Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera: Poznaj historię Czwartku

EC
Widok na Czwartek od strony Zamku
Widok na Czwartek od strony Zamku Jacek Babicz
Te konstrukcje, które Państwo widzicie na starym zdjęciu to fragment stoisk wielkiej wystawy rolniczej, która miała uświetniać centralne obchody 10-lecia PRL. Polacy mieli świętować jubileusz właśnie w pierwszej powojennej stolicy Polski. Do Lublina zjechali goście z całego kraju. Mówiło się potem, że późniejsza zwiększona zachorowalność na chorobę Heinego Mediny, zwłaszcza wśród lubelskich dzieci, spowodowana była przez ten "najazd".

Czwartek w 1954 roku był sporą przestrzenią - dworca PKS jeszcze tam nie było, autobusy odjeżdżały z placu przy ulicy Świętoduskiej, wówczas Hanki Sawickiej. W sąsiedztwie leczyło ostatnie rany po bombach Stare Miasto. Wypucowane kamienice gotowe były na jubileusz. W miejscu żydowskiej dzielnicy, pod Zamkiem rozciągały się błonia, miejsce spacerów lublinian.

W czwartek razem z papierowym wydaniem naszej gazety dzielnica Czwartek. Kolejna widokówka z kolekcji Kuriera
Czwartek to dawna osada, która nazwę zawdzięcza odbywającym się prawdopodobnie co czwarty dzień tygodnia miejscowym targom. - Nazywana też była Przedmieściem Czwartkowskim, którego mieszkańcy zrównani zostali w prawach w poł. XVI wieku z mieszkańcami miasta "w murach" - przypomina Małgorzata Surmacz z Muzeum Historii Miasta Lublina. Na czwartkowym wzgórzu wyrósł jeden z najstarszych lubelskich kościołów - pierwsza budowla miała zostać wzniesiona w czasach Mieszka I, jak mówi legenda. Legenda lubi konfabulować, archeologowie i historycy sytuują początek kościoła w wieku XIV. Bryła, jaką podziwiamy dziś, powstała w wieku XVI. Ostatnie prace renowacyjne odkrywają w niej prawdziwe skarby. Świątyni patronuje św. Mikołaj, biskup, opiekun kupców.

Nieopodal wyrosła też, w początku XVII wieku, murowana cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego, nowa wersja drewnianego pierwowzoru. Cerkiew poświęcił abp kijowski Piotr Mohyła w roku 1633.

Czytaj także:
Kalinowszczyzna w latach 50.
Wieża Trynitarska na widokówce Kuriera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski