Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy do czytania podczas świąt

lub
Radosnych świąt i mocnych wrażeń podczas lektury. Żeby nigdy Was nie znudziło czytanie i aby Wam nie zabrakło ciekawych książek.

Niall Ferguson „Dom Rothschildów. Bankierzy świata 1849-1999” (Wydawnictwo Literackie) Rothschildowie to bardzo wpływowa rodzina. Potężni bankierzy i przemysłowcy żydowskiego pochodzenia, którzy trzęśli dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym światem. Nie będzie żadną przesadą twierdzenie, że familia bankierów stała się jedną z żywych legend XIX wieku, a samo nazwisko Rothschild - synonimem władzy, jaką daje bogactwo. W drugim tomie, obejmującym lata 1849 - 1999, Niall Ferguson opisuje, jak ród wywodzący się z frankfurckiego getta stał się bankierem świata, jak wspierał swoim mecenatem najważniejszych artystów oraz wywierał skuteczny, choć zawoalowany, wpływ na monarchów i rządy. Z tego właśnie powodu książka rzuca również nowe światło na całą historię XIX i XX wieku.

Świąteczne życzenia. Sprawdź internetowe hity

Claus Meyer "Wszystkie smaki Skandynawii" (Buchmann)
Za co można kochać Skandynawię? Każdy, kto był tam choć raz, znajdzie przynajmniej kilka powodów. A jednym z nich będzie kuchnia. Dla mnie takim skarbem północy jest łosoś, którego kiedyś poznałem na kilka sposobów na norweskim stole. To mój kulinarny bohater, do którego wzdycham od czasu do czasu. Znajdziecie go w tej książce. Autor - Claus Meyer, to jedno z najgorętszych nazwisk w branży; doskonale kojarzony wśród polskich pasjonatów kulinarnych oraz ludzi zainteresowanych gotowaniem i kulinariami. Mówi się o nim jako o „ojcu chrzestnym kuchni skandynawskiej”. Meyer jest współzałożycielem Nomy oraz odpowiada za kultowe Nordic Kitchen Manifesto. Przepisy w książce zostały podzielone porami roku, całość wzbogacają przepiękne zdjęcia.

Joyce Carol Oates "Mama odeszła" (Rebis)
Trzydziestojednoletnia Nikki Eaton – niezamężna, seksualnie wyzwolona i samodzielna finansowo – raczej nigdy nie myślała o sobie w kategorii córki. A jednak kiedy z dnia na dzień nieoczekiwanie traci matkę, przechodzi ogromną wewnętrzną przemianę. Jeden burzliwy rok, wypełniony przerażającymi zdarzeniami i rozpaczą, przyniesie jej oświecenie, wiedzę, a nawet – niespodziewanie – miłość, która pomoże jej się podźwignąć. Oates, jedna z najznakomitszych pisarek amerykańskich, z niezwykłą precyzją nakreśliła wciągający i poruszający obraz głębokiego żalu i oczyszczającego smutku, który pozwala spojrzeć na życie inaczej. "Mama odeszła" znalazła się na liście stu najważniejszych powieści roku 2005 według „New York Timesa”.

Jan Grzegorczyk "Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera" (Zysk i S-ka)
To już piąta powieść o księdzu Groserze. Kilkanaście lat temu Jan Grzegorczyk swą pierwszą książką przełamał tabu w mówieniu o prywatnym życiu księży i kondycji polskiego społeczeństwa katolickiego. Książka trafiła na wszystkie listy bestsellerów. W tej powieści namówiony przez swego znajomego, słynnego podróżnika, ksiądz Wacław udaje się do Afryki. Powstała okazja na zrealizowanie jego odwiecznego marzenia. Czy odnajdzie tam spokój, a przede wszystkim sens niewytłumaczalnych doświadczeń? Grzegorczyk pisze o sprawach wiary, ale jego książki czytają także niewierzący. Jedną z motywacji, która sprawiła, że Grzegorczyk wrócił do pisania dalszych dziejów Grosera był list od niewierzącego studenta: „Proszę o dalszą część, nie może być tak, że zostawia pan rannego księdza i my nie wiemy co się z nim stanie…”.

Jerzy Diatłowicki, Czesław Kiszczak "Człowiek honoru? Czesław Kiszczak w rozmowie z Jerzym Diatłowickim" (Prószynski i S-ka)W tej książce zebrano o wiele więcej dokumentów, niż IPN znalazł w tak zwanej „szafie Kiszczaka”. W efekcie niemal 20-letniej znajomości Jerzego Diatłowickiego z generałem Czesławem Kiszczakiem, były szef MSW dopuścił autora nie tylko do swego prywatnego domowego archiwum, ale także zwierzał mu się z sekretów swojego życia – przekazując ogromną liczbę nieznanych i sensacyjnych informacji na temat najnowszej historii Polski. W książce przedstawione są skomplikowane relacje szefa MSW z generałem Jaruzelskim. Poznajemy kulisy wydarzeń Grudnia 70, przygotowań do wprowadzenia stanu wojennego, a później spotkań w Magdalence i obrad Okrągłego Stołu. Kiszczak opowiada również o ludziach, których poznał w czasie swojej kariery: marszałku Rokossowskim, szefach wszechwładnej wojskowej bezpieki, m.in. Dymitrze Wozniesienskim oraz Ignacym Krzemieniu, oraz wielu innych. Poznajemy także szczegóły planowanego przez MSW zamachu na Adama Michnika i różne sekrety partyjnych towarzyszy.

Silvia Zucca „Astrologiczny przewodnik po złamanych sercach” (Muza)Alice Bassi, singielka z trzydziestką na karku i bez widoków na błyskotliwą karierę, odbiera wiadomość o ślubie swojego byłego chłopaka jako przysłowiowy gwóźdź do trumny. Jakby tego było mało, Davide, który zaczął pracę w jej firmie, ma przeprowadzić redukcję personelu. Nic nie idzie po myśli bohaterki. Przynajmniej do momentu, kiedy spotyka Tia, młodego aktora przekonanego, że klucz do sukcesu jest tylko jeden i jest nim astrologia, ale tylko ta „prawdziwa” związana z umiejętnym czytaniem gwiazd, które skrzą się na nieboskłonie tylko po to, by wskazywać nam pomyślne dni dla sfery zawodowej i dla znalezienia drugiej połówki.

Mariusz Ziomecki „Pójdź na sąd boży” (Wydawnictwo Akurat)Część II cyklu opowieści o inspektorze Romanie Medynie. Para byłych policjantów jest na życiowym rozstaju. Pozornie radzą sobie dobrze: Roman wykurował się po postrzale, a dwa lata po otwarciu pensjonatu Urokliwa Skarpa nad Zalewem Zegrzyńskim wychodzi na mały plus. Właściciele harują od rana do nocy, ale czerpią z tego dużo satysfakcji. Roman czasem łapie też zlecenia detektywistyczne, co łagodzi jego tęsknotę za dawną pracą i wspomaga rodzinny budżet. Jednak małżeństwo przechodzi kryzys. Podejrzliwość Barbary nie jest bezzasadna, a obustronne próby przełamania emocjonalnego impasu wydają się tylko pogarszać sytuację. W tym stanie wybuchowej sielanki wydarzenia wokół bohaterów nagle przyspieszają.

Anna Bialer „Życiem rządzi chaos” (Muza)Czego potrzebuje dojrzała kobieta? Spokoju, niezawodnych przyjaciółek, sukienki szytej na miarę i perfum, które pozostawiają po niej ulotne, niezapomniane wrażenie. Maria nie musi się już ścigać z życiem. Poznała idealnego mężczyznę albo przestała przejmować się jego wadami. Jest piękna, nie musi udawać, że pięć kilogramów za dużo to dramat. Robi to, co lubi. Dojrzała kobieta wie, że ma prawo wybierać i decydować za siebie. Nauczyła się też wybaczać i nie zamartwiać na zapas. Nauczyła się być szczęśliwa. Bóg stworzył kosmos z chaosu. Na szczęście stworzył też kobiety, które cierpliwie kontynuują boską pracę. Maria i jej koleżanki zmagają się z chaosem i poprawiają świat. Z prawdziwie niebiańskim wdziękiem.

Phil Knight „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE” (Rebis)Firmy Nike nie trzeba nikomu przedstawiać - to jeden z najpotężniejszych graczy na rynku odzieży, obuwia i sprzętu sportowego, z roczną sprzedażą rzędu 30 miliardów dolarów. Nie każdy jednak wie, kim jest Phil Knight - człowiek, który stworzył tę markę za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę. Jego wspomnienia są podróżą w czasie i zaskakująco szczerą, intymną opowieścią o tym, jak realizować marzenia. Jak zmienić zamiłowanie do sportu w niewyobrażalny sukces komercyjny. O tym opowiada ten pamiętnik - zaskakujący, skromny, niefiltrowany, zabawny i pięknie napisany.

Jim O’Connor „Kim jest Bob Dylan?” (Prószyński i S-ka) Kim jest Bob Dylan? Amerykańskim piosenkarzem? Kompozytorem? Autorem tekstów piosenek? Poetą? Jak chłopiec z małego amerykańskiego miasteczka zyskał uznanie, podziw i szacunek? Jak zdobył wielką sławę i otrzymał literacką Nagrodę Nobla? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także wiele innych, młody czytelnik znajdzie w książce „Kim jest Bob Dylan?”. Seria książek WIELCY I SŁAWNI przedstawia pasjonujące historie wybitnych artystów, uczonych, sławnych odkrywców i wynalazców, najpotężniejszych i najodważniejszych umysłów, dzięki którym ludzkość coraz lepiej poznawała otaczający ją świat. Jest to jednocześnie fascynująca galeria wzorów dla każdej młodej osoby, która chciałaby im dorównać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski