Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolejna edycja Gali „Aktywni z Lublina” już za nami

Adrianna Romanek
To już kolejna edycja Gali „Aktywni z Lublina”. Wydarzenie od 15 lat promuje pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami oraz podejmowane przez nie aktywności w różnych sferach życia.

– Gala „Aktywni z Lublina” na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń organizowanych w naszym mieście. W tym roku już po raz 15. spotkaliśmy się, by uhonorować osoby z niepełnosprawnościami oraz instytucje działające w Lublinie na rzecz pełnego włączenia społecznego. Przyznawane wyróżnienia to wyraz wdzięczności za ich dokonania i ogromne zaangażowanie w poprawę jakości życia naszych mieszkańców i mieszkanek oraz ich rodzin – mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Lublina.

Lipińska pogratulowała także wszystkim wyróżnionym oraz podziękowała za dotychczasową współpracę.

- Wspólnie dbamy o to, aby niepełnosprawność nie stanowiła barier w codziennym życiu oraz w realizacji pasji i osiąganiu sukcesów. Naszym celem jest budowanie Lublina, jako miasta otwartego i dostępnego dla wszystkich - dodała.

Podczas wydarzenia wręczono wyróżnienia i podziękowania osobom z niepełnosprawnością, które wykazują się wyjątkową działalnością w różnych dziedzinach życia, a także osobom, organizacjom pozarządowym oraz instytucjom i placówkom zasłużonym dla tego środowiska.

Za wybitne sukcesy zawodowe, twórcze i sportowe:

Medal prezydenta miasta otrzymali:

  • Piotr Jacniacki – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Łucznictwie, zdobył łącznie 10 medali indywidualnych i 7 drużynowych. Od 2020 r. członek Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych w Łucznictwie i pierwszy zawodnik reprezentujący Polskę w kategorii W1. Od 2022 r. pełni funkcję Prezesa Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start”.
  • Andrzej Góźdź – czynny zawodowo adwokat i działacz społeczny. Prezes Kolarskiego Klubu Tandemowego „Hetman” zrzeszającego osoby niewidome i słabowidzące uprawiające kolarstwo tandemowe. Sam też był Mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz Wicemistrzem w wyścigu ze startu wolnego. Od 26 lat z jego inicjatywy Klub „Hetman” realizuje Międzynarodowy Wyścig Kolarski Tandemów. Obecnie wyścig jest największą imprezą tego typu w Europie – startuje w nim od 70 do 100 zawodników.

Za realizację przedsięwzięć na rzecz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością:

  • Ewa Michalak-Łosiewicz – była pracownikiem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, gdzie zajmowała się aktywizacją społeczną osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Od 2022 r. pełni funkcję wiceprezesa Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” oraz inspektora ds. public relations i social media. Od 2021 r. jest zawodniczką sekcji tenisa stołowego.

Za zaangażowane instytucji/organizacji w działalność na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej oraz integracji osób niepełnosprawnych:

  • Kapela Drewutnia – zespół muzyczno-wokalny składa się z 4 niewidomych i 4 widzących członków. Od 25 lat koncertuje w Polsce i za granicą odnosząc liczne sukcesy w propagowaniu muzyki pochodzącej z rejonu Lubelszczyzny, Pogranicza i Podkarpacia. Zespół wydał 8 płyt z muzyką z tych regionów, 2 płyty tematyczne z kolędami i muzyką autorstwa Jacka Kaczmarskiego. W tym roku Kapela Drewutnia obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.
  • Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR region lubelski – działa w Polsce od 35 lat. W regionie lubelskim obejmuje wsparciem osoby zamieszkujące zarówno terenie Lublina, jak i województwa. Jest organizacją działającą na rzecz integracji i aktywizacji, która kompleksowo zajmuje się zarówno dziećmi poruszającymi się na wózkach i ich rodzicami oraz osobami dorosłymi, wzmacniając w nich poczucie własnej wartości, samodzielności i wiary we własne siły.
  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie – działalność MOPR obejmuje m.in. szereg zadań na rzecz poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, budżetu Miasta Lublin oraz środków unijnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje realizacja innowacyjnych projektów ze środków zewnętrznych, (m.in. projektu „Kompleksowa opieka domowa”, dzięki któremu potrzebujący mieszkańcy otrzymują szereg usług wspierających ich funkcjonowanie w czynnościach życia codziennego) oraz własne działania Ośrodka skierowane do osób o szczególnych potrzebach.

Za zaangażowanie w prace Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w ubiegłej kadencji:

  • Justyna Spryszak – Wiceprezeska Fundacji „W Drodze”, Koordynatorka Biura Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych, Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Niewidomych Koło nr 1 w Lublinie. Jako członek Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin w latach 2019 – 2020 wykazała się zaangażowaniem w działania dotyczące osób z niepełnosprawnością w naszym mieście.
  • Anna Budzyńska – od 2013 r. pracuje w Polskim Związku Głuchych Oddział Lubelski jako surdopedagog, asystentka osób niesłyszących. Jest autorką kilkunastu projektów skierowanych do osób z niepełnosprawnością słuchu i mowy. Aktywnie działa na rzecz poprawy jakości życia osób głuchych i ich rodzin. Od 2022 r. zaangażowana również w pomoc na rzecz głuchych uchodźców z Ukrainy. Członek Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Lublin już drugą kadencję, obecnie pełni Funkcję Przewodniczącej Rady.
  • Małgorzata Batorska – Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła Lublin oraz kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Koło. Jest osobą otwartą na współpracę, a wszystkie jej działania zmierzają do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Stowarzyszenie „Synergia” – realizator usług o charakterze opiekuńczym, zlecanych przez Miasto, Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, innych programów i projektów na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami. Usługi są świadczone na bardzo wysokim poziomie, a na szczególne wyróżnienie zasługuje praca wykonywana z ogromnym zaangażowaniem i oddaniem na rzecz podopiecznych.
od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski