Kolej przebudowuje peron na dworcu w Lublinie. Poważne zmiany dla pasażerów

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Udostępnij:
Firmy pracujące na dworcu Lublin Główny przebudowują peron numer 1. To sprawia, że pasażerowie pociągów muszą przygotować się na utrudnienia.

- Rozpoczyna się kolejny etap prac na stacji Lublin Główny. Wykonawca przebuduje peron nr 1 położony bezpośrednio przy budynku dworca. Konieczne są zmiany w organizacji ruchu na stacji - informuje kolejowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. To na jej zlecenie prowadzony jest gigantyczny remont linii kolejowej nr 7 Lublin - Warszawa. W jej ramach zachodzą też zmiany na dworcu Lublin Główny.

- Wykonawca rozpoczyna prace przy rozbiórce konstrukcji obok budynku dworca. Zbudowany będzie wyższy peron, który ułatwi wsiadanie do pociągów. Zamontowana zostanie szeroka wiata, ławki i gabloty informacyjne. Peron wyposażony zostanie w nowe oświetlenie, dostosowany będzie dla potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, m.in. przewidziano ścieżki prowadzące oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a - uczula PKP PLK.

Zakres robót przewiduje także wymianę toru i sieci trakcyjnej.

Zmiany w organizacji ruchu

Kolej informuje, że od wtorku, 5 maja, ze względów bezpieczeństwa została zmieniona organizacja ruchu w obrębie stacji. Pociągi zatrzymują się przy zmodernizowanych peronach nr 2 i 3. - Które wyposażone są w ławki, gabloty informacyjne oraz windy - dodaje kolejowa spółka.

Do peronu nr 2 i 3 można dotrzeć tymczasowym przejściem od ulicy Gazowej, a także przejściem podziemnym od strony skweru im. G. Chrostowskiej. Peron nr 1 oraz przejście podziemne pomiędzy peronem nr 1 i 2 zostały zamknięte.

- Zakończenie wszystkich prac i udostępnienie pasażerom nowego peronu przy dworcu, planowane jest jeszcze w tym roku - zaznacza w komunikacie PKP PLK.

Most nad Lubaczówką

PLK informuje też o budowie nowego mostu w miejscowości Nowa Grobla nad rzeką Lubaczówka. Chodzi o linię Munina – Hrebenne, łączącą Podkarpacie z Lubelszczyzną,.

- Podróż i sprawny przewóz towarów do zakładów przemysłowych oraz przejścia granicznego w Werchracie zapewni także przebudowa mostu w Lubaczowie i remont toru na szlaku Horyniec Zdrój – Werchrata. Na prace przeznaczono 31 mln zł ze środków własnych - opisuje inwestycję kolej.

Stalowa konstrukcja mostu zastąpi jednoprzęsłowy obiekt z 1949 r. Wykonano już demontaż dotychczasowych elementów. Na brzegu przygotowywane są fundamenty nowych przyczółków. Jednocześnie w Lubaczowie postępują prace przy przebudowie mostu nad rzeką Sołotwą. W miejscu wyeksploatowanej przeprawy będzie techniczne lepsza konstrukcja. PLK wykorzystają obiekt uzyskany przy przebudowie linii w Pszczynie. Już zdemontowano stare elementy i budowane są nowe przyczółki mostu. Również kolejowe przeprawy w Nowinach Horynieckich zostaną wyremontowane.

Dodatkowo stalowe konstrukcje mostów z Nowej Grobli i Lubaczowa zostały przekazane gminie Lubaczów i będą one prezentowane w muzeum kolejnictwa na stacji Basznia.

- Poza przebudową mostów na jednotorowej linii Munina – Hrebenne (nr 101) remontowany jest tor na szlaku Horyniec Zdrój – Werchrata. Prace pozwolą zlikwidować ograniczenia prędkości i usprawnią przejazd pociągów. Na trasie kursują składy w relacjach Jarosław – Horyniec Zdrój oraz Rzeszów – Horyniec Zdrój. W sezonie letnim można będzie podróżować także między Rzeszowem a Zamościem oraz Jarosławiem a Lublinem. Linia kolejowa zapewni także sprawny transport towarów m.in. do zakładów w Surochowie oraz do przejścia granicznego w Werchracie - dodaje PKP PLK.

Te wszystkie prace sprawiają, że do 26 czerwca na tej trasie obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaczuch

Pamiętaj! Hejtować wolno tylko katolików.

Bezkarnie. W imię "wartości" europejskich.

Jako pierwsza rozparcelowana zostanie szkopska spółka "Polska Presse".

l
linki

https://www.heypasteit.com/clip/0IUNWX

https://www.heypasteit.com/clip/0IUNXK

https://www.heypasteit.com/clip/0IUNXY

https://www.heypasteit.com/clip/0IUNYI

Dodaj ogłoszenie