MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolej przebudowuje peron na dworcu w Lublinie. Poważne zmiany dla pasażerów

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Firmy pracujące na dworcu Lublin Główny przebudowują peron numer 1. To sprawia, że pasażerowie pociągów muszą przygotować się na utrudnienia.

- Rozpoczyna się kolejny etap prac na stacji Lublin Główny. Wykonawca przebuduje peron nr 1 położony bezpośrednio przy budynku dworca. Konieczne są zmiany w organizacji ruchu na stacji - informuje kolejowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. To na jej zlecenie prowadzony jest gigantyczny remont linii kolejowej nr 7 Lublin - Warszawa. W jej ramach zachodzą też zmiany na dworcu Lublin Główny.

- Wykonawca rozpoczyna prace przy rozbiórce konstrukcji obok budynku dworca. Zbudowany będzie wyższy peron, który ułatwi wsiadanie do pociągów. Zamontowana zostanie szeroka wiata, ławki i gabloty informacyjne. Peron wyposażony zostanie w nowe oświetlenie, dostosowany będzie dla potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, m.in. przewidziano ścieżki prowadzące oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a - uczula PKP PLK.

Zakres robót przewiduje także wymianę toru i sieci trakcyjnej.

Zmiany w organizacji ruchu

Kolej informuje, że od wtorku, 5 maja, ze względów bezpieczeństwa została zmieniona organizacja ruchu w obrębie stacji. Pociągi zatrzymują się przy zmodernizowanych peronach nr 2 i 3. - Które wyposażone są w ławki, gabloty informacyjne oraz windy - dodaje kolejowa spółka.

Do peronu nr 2 i 3 można dotrzeć tymczasowym przejściem od ulicy Gazowej, a także przejściem podziemnym od strony skweru im. G. Chrostowskiej. Peron nr 1 oraz przejście podziemne pomiędzy peronem nr 1 i 2 zostały zamknięte.

- Zakończenie wszystkich prac i udostępnienie pasażerom nowego peronu przy dworcu, planowane jest jeszcze w tym roku - zaznacza w komunikacie PKP PLK.

Most nad Lubaczówką

PLK informuje też o budowie nowego mostu w miejscowości Nowa Grobla nad rzeką Lubaczówka. Chodzi o linię Munina – Hrebenne, łączącą Podkarpacie z Lubelszczyzną,.

- Podróż i sprawny przewóz towarów do zakładów przemysłowych oraz przejścia granicznego w Werchracie zapewni także przebudowa mostu w Lubaczowie i remont toru na szlaku Horyniec Zdrój – Werchrata. Na prace przeznaczono 31 mln zł ze środków własnych - opisuje inwestycję kolej.

Stalowa konstrukcja mostu zastąpi jednoprzęsłowy obiekt z 1949 r. Wykonano już demontaż dotychczasowych elementów. Na brzegu przygotowywane są fundamenty nowych przyczółków. Jednocześnie w Lubaczowie postępują prace przy przebudowie mostu nad rzeką Sołotwą. W miejscu wyeksploatowanej przeprawy będzie techniczne lepsza konstrukcja. PLK wykorzystają obiekt uzyskany przy przebudowie linii w Pszczynie. Już zdemontowano stare elementy i budowane są nowe przyczółki mostu. Również kolejowe przeprawy w Nowinach Horynieckich zostaną wyremontowane.

Dodatkowo stalowe konstrukcje mostów z Nowej Grobli i Lubaczowa zostały przekazane gminie Lubaczów i będą one prezentowane w muzeum kolejnictwa na stacji Basznia.

- Poza przebudową mostów na jednotorowej linii Munina – Hrebenne (nr 101) remontowany jest tor na szlaku Horyniec Zdrój – Werchrata. Prace pozwolą zlikwidować ograniczenia prędkości i usprawnią przejazd pociągów. Na trasie kursują składy w relacjach Jarosław – Horyniec Zdrój oraz Rzeszów – Horyniec Zdrój. W sezonie letnim można będzie podróżować także między Rzeszowem a Zamościem oraz Jarosławiem a Lublinem. Linia kolejowa zapewni także sprawny transport towarów m.in. do zakładów w Surochowie oraz do przejścia granicznego w Werchracie - dodaje PKP PLK.

Te wszystkie prace sprawiają, że do 26 czerwca na tej trasie obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski