18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lublin w malarstwie": Wieża Trynitarska pędzla Kostrzewskiego

Witold Michalak
Kolekcja Kuriera "Lublin w malarstwie": Wieża Trynitarska pędzla Kostrzewskiego
Kolekcja Kuriera "Lublin w malarstwie": Wieża Trynitarska pędzla Kostrzewskiego KL
Czy warto dawać prezenty pisarzom? - to pytanie nasuwa się, gdy człowiek prześledzi historię obrazu "Wieża Trynitarska w Lublinie" pędzla Franciszka Kostrzewskiego. Został on zamówiony przez mieszkańców naszego miasta dla Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Obraz był prezentem od lublinian na 50. urodziny Józefa I. Kraszewskiego

To miał być prezent dla pisarza na jego 50. urodziny. Kraszewski za młodu bawił w naszym mieście. Jako uczeń wy-trwał u nas rok i tyleśmy go widzieli. Jak się później okazało, to, co Kraszewski zobaczył nad Bystrzycą, zapadło mu w pamięć. Opis naszego miasta otwiera jego powieść pt. "Maleparta".

Czytamy w niej: "Znacie zapewne Lublin? Któż by go nie znał dzisiaj i komuż na myśl nie przychodzą wdzięczne jego okolice, stare kościoły, malownicze dwie stare bramy, czysty Kapucyński kościółek, smętna fara, ponury Dominikański, nieznacznie odnowione Jezuickie mury i zamek? Znacie go, jakim jest dziś, spokojnym, czystym, odświeżającym się, jak podtatusiały staruszek, co nową kładzie perukę i wygala siwą brodę, żeby się wydać młodszym ...". Lublin namalowany słowami Kraszewskiego jawi się jako poczciwy, w miarę zadbany, ale jednak grajdołek mocno nadgryziony zębem czasu.

Znacznie lepiej prezentuje się nasze miasto na płótnie F. Kostrzewskiego. Od błękitu nieba odcina się monumentalna bryła zabudowań pojezuickich i dominująca nad nimi Wieża Trynitarska. Kim był autor obrazu? Przeszedł on do historii jako znakomity kronikarz życia XIX-wiecznej Warszawy. Jako malarz nawiązywał przede wszystkim do tradycji flamandzkiej i holenderskiej. Lubował się w scenach rodzajowych.

W dzisiejszym Kurierze 3. reprodukcja z kolekcji "Lublin w malarstwie"

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski