MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. One umilą wakacyjny wypoczynek

Marek Podgajny
Marek Podgajny
Lektura łatwa i przyjemna albo mrożąca krew w żyłach. Tu znajdziecie książki, które warto zabrać ze sobą na urlop lub wakacje. Rozrywka gwarantowana.

Dennis Lehane „Ostatnia przysługa”, Rebis

Mary Pat Fennessy jak zwykle stara się przeżyć kolejny dzień i jakoś wiązać koniec z końcem. Spędziła całe życie w bloku komunalnym w Southie, irlandzkiej enklawie Bostonu, gdzie mieszkańcy są przywiązani do tradycji i dumnie podkreślają swoją odrębność. Któregoś dnia siedemnastoletnia córka Mary Pat, Jules, nie wraca do domu. Tego samego wieczoru na stacji metra zostaje znalezione ciało czarnoskórego nastolatka, który zginął w tajemniczych okolicznościach. Tych dwóch wydarzeń z pozoru nic nie łączy, ale Mary Pat, zdeterminowana odnaleźć córkę, zagląda nawet tam, gdzie nie powinna, niepokojąc szefa lokalnej mafii i jego ludzi. I odkrywa coraz to nowe wstrząsające, brutalne szczegóły.

Robin Sharma „Tego nie kupisz za pieniądze”, Kompania Mediowa
W najnowszej książce Robina Sharmy poznajemy ścieżkę i życiową filozofię jednego z najważniejszych współczesnych ekspertów w dziedzinie rozwoju osobistego. Krótkie opowieści z życia Sharmy są formą lekcji, z których możemy wyciągnąć prostą mądrość - prawdziwym bogactwem nie są pieniądze. To umiejętność doskonalenia samego siebie, spoglądanie na świat z serdecznością i wyrozumiałością, budowanie bliskich relacji i otaczanie się przyjaciółmi. Czerpanie energii z doświadczania życia i poznawania ludzi oraz podejmowanie prób zmieniania świata na lepsze. To pomaganie innym, praktykowanie wdzięczności i uważności, kolekcjonowanie przeżyć, a nie przedmiotów.

Bożena Gałczyńska-Szurek „Utracone światło”, Replika
Do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu przybywa pierwszy transport Żydów z Lublina i Lwowa. Rozpoczyna się zagłada i grabież mienia Żydów. Rok 2004. Do Zamościa przybywa Amerykanin tropiący oprawców ludności żydowskiej, którzy działali na Roztoczu w czasach okupacji hitlerowskiej. W tym samym czasie ze stypendium w Izraelu wraca Róża Halicka, która informuje rodzinę, o swoich planach małżeńskich. Planom tym są przeciwni rodzice jak i dziadek, skrywający tajemnice związane z okresem okupacji. Pewnego dnia drogi rodziny Halickich i łowcy Niemców krzyżują się, obnażając tajemnice sięgające czasów wojny, a to wpływa na przyszłość Róży.

Żaneta Geltz „Co ci szepcze brzuch?”. Hipoalergiczni
Książka, która nie oferuje diet odchudzających, przepisów czy szybkich rozwiązań. Porusza problematykę łączącą żywność, żywienie i zdrowie. Jest zbiorem najważniejszych informacji niezbędnych dla każdego nas, bowiem codziennie występujemy w roli konsumenta. Czytając wypowiedzi ekspertów - lekarzy i naukowców, możemy dowiedzieć się o własnej sile w drodze do utrzymania dobrostanu i zadowalającej kondycji zdrowotnej. Wiedza, która dostarcza nam lektura książki jest potwierdzona badaniami naukowymi oraz wieloletnim doświadczeniem ekspertów. Jest to niezwykle ważne wobec otaczającej nas zewsząd chemizacji produkcji rolnej i przetwórstwa żywności.

Marek Stokowski „Lotnicho”, Lira
Opowieść o wędrowaniu, miłości i przyjaźni. Wrzesień 1975 roku. Czworo maturzystów z warszawskiego Okęcia odbywa kilkudniową, osobliwą podróż po północnej Polsce. W drodze wędrowcy mierzą się z absurdami i koszmarami PRL-u, a jednocześnie spotykają ludzi pełnych pasji i nadziei. Bohaterowie opowieści dotykają tajemnic ukrytych za zasłoną codzienności, poznając przy tym potęgę miłości i przyjaźni. Ta peryferyjna odyseja pełna jest humoru, szalonych przygód i niespodziewanych zwrotów akcji. „Lotnicho” to niezwykła powieść ukazująca obraz pokolenia, które w latach 70. XX wieku dojrzewało do uczestnictwa w ruchu przywracającym wolność Polsce i znacznej części Europy.

Magdalena Jaros „Anioł i twardziel”, Rebis
Legenda polskiego teatru i polskiej kinematografii. Stworzył niezapomniane kreacje w wielu znakomitych filmach (”Zaklęte rewiry”, „Dzieje grzechu”, „Ćma”, „Wojna światów”) i serialach (”Czterej pancerni i pies”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Alternatywy 4”). Obdarzony wybitnym talentem i równie trudnym charakterem. Zawsze otoczony wianuszkiem pięknych kobiet. Koledzy z branży odnosili się do niego jednocześnie z niechęcią i podziwem - mieli mu za złe wybuchowość i indywidualizm, ale cenili jego znakomite aktorstwo. Jego życie prywatne było pełne zawirowań. Hulaka? Kobieciarz? Despota? Utracjusz? A może perfekcjonista? Magda Jaros postarała się odkryć, jaki naprawdę był Roman Wilhelmi.

Vaclav Smil „Jak naprawdę działa świat”, Insignis
Dzięki tej książce poznacie i zrozumiecie siedem najbardziej fundamentalnych aspektów, od których zależy nasze przetrwanie i dobrobyt. Począwszy od produkcji energii i żywności, poprzez surowce i globalizację, aż po wszelkie zagrożenia, nasz wpływ na środowisko naturalne i jego przyszłość. Smil nie jest ani optymistą, ani pesymistą. Jest naukowcem. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych i stawiając czoła źródłom dezinformacji - od Yuvala Noah Harariego po Noama Chomsky’ego - odpowiada na najdonioślejsze pytanie naszego stulecia: czy jesteśmy nieodwołalnie skazani na zagładę, czy może nasza przyszłość jest jednak bardziej optymistyczna?

Janusz Tazbir „Protokoły mędrców Syjonu”, Iskry
W 1903 r. na łamach czasopisma Russkoje Znamia, a dwa lata później już jako oddzielna edycja książkowa, ukazały się Protokoły mędrców Syjonu. Wzbudziły ogromną sensację, zawierały bowiem teksty, z których wynikało niezbicie, że za wszelkie przewroty społeczne odpowiedzialni są Żydzi, którzy dążą w ten sposób do przejęcia władzy nad światem. I choć bardzo prędko autentyczność Protokołów... została zakwestionowana i obalona (tekst powstał z inicjatywy carskiej ochrany), do dnia dzisiejszego dnia budzą one zainteresowaniecja. Prof. Janusz Tazbir, w tej książce wyjaśnia zagadki związane z tym kontrowersyjnym tekstem stanowiącym od lat element kanonu biblii antysemityzmu.

Izabela Janiszewska „Noc kłamstw”, Czwarta Strona
Anna i Mikołaj wiodą wspaniałe życie. Ona pisze książki, on prowadzi kawiarnię. Mają piękny dom i cudowne dzieci. Niemal każdy chciałby się z nimi zamienić. Aż do dnia, w którym stają się podejrzanymi o zabójstwo. Gdy w październikową noc ginie opiekunka ich synów, na idealnej fasadzie rodziny Tochmanów pojawiają się rysy, a tajemnice skrywane przez lata zaczynają wyłaniać się z cienia. Chcąc odróżnić prawdę od fałszu, prowadzący sprawę komisarz Leon Mruk, musi uważnie wsłuchać się nie w to, co Tochmanowie mówią, lecz w to, co pomijają milczeniem. Bo czasem najstraszniejsze sekrety tkwią w tym, co niewypowiedziane. A najgłębsza prawda o ludziach kryje się w ich kłamstwach.

Luize Pastore „Dzieci króla diamentów”, Widnokrąg
Fascynująca przygodowa opowieść o wenezuelskiej dżungli, zaginionych skarbach, cenie chciwości i cudach, które zdarzają się, jeśli się w nie wierzy. Historia, w której nie fakty są najważniejsze, ale wyobraźnia, ludzka natura i zdolność człowieka do życia w zgodzie z przyrodą. Książka inspirowana biografią legendarnego łotewskiego podróżnika Aleksandrsa Laimego. Przewodnikami po wenezuelskiej dżungli są jego dzieci: Kreda i Braciszek. Czy wybierzecie się z nimi na szczyt Diabelskiej Góry? Książka otrzymała nagrodę główną w kategorii New Horizons w konkursie Bologna Ragazzi Award 2022. Książka wydana w ramach projektu „Książki niosące nadzieję”.

Alexandra Lapierre „Artemisia”, Rebis
„Artemisia” to barwna, zbeletryzowana biografia jednej z pierwszych wielkich malarek w historii. Kobiety, która pokonała wszelkie społeczne bariery, zdobyła niezależność i sławę. Artemisia Gentileschi była pierwszą artystką przyjętą w poczet prestiżowej florenckiej Accademia del Disegno, córką znanego malarza z kręgu caravaggionistów, Orazia Gentileschiego. Przyjaciółka i protegowana ówczesnych osobistości, otrzymywała zamówienia od najznamienitszych rodów Rzymu, Florencji, Neapolu, a nawet od koronowanych głów. Jej wybitny talent można podziwiać, oglądając m.in. Zuzannę i starców, Judytę obcinającą głowę Holofernesowi, Autoportret czy Alegorię malarstwa, zdobiące najważniejsze muzea świata.

Anna Szczypczyńska „Glass Hills”, Luna
Mila kocha wszystko to, co znalazła w Karkonoszach.No prawie wszystko, bo nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które rosną w Szklarskiej Porębie jak grzyby po deszczu. Alex, rodowity warszawiak, lubi najbardziej pracę w firmie ojca Millefiori Development. Problem w tym, że praca ta spędza mu sen z powiek. Niestety dosłownie. Kiedy przed Alexem pojawia się szansa poprowadzenia samodzielnego projektu, nie może powiedzieć nie. Rusza więc do Szklarskiej Poręby, by wybadać nastroje panujące wśród lokalnej społeczności i poznaje Milę. A Mila jest wyjątkowa! Mówi, co myśli, robi to, na co ma ochotę i jest obojętna na jego urok osobisty.

Andrew Nagorski „Freudowi na ratunek”, Rebis
Wielu Żydów opuściło Austrię przed jej zajęciem przez wojska niemieckie w 1938 r., ale Freud pozostał w Wiedniu. Twórca psychoanalizy miał 81 lat, chorował na raka i wciąż nie był przekonany, że jego życie jest zagrożone. Kilka bliskich mu osobistości zorganizowało jednak misję ratunkową. Niczym na kartach powieści detektywistycznej czytamy, jak tej niezwykłej grupie ludzi udało się wreszcie przekonać Freuda do wyjścia ze stanu głębokiego zaprzeczenia co do nadciągającej katastrofy. Niemal w ostatniej chwili zdołali przewieźć go wraz z żoną i córką Anną do Londynu, gdzie miał spędzić ostatnie miesiące życia jako wolny człowiek. Jego siostry, które nie zdążyły opuścić Austrii, zginęły w obozach koncentracyjnych.

Michelle Hodkin „Mara Dyer. Tajemnica”, Insignis
Thriller psychologiczny, pierwszy tom paranormalnej trylogii w nowym wydaniu. Mara Dyer czuje, że wypadek, którego zupełnie nie pamięta i w którym zginęli jej przyjaciele, a jej nic się nie stało, MUSI MIEĆ jakieś drugie dno. Mara uszła z życiem z przerażającego wypadku, do którego doszło w starym szpitalu psychiatrycznym. Straciła w nim swoją najlepszą przyjaciółkę, chłopaka i jego siostrę. Na domiar złego jej rodzina przeprowadza się do nowego stanu, by Mara mogła zacząć wszystko od nowa. Tyle że „nowy początek” szybko wypełniają halucynacje, w których dziewczyna widzi śmierć innych osób. Granica między rzeczywistością a koszmarami zaciera się.
Insignis

Freida McFadden „Pomoc domowa”, Czwarta Strona
To książka pełna niepokoju, napięcia i emocji. Millie dzień w dzień sprząta piękny dom rodziny Winchesterów. Jest mocno zaangażowana w rytm swoich pracodawców - odbiera córkę ze szkoły, gotuje, pielęgnuje, a pod koniec dnia ukrywa się w małym pokoju na poddaszu. Często działa wbrew sobie, ignorując zachowania domowników lub żyjąc obok nich, brnąć w ich kłamstwa i oszustwa. Jej pracodawczyni Nina jest przykładem kobiety, która ma idealne życie, ale tego nie docenia. Nie szanuje innych ani swojej rodziny. Pewnego dnia Millie kosztuje jakości jej życia. Sekret wychodzi na jaw, a drzwi od pokoju na poddaszu, zamykają się tylko od zewnątrz. Millie ma swoje demony.

John Wyndham „Dzień tryfidów”, Rebis
„Najlepszy autor science fiction, jakiego wydała Anglia” - pisał o autorze tej książki słynny Stephen King. Powieść ma już swoje lata, była zekranizowana, ale jak najbardziej warta jest lektury. Billowi Masenowi wydaje się, że ma pecha. Cały świat zachwyca się spektakularnym deszczem meteorów, a on leży w londyńskim szpitalu z porażonym wzrokiem. Gdy jednak zaniepokojony zniknięciem personelu zdejmuje bandaże, okazuje się, że może się uważać za szczęśliwca - tylko on i garstka innych osób wciąż widzą. Ślepcy skaczą z okien, zapijają się na śmierć. Ci, którzy nie popadli w czarną rozpacz, wyłapują widzących. Szerzy się zaraza. Masen ucieka na wieś, tam jednak na ludzi polują nowi drapieżcy…

Daniel Patrick Brown „Piękna bestia”, Rebis
Opowieść o kobiecie, którą ideologia narodowego socjalizmu skutecznie przemieniła z naiwnej wiejskiej dziewczyny w bezwzględnego potwora. Daniel Patrick Brown udowadnia: nazistowskie Niemcy to nie tylko „męska sprawa”, lecz „sprawa”, w której mężczyźni i kobiety uczestniczyli z równą gorliwością. Niemieckie zbrodniarki nie wahały się torturować i mordować niewinnych ludzi, niezależnie od płci i wieku. Jedną z nich była Irma Grese - członkini personelu pomocniczego SS i strażniczka niemieckich obozów koncentracyjnych. W 1943 roku Irma została skierowana do Auschwitz-Birkenau, gdzie awansowała do funkcji zastępczyni głównej nadzorczyni obozu kobiecego w Brzezince.

Tadeusz M. Płużański „Obława na Wyklętych”, Replika
Opis kilkunastu spraw prowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa i władze komunistyczne przeciwko Żołnierzom Wyklętym. Ukazuje, w jaki sposób PRL-owskie organy ścigania rozpracowywały i tropiły oddziały oraz poszczególnych członków podziemia niepodległościowego, m.in. Łukasza Cieplińskiego, Hieronima Dekutowskiego, Mieczysława Dziemieszkiewicza, Augusta Emila Fieldorfa, Witolda Pileckiego, Jana Rodowicza, Danuty Siedzikówny, Zygmunta Szendzielarza czy Antoniego Żubryda. Na podstawie zachowanych akt, jak również wspomnień oraz korespondencji, książka ukazuje nie tylko sam pościg, ale także przebieg brutalnych śledztw i marionetkowych procesów, zakończonych kuriozalnymi wyrokami.
Replika

Francis Fukuyama „Zamieszanie z liberalizmem”, Rebis
Liberalizm od narodzin był atakowany zarówno przez konserwatystów, jak i postępowców, a dziś wielu go odrzuca jako doktrynę przestarzałą. Neoliberałowie i lewicowcy naciągali jego zasady do granic wytrzymałości: pierwsi, tworząc kult wolności gospodarczej, drudzy - wynosząc kwestię tożsamości ponad uniwersalność człowieka. Fukuyama przedstawia argumenty przemawiające za i przeciw klasycznym założeniom liberalizmu: konieczności przestrzegania praworządności i niezawisłości sędziowskiej, uznaniu, że cel jednak nie uświęca środków, a nade wszystko - przyjęciu zasady traktowania wszystkich ludzi z równym szacunkiem.

Marian Zawada „Polacy wierni i dzielni”, Biały Kruk
O. prof. Marian Zawada zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością. Siłę polskości upatruje w głębokim przywiązaniu do Chrystusa oraz w licznych talentach, którymi Pan Bóg obdarzył wielu Polaków. Wierność i dzielność - te dwie cechy nas dominują i pozostają niezmienne od stuleci, od samych początków kształtowania się państwowości. Autor przywołuje przeróżne wydarzenia oraz postaci z naszych dziejów. Są to zarówno wielcy wodzowie, bohaterowie, jak i wielcy artyści, myśliciele, duchowni.

Jakub Ritter, Piotr Sieńko „Wariant zerowy”, Czarna Owca
Kapitan Klara Klinger i grupa oficerów polskiego wywiadu wojskowego szukają wyjaśnienia serii zagadkowych śmierci kilku naukowców. Tropy wiodą od Warszawy przez Rotterdam, Hanower, Kopenhagę, Chicago po Kijów, Iwano-Frankowsk i Odessę… Grupa musi znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego GRU interesuje się tą sprawą, komu zależy na wyeliminowaniu tajemniczej doktor Kruk i kto w kraju sabotuje ich operację? Gdy nowa zimna wojna staje się faktem, na europejskiej szachownicy zaczyna się niewidzialna gra. Klara Klinger i jej przyjaciele z SWW trafiają w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. To pierwsza część szpiegowskiego thrillera osadzonego w realiach politycznych ostatnich lat.

Ałbena Grabowska „Odlecieć jak najdalej”, Rebis
Warszawa, rok 1965. Ola Czerniawska jest uczennicą klasy maturalnej - zdolną, ambitną, ładną, a w dodatku zakochaną z wzajemnością. Dziewczyna ma jednak swoje tajemnice. Marzy skrycie o ucieczce na Zachód. Olę i jej babcię obserwuje TW Czyżyk - ale dlaczego te dwie kobiety wzbudziły zainteresowanie bezpieki? Kto jest tajnym współpracownikiem bezpieki? I czy w związku z tym Oli uda się spełnić marzenie o wyjeździe z kraju? Książka ukazuje atmosferę lat 60. - wciąż obecne ślady wojny i powstania jak cień kładących się na życiu mieszkańców stolicy, różnice między zwykłymi ludźmi a tymi uprzywilejowanymi, trudy życia codziennego, aspiracje młodych i starszych i powiewy wielkiego świata.

Edward van de Vendel „Lisek”, Widnokrąg
Lisek bawi się na wydmach, gdy nagle, goniąc motyla, TRACH… wpada do dziury!
Tak zaczyna się sen Liska, w którym przeżywa od nowa całe swoje lisie życie. Śni o tym, gdy z braćmi i siostrami po raz pierwszy opuścili lisią norę, o spotkaniu z ludzkim dzieckiem, które zostało jego przyjacielem, o paskudnym szklanym słoju, w którym utknęła mu głowa… oraz wielu innych chwilach - tych dobrych, najlepszych i tych trudniejszych. Przepiękna opowieść o dzieciństwie, rodzinie i przyjaźni opisana z perspektywy małego lisa. Jedna z tych historii, które budują mosty między światem ludzi i zwierząt. Edward van de Vendel jest holenderskim nauczycielem, autorem i autorem literatury dziecięcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski