Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Nowości z księgarskich półek warte polecenia

LUB
Dwanaście książek i każda warta uwagi. Gorąco polecamy. Poniżej publikujemy zapowiedzi, które - mam nadzieję - rozbudzą Wasz apetyt.

Paul Ham "1914. Rok końca świata", Prószyński i S-ka
W 1939 roku mieliśmy sojuszników, którzy w sensie i politycznym i militarnym nic nie byli warci. Zachowywali się jakby objął ich paraliż. Śmiem przypuszczać, że był to efekt I wojny światowej, trauma, która na zawsze pozostała w głowach ludzi Europy Zachodniej. Polacy nie przeżyli tak I wojny, nie byli tak okaleczeni, wyniszczeni. My byliśmy w podobnym szoku po II wojnie.

Ubiegłoroczna 100. rocznica wybuchu wielkiej wojny u nas przeszła prawie niezauważenie. Na Zachodzie było inaczej. Oto jedna z wielu prac popularno-naukowych tłumaczących czytelnikowi dlaczego rok 1914 był taki ważny, jak wielki stanowił przełom w historii Europy. Rok 1914 zmienił świat na zawsze. Miliony żołnierzy ginęły w walkach, a fronty się nie przesuwały. Nastąpił bolszewicki przewrót na Wschodzie. Powstały sprzyjające warunki do narodzin faszyzmu na Zachodzie.

W swojej książce Paul Ham opisuje skomplikowany splot okoliczności, które doprowadziły do katastrofy niemającej dotąd precedensu w dziejach świata. Zderzenie dwudziestowiecznej techniki wojennej i osadzonego i starodawnego sposobu myślenia przywódców stało się przyczyną hekatomby na nieznaną dotąd skalę. Zderzenie romantycznych haseł z rzeziami na polach bitew sprawiło, że wiara w dawne wartości runęła w gruzy. Paul Ham opisuje tragiczny koniec starej, dobrej epoki.

Jonathan Carroll "Ucząc psa czytać", Rebis
Najpierw pojawił się zegarek na rękę za dziewięć tysięcy dolarów. Potem stalowoszare porsche wraz z dowodem rejestracyjnym wypisanym na jego nazwisko. Jakby tego było mało, Tony Areal zdobył serce kobiety, o której śnił skrycie od wielu lat. Co sprawiło, że skromny urzędnik, będący pośmiewiskiem kolegów z pracy, stał się z dnia na dzień wybrańcem losu?

Przenikanie się świata realnego i świata marzeń sennych stawia głównych bohaterów tej historii wobec zaskakujących wyborów i dylematów, ale daje im też niewyobrażalne możliwości. Tylko Jonathan Carroll umie tak uchwycić "to coś", co wymyka się chłodnej obserwacji, a Ucząc psa czytać dorównuje jego najlepszym opowieściom.

Jolanta Drużyńska "Ostatni tabor", Rebis
Opowieść o polskich Romach i końcu ich dawnego świata, który dokonał się w epoce PRL. W 1996 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy Tabor Pamięci Romów, który miał nie tylko przypomnieć zakaz wędrówek wydany przez komunistyczne władze, ale też uczcić największe w Polsce, poza obozami koncentracyjnymi, miejsca kaźni Cyganów w czasie II wojny światowej. Na kanwie tego wędrowania autorka książki opowiada o swoim odkrywaniu i przeżywaniu cygańskiego świata. Sięga do szalenie barwnych i ciekawych, czasem zaskakujących wspomnień z dzieciństwa, odnajduje cygańskie wątki w dawnych lekturach, filmach i obrazach, wykorzystuje relacje świadków ostatnich lat taborowego życia polskich Romów, a także dokumenty peerelowskich urzędów zgromadzone w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatni tabor jest jak dokument. Jak zapis tego co pozostało w pamięci tych, którym dane było oglądać Cyganów chodzących od wsi do wsi, z miasta do miasta.

Gijs van Hensbergen "Gaudi. Geniusz z Barcelony", Wydawnictwo Marginesy
Nie był wybitnym uczniem ani studentem architektury. Ale po jego długim i pracowitym życiu okrzyknięto go geniuszem. Żył architekturą i dla architektury. Uwielbiany i czczony przez jednych, znienawidzony przez innych. Często nierozumiany, trochę szalony, ekscentryczny. Zwracał uwagę otwartością umysłu i zaskakującymi pomysłami. Antoni Gaudi to symbol Katalonii i Barcelony.

Siergiej Antonow "Ciemne tunele", Insignis
Kolejna z książek Uniwersum Metra 2033. Młody anarchista i żołnierz z moskiewskiej stacji Wojkowska nie uznaje żadnej władzy - jego ideałem jest wolność. Cóż, kiedy w metrze brak miejsca dla takich jak on. Na jednej ze stacji dobiegają końca eksperymenty nad stworzeniem idealnej broni. Jeśli zostaną uwieńczone sukcesem, metro wpadnie w ręce autorytarnego ugrupowania i o wolności będzie można zapomnieć. Ktoś musi ich powstrzymać…

Krzysztof Varga "Masakra", Wielka Litera
Nie jest to słodka opowieść. To spis ludzkich słabości, wad, podłych zachowań i wypaczonych relacji międzyludzkich wynikających z picia, chlania, topienia robaka, zalewania w trupa itp. (do wyboru). To zapis obserwacji na temat życia bohatera książki i kraju, w którym on żyje, poczynionych w oparach alkoholu. Jeżeli znacie twórczość Vargi, to już wiecie, o jaki klimat chodzi. Nic optymistycznego tu nie znajdziecie. Masakra. Zobaczcie ją sami.

Romain Sardou "Fraulein France", Rebis
Wrzesień 1940 roku. Niemcy korzystają z uciech Paryża. Do słynnego domu publicznego Sfinks przybywa nowa dziewczyna. Ma na imię France i jest zniewalająco piękna. Ma wysokie wymagania - "obsługuje" tylko śmietankę niemieckiej armii. Co skrywa pozorny chłód tej kobiety? Żadne jej słowo ani gest nie są dziełem przypadku. Tajemnicza i nieprzenikniona Fräulein France prowadzi własną wojnę... Opowieść o postawie paryskich sfer w czasach okupacji hitlerowskiej.

Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski "Wojny kobiet", Rebis
Najgłośniejsze sprawy kryminalne ostatnich lat pokazane z perspektywy kobiet. Każda z nich, przedstawiona w tej książce, miała swój bezpieczny, wypełniony pracą i miłością świat. Do dnia, w którym ich najbliżsi zginęli, zostali porwani lub aresztowani. Od tej chwili - często poniżane, wyśmiewane, a nawet zagrożone - musiały walczyć z mafią, skorumpowaną policją albo bezmyślnym wymiarem sprawiedliwości.

Magdalena Kozak "Łzy Diabła", Insignis
Planeta Dżahan, gdzieś w odległej galaktyce. Zamieszkała przez rozwiniętą cywilizację, której nie-obce są: honor, prawo, wierzenia, wojny. Brak jej tylko zaawansowanej technologii. Ale tę dostarczają na Dżahan Obcy z planety Ziemia. To oni, wykorzystując nowo odkryte możliwości podróży między-gwiezdnych, przywożą tu swój sprzęt w zamian za uprawiany na Dżahanie czars - zboże służące Ziemianom do produkcji Łez Diabła, narkotyku, od którego uzależniona jest ludzkość.

Ryszard Wolański "Aleksander Żabczyński. Jak drogie są wspomnienia", Rebis
Można rzec, że był ikoną pop- kultury polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Przystojny (kobiety za nim szalały), utalentowany, zajmował poczesne miejsce w gronie aktorów tamtych lat i - co ważne - szanowano go i ceniono. Ryszard Wolański opowiada o karierze Żabczyńskiego, ale najciekawsze, bo mało znane, są jego wojenne losy i powrót do kraju. Ale w komunistycznej Polsce nie pozwolono mu spokojnie żyć i pracować.

Elizabeth Cooke "Ciemne dzikie kwiaty", Wydawnictwo Marginesy
Rodzina Cavendishów żyje w pięknym i z pozoru bezpiecznym świecie. Wiosną tamtego pamiętnego roku nic nie zapowiadało burzy. A jednak. Aby uniknąć skandalu, William i Octavia postanawiają żyć w kłamstwie. Poczucie obowiązku i konwenanse przegrywają jednak z namiętnością i Oktavia w końcu odpowiada na list Johna Goulda, który w Ameryce zbudował dla nich dom. Jej dawny kochanek wsiada na pokład "Lusitanii" i wyrusza do Anglii, aby odzyskać ukochaną.

Robert Fabbri "Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu", Rebis
Szalony cesarz Kaligula zamordowany, pretorianie wprowadzają na tron Klaudiusza. Jednak jego sytuacja jest niepewna. Jego trzej wyzwoleńcy, Narcyz, Pallas i Kallistos, muszą sprokurować dlań natychmiastowe szybkie zwycięstwo. Ma to być odzyskanie orła legionu Siedemnastego, utraconego w lesie Teutoburskim prawie czterdzieści lat wcześniej. Wyprawę do ponurych kniei Germanii na czele niewielkiego oddziału jazdy prowadzi Wespazjan, ktoś jednak z wielką determinacją próbuje sabotować jego misję.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski