Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne sanie społecznej odpowiedzialności. Symboliczne sanie - realne działania

Redakcja
materiały organizatora

Małe działania przynoszą wielkie efekty!

Najmłodsi podpieczeni Caritas Archidiecezji Lubelskiej otrzymali wymarzone, świąteczne prezenty oraz spędzili ten czas szczęśliwie, bezpiecznie i spokojnie. Wkrótce wyjadą również w góry na ferie zimowe. Wszystko dzięki akcji Zaprzęg świętego Mikołaja, w której Grupa Azoty Puławy S.A. wzięła udział jako partner główny.

Zaprzęg świętego Mikołaja

Zaprzęg świętego Mikołaja to projekt grupy Polska Press, podczas którego darczyńcy odkładając symboliczne saneczki wspierają działania instytucji zajmujących się dziećmi i potrzebujących szczególnego wsparcia finansowego. W naszym województwie, środki pozyskane z akcji pomogły spełnić marzenia podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

- Chciałbym podziękować wszystkim za włączenie się w akcję, którą Caritas wraz Kurierem Lubelskim przygotowała dla najmłodszych, podopiecznych naszej archidiecezji. Dzieci te uczestniczą w programach świetlicowych i innych programach, służących rozwojowi i opiece nad nimi. Zaprzęg świętego Mikołaja to szczególny sposób pomocy. Bardzo serdecznie dziękuję Grupie Azoty Puławy, za to że włączyli się w tę akcję, pomagając sponsorować i dofinansowywać naszym dzieciom posiłki, jak również wiele różnych dzieł wakacyjnych czy ferii. Z tych środków dzieci będą mogły korzystać i cieszyć się radością z bezpiecznego rozwoju swojego dzieciństwa w drodze ku dorosłości - mówi ksiądz Paweł Tomaszewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

- Cieszymy się, że mogliśmy włączyć się w tę akcję i tym samym napędzić kolejne działania wspierające potrzebujących z naszego regionu. Wiemy, że te symboliczne saneczki, które dołączy-liśmy do Zaprzęgu świętego Mikołaja niosą ze sobą realne działania i pomoc. Te środki pomogą spełnić marzenia najmłodszych, pozwolą im oderwać się kłopotów codzienności i dobrze się bawić. Pragniemy też pokazać wszystkim, że warto pomagać i działać na rzecz innych, a każda charyta-tywna działalność służy zarówno obdarowanym jak i obdarowującym - podkreśla Tomasz Hrynie-wicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Azotowy Dar Mikołajkowej Radości

Zaprzęg świętego Mikołaja to jedna z wielu akcji w które włącza się Grupa Azoty Puławy i jej pracownicy. W tym roku pracownicy spółki wzięli udział w trzeciej już edycji Azotowego Daru Mikołajkowej Radości i przygotowali świąteczne prezenty dla rodzin na co dzień będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach. Dzięki temu zostało obdarowanych dwanaście rodzin.

- Rokrocznie pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przekazują nam listę dwunastu rodzin z terenu miasta z wyszczególnieniem ich wymarzonych prezentów. Nasi pracownicy organizują się w zespoły, które kupują wszystkie upominki. To już trzecia edycja tej akcji i jestem niezmiernie dumny, że pracownicy naszej spółki ją kontynuują, robiąc coś wyjątkowego dla potrzebujących. Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym możemy się na chwilę zatrzymać i skupić na tym, co najważniejsze. A najważniejsze jest dobro i szacunek dla innych. To wszystko powraca i myślę, że to najlepsza motywacja podczas tego typu działań. Warto też podkreślić, że sprawdza się tu wspaniała zasada, którą kierujemy się w naszych działaniach mówiąca, że razem możemy więcej - mówi Tomasz Hryniewicz.

Razem możemy Grać Czysto

Zasada razem możemy więcej, sprawdza się w wielu aspektach działania Grupy Azoty Puławy i jej pracowników. Koniec grudnia, to czas kiedy odbywa się finał całorocznych zbiórek krwi organizowanych przez Klub HDK "Dar Życia" działający przy Zakładach Azotowych "Puławy" S.A. W ubiegłym roku krwiodawcy oddali aż 228,6 litrów krwi. W tym roku pragną pobić ten rekord.

Kolejne efekty wolontariatu pracowniczego Grupy Azoty Puławy ujrzymy już wiosną przyszłego roku. Latem pracownicy spółki wykonali prace wokół zabytkowej willi Samotnia w Puławach znajdującej się w sąsiedztwie Parku Czartoryskich. W centralnym punkcie postawili drewniane pergole, pod pnące czerwone róże oraz zasadzili dęby szypułkowe. Wszystko odbyło się zgodnie z projektem uzgodnionym z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, który nawiązuje do tradycji zakładania i urządzania ogrodów, prowadzonej przez księżną Izabelę Czartoryską. Wiosną przy pergolach zakwitną róże, a dęby szypułkowe z roku na rok będą pięły się ku niebu i idealnie zacienią zaprojektowane miejsce.

Te, wydawałoby się niewielkie, działania składają się na globalne priorytety Grupy Azoty Puławy. Te zaś to przede wszystkim troska o środowisko i jego zasoby, monitorowanie oraz systematyczne minimalizowanie oddziaływania procesów technologicznych na ekosystem. Działania te od lat prowadzone są kompleksowo – zgodnie z wytyczonymi kierunkami strategicznymi, w oparciu o najnowsze badania naukowe i we współpracy z powołanymi do tego specjalistycznymi jednostkami. Dzięki temu zakład wypełnia rygorystyczne normy emisji oraz ogranicza pobór wód gruntowych. W okolicznych lasach żyje wiele gatunków zwierząt, a w budce lęgowej na kominie zakładowej elektrociepłowni na przestrzeni kilku ostatnich lat wykluło się ponad 20 młodych sokołów wędrownych.

Bezwzględnym standardem Grupy Azoty Puławy jest bieżąca kontrola eksploatacji urządzeń, mogących mieć niekorzystne oddziaływanie na środowisko. Monitorowane są substancje emitowane do otoczenia, nadzorowany jest stan bezpieczeństwa technicznego poszczególnych instalacji czy obiektów. Ponadto każda nowa inwestycja – planowana czy realizowana – jest na każdym etapie szczegółowo analizowana pod kątem jej wpływu na otoczenie, a normy środowiskowe przyjęte do spełnienia są tu wyjątkowo restrykcyjne. Od 25 lat spółka jest uczestnikiem międzynarodowego programu „Odpowiedzialność i Troska”, w ramach którego zrealizowanych zostało szereg dobrowolnych inicjatyw na rzecz środowiska, bezpieczeństwa procesowego i poprawy warunków pracy.

- Naszą podstawową zasadą jest ciągłe doskonalenie we wszystkich obszarach. Oznacza to, że spółka na bieżąco identyfikuje i monitoruje wpływ swojej działalności na środowisko, ale też stale pracuje nad podniesieniem wiedzy i świadomości ekologicznej swojej załogi. Troska o otoczenie, o pracowników i społeczność lokalną to istota strategii odpowiedzialnego biznesu, którą konsekwentnie realizujemy – mówi prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Grupa Azoty Puławy realizuje kampanię ekologiczną - Gramy Czysto. Jej celem jest nie tylko szeroka akcja informacyjna i edukacyjna na temat działań na rzecz środowiska naturalnego podejmowanych w spółce, ale też udowodnienie, że na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za swoje otoczenie.

- Zaczynamy od siebie. Pracowników zachęcamy do dojeżdżania do pracy rowerami, wyposażając w odblaskowe kamizelki zwiększające bezpieczeństwo, segregujemy śmiecie, oszczędzamy prąd i energię, ograniczamy zużycie papieru m.in. na rzecz elektronicznego obiegu dokumentów, propagujemy zdrowy styl życia i zaszczepiamy pasje przyrodnicze. Wiemy, że małe działania przynoszą wielkie efekty! - podsumowuje Tomasz Hryniewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski