- Ministerstwo zapowiada, że nie będziemy mieli żadnych zmian w kalendarzu roku szkolnego, ale ciężko nam w to uwierzyć -
mówi Karolina, maturzystka, która od lat marzy o medycynie. Nie tylko Karolina, ale także inni uczniowie klas maturalnych zastanawiają się, jak rozwinie się sytuacja i kiedy dowiedzą się, co ich czeka w najbliższej przyszłości.
Niektórzy na własną rękę przygotowują się do egzaminu dojrzałości. - Do matury mogę się przygotować sama, bo praktycznie cały materiał jest przerobiony - mówi Julia dodając, że najbardziej przeraża ją scenariusz, według którego matury mogą zostać przełożone.
– Wolałabym, żeby odbyły się w terminie, aby ten stres mieć już z głowy
– tłumaczy maturzystka.
Karolina, której zależy na dostaniu się na Uniwersytet Medyczny w Lublinie, ma jeszcze jedną wątpliwość. – Nie wiem jak teraz będzie wyglądała rekrutacja i organizacja nadchodzącego roku akademickiego. Czy my, tegoroczni maturzyści, możemy liczyć na wyrozumiałość i zmianę terminarzy na naszych wymarzonych uczelniach? – zastanawia się dziewczyna.
– Uczelnie publiczne nie mogą działać na własną rękę – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM w Lublinie. Wszystkie państwowe szkoły wyższe muszą działać zgodnie z wytycznymi ministerstwa nauki. I to tam zapadną decyzje m.in. w kwestii organizacji roku akademickiego.
Na uczelniach bez zmian. Na razie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zapowiada, że rozpoczyna rekrutację zgodnie z wcześniejszymi planami. 1 kwietnia ruszy Internetowa Rejestracja Kandydatów (IRK), która wstępnie, w zależności od trybu studiów, potrwa do końca lipca, albo końca września. Jak zapewnia Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS, uczelnia ma zamiar na bieżąco reagować i wprowadzać zmiany w harmonogramie, biorąc pod uwagę ewentualne przesunięcia matur.
- Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, jesteśmy przygotowani zarówno pod kątem technicznym, jak i organizacyjnym, do ewentualnego przedłużenia procesu rejestracji kandydatów na studia
– mówi Adamska.
Zmiany w terminarzu rekrutacji są także możliwe w przypadku Politechniki Lubelskiej. Obecnie jednak uczelnia nie widzi takiej potrzeby, a rekrutacja ruszy 18 maja - tak jak wstępnie zakładano. - Jeżeli matury zostaną przełożone to dostosujemy się do nowej sytuacji i wydłużymy termin rekrutacji. Możemy to zrobić nawet do końca września. Uchwała senatu uczelni to umożliwia – tłumaczy Iwona Czajkowska- Deneka, rzeczniczka PL.
Bez zmian w harmonogramie pracuje również Uniwersytet Przyrodniczy. - Sytuacja jest bezprecedensowa. Władze uniwersytetu stosują się do wytycznych i decyzji MNiSW. Ministerstwo natomiast nie informuje o przedłużeniu roku akademickiego. Oczywiście jeśli decyzja ta ulegnie zmianie, uczelnia podejmie odpowiednie kroki, aby dostosować swoje funkcjonowanie od obowiązujących rozporządzeń – zapewnia Iwona Pachcińska, rzeczniczka UP.
- Kiedy to się skończy? Na pewno nie za dwa tygodnie
- Zoperowali pacjenta z zawałem i podejrzeniem koronawirusa
- Szyją maseczki dla szpitali. „Wystarczy maszyna i chęci"
- Młodzi łukowianie zaatakowali pochodzącą z Wietnamu kobietę
- Place zabaw i siłownie na powietrzu zamknięte
- Lublin w czasie epidemii: Puste ulice, place zabaw, parki
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?