siedział wytrysnęło źródełko. Tutejszej wodzie przypisuje się lecznice właściwości.

Na Roztoczu św. Antoni jest objęty szczególnym kultem z powodu objawień, które miały mieć miejsce w maju 1664 r. we wsi Radecznica. Od tego czasu wielu zdrojom w południowej części dzisiejszego województwa lubelskiego przypisywane są cudowne cechy. - To miejsca ważne dla historii społeczności lokalnych i warto o nich pamiętać - przyznaje Kopciowski.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie