Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kardiolodzy uzbrojeni w nowoczesny sprzęt ratują serca

Gabriela Bogaczyk
Dwa supernowoczesne angiografy za 8 mln złotych trafiły na oddział kardiologii przy alei Kraśnickiej. Co to oznacza dla pacjentów?

Gabriel Maj, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej, podkreśla, że zaczyna się nowy rozdział opieki i leczenia pacjentów, którzy mają problemy z sercem.

- Stało się to możliwe dzięki nowym pracowniom, uzbrojonym w dwa najnowszej generacji angiografy, które umożliwiają wykonywanie zaawansowanych zabiegów interwencyjnych u chorych z chorobą wieńcową oraz zabiegów z zakresu elektroterapii - wyjaśnia dyr. Maj.

Przypomnijmy, że wyposażenie nowych pracowni kosztowało 8 mln złotych. Środki pochodziły z budżetu szpitala i Urzędu Marszałkowskiego.

Kardiolodzy z Kraśnickiej nie wątpią, że mają teraz najnowocześniejszą pracownię hemodynamiki w Lublinie, wyposażoną m.in. w obrazowanie 3D.

- Wzbogaciliśmy się także o dokładniejsze urządzenie do obrazowania wewnątrzwieńcowego. Chodzi o optyczną tomografię - wyjaśnia lek. med. Gerard Grossmann, kierownik pracowni angiografii i hemodynamiki.

Powrót do pierwszej ligi

Dyrektor Maj ma nadzieję, że dzięki supernowoczesnym pracowniom szpital im. kard. Wyszyńskiego zwiększy swój udział w rynku usług kardiologicznych, bo znacznie wzrósł tu poziom świadczeń medycznych.

- Teraz będziemy mogli leczyć więcej pacjentów, stosując nową gamę zabiegów, przy użyciu nowoczesnych urządzeń - przekonuje Maj.

Zaznaczmy, że w nowej pracowni elektroterapii lekarze będą wszczepiać pacjentom stymulatory serca, a w pracowni hemodynamiki - udrażniać przewlekle zamknięte tętnice wieńcowe.

Nowością będą zabiegi ablacji stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Jest to tym bardziej istotne, bo na takie zabiegi czeka się po 8 - 9 miesięcy w Lublinie.

- Nowy sprzęt pomoże lepiej diagnozować, szybciej i bezpieczniej leczyć chorych, bo oszczędzamy pacjentowi dawkę promieni rentgenowskich i kontrastu - mówi dr n. med. Ryszard Grzywna, ordynator kardiologii przy Kraśnickiej.

Na oddziale kardiologii znajduje się obecnie 58 łóżek. Rocznie kardiolodzy leczą tutaj 3,5 tys. chorych oraz wykonują 800 zabiegów angioplastyki, czyli poszerzania tętnic wieńcowych, wszczepiają blisko 500 stymulatorów serca.

- Wydaje nam się, że liczba pacjentów i zabiegów nie wzrośnie bardzo znacząco, bo głównymi zaletami nowych urządzeń jest podniesienie jakości, skuteczności i bezpieczeństwa dla pacjentów - tłumaczy lek. med. Grossmann.

Na oddziale kardiologii przy al. Kraśnickiej kończy się remont oddziału intensywnego nadzoru kardiologicznego. - Uważam, że bez rozwoju każdy szpital może się zwijać, dlatego nadal będziemy stawiać na inwestycje - dodaje dyr. Maj.

Manifestacja w Lublinie. Protestowali przeciw działaniom PiS (WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ)
Nowy przewoźnik w Lublinie. W jego autobusach zapłacisz za bilet kartą (ZDJĘCIA, WIDEO)
Odsłonięto mural przy Tarasach Zamkowych. Tak upamiętnimy społeczność lubelskich Żydów
Protest pocztowców w Lublinie. Chcą podwyżki i lepszych warunków pracy (ZDJĘCIA, WIDEO)
Lublin na amatorskim nagraniu z 1996 r., a na nim m.in.: rondo przy Bramie Krakowskiej (WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski