Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przestawiamy zegarki w 2020 z czasu zimowego na letni?

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Od końca marca do końca października przesuwany jest czas o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego
Od końca marca do końca października przesuwany jest czas o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Zastanawiacie się, kiedy będzie zmiana czasu z zimowego na letni? Sprawdź datę, kiedy należy przestawić zegarek oraz na którą godzinę trzeba to zrobić.

Stosowanie zmiany czasu od lat budziło wiele kontrowersji. Szczególnie uciążliwe jest przejście na czas letni. Organizmowi ciężko przywyknąć do wcześniejszej, porannej pobudki. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że dni będą dłuższe.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2020 nastąpi w nocy z sobotę 28 marca na niedzielę 29 marca. Wskazówki zegara przestawiane są z godziny 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu 2020

Zmiana czasu z zimowego na letni ma umożliwić efektywne wykorzystanie światła dziennego. Od końca marca do końca października przesuwany jest czas o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego. W ten sposób zachód słońca następuje później.
Czas zimowy to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Przesuwany jest o godzinę do tyłu, więc zrównuje się z czasem geograficznym.

Zmiana czasu na świecie

Jednym z pierwszych krajów, w których wprowadzono czas letni, były Niemcy. Zaczęli go stosować podczas I wojny światowej. Dokładnie obowiązuje od 30 kwietnia 1916 roku. Chciano w ten sposób zaoszczędzić węgiel używany podczas produkcji energii elektrycznej.
Wkrótce zmianę czasu wprowadziły takie kraje jak Wielka Brytania, Rosja czy Stany Zjednoczone. W Polsce czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej.

Zmiana czasu – za i przeciw

Zmiana na czas letni lub zimowy od lat budzi kontrowersje. Według Belfast Telegraph dodatkowa godzina światła dziennego jest korzystna dla turystyki, ponieważ można w ten sposób zwiększyć liczbę odwiedzających, którzy biorą udział w różnych wydarzeniach.
Wprowadzenie czasu letniego miało na celu zapewnienie większej ilości promieni słonecznych porankami. Jest to korzystne dla sprzedaży, wypoczynku czy sportów. Wydłużenie czasu dostępnego światła popołudniami ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego — powoduje zmniejszenie liczby wypadków drogowych.

Czy rzeczywiście są oszczędności?

Oszczędność energii elektrycznej była i jest jednym z podstawowych argumentów podawanych jako uzasadnienie dla zmian czasu. Więcej światła wieczorami oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię zużytą na potrzeby oświetlenia. Z drugiej strony oszczędności te są niwelowane przez większe zapotrzebowanie na energię rano, m.in. na klimatyzację.

Negatywny wpływ na zdrowie

Niedawne badania wykazały, że przestawianie zegara o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski