Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy nowości z księgarskich półek

lub
Dziś wielki stos książek, wielki wybór i zapowiedź wielu emocji, które czekają Was podczas lektury.

Donato Carrisi „Łowca cieni” (Albatros) Paenitentiaria Apostolica, zwana także Trybunałem Dusz. Watykańska instytucja, której działalność - oficjalnie zakazana - jest tylko częściowo związana z celem, do jakiego powołano ją w średniowieczu: odpuszczaniem „grzechów śmiertelnych”. Jej archiwum, istniejące wbrew regule tajemnicy spowiedzi, dowodzi jednego: DOBRO JEST WYJĄTKIEM, ZŁO - REGUŁĄ. Penitencjariusz Marcus, działając w imieniu Paenitentiaria Apostolica, wykorzystuje swój niezwykły talent - a może przekleństwo - do rozpoznawania anomalii. Od roku poszukuje zabójcy zakonnicy, której poćwiartowane zwłoki znaleziono w watykańskich ogrodach. Ma przy tym nieodparte wrażenie, że kościelni hierarchowie coś przed nim ukrywają.

Sabrina Ghayour „Sirocco” (Insignis)Książka o smakach Bliskiego Wschodu, ale to nie tylko książka kucharska. Korzenie autorki tkwią w Iranie, ale wychowała się w Anglii i dorastała w zupełnie innej tradycji gastronomicznej - brytyjskie produkty, przepisy i techniki obróbki bardzo różnią się od bliskowschodnich. W rezultacie tego kulinarno-kulturalnego melanżu nauczyła się łączyć popularne europejskie produkty, które zna od dzieciństwa, z nutami Lewantu, tak aby uzyskać idealne kompozycje smakowe. Czasem są subtelne i aromatyczne, innym razem ostre i wonne. Inspiracją do wszystkich przepisów była kuchnia Bliskiego Wschodu, ale ich podstawą są świeże produkty oraz techniki gotowania z Zachodu, stąd jej tytuł, Sirocco (gorący, suchy wiatr, który wieje ze wschodu na zachód, czasem opisywany jako ciepły, ostry i parny).

Bill O’Reilly, Martin Dugard „Zabić Reagana” (Rebis)Jest to po trosze biografia, ale także opowieść o Ameryce lat 80-tych. „Zabić Reagana” to opowieść o jednym z najbarwniejszych prezydentów Stanów Zjednoczonych, który żelaznej konsekwencji zawdzięczał karierę w filmie i polityce i który z żelazną konsekwencją przeciwstawiał się komunizmowi. Tymczasem historia, na którą Reagan wywarł ogromny wpływ, mogła wyglądać zupełnie inaczej. W marcu 1981 roku prezydent cudem uniknął śmierci postrzelony przez Johna Hinckleya zakochanego w młodziutkiej Jodie Foster. Po szybkim powrocie do pracy Reagan musiał się jednak zmagać z wielkimi problemami osobistymi, przeprowadzając reformy gospodarcze i równocześnie dążąc do obalenia żelaznej kurtyny.

Andrzej Nowak "Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła" (Biały Kruk)Kolejny tom historii Polski opowiedzianej piórem profesora Andrzeja Nowaka. Podobnie jak dwa poprzednie tomy charakteryzuje się wysokim poziomem edytorskim. Zdobią go liczne fotografie, rysunki, ryciny i mapy. Tym razem barwną przygodę z historią rozpoczynamy w 1340 roku od rządów króla Kazimierza Wielkiego, którego anonimowy autor Kroniki katedralnej krakowskiej przyrównuje do starotestamentowego króla Salomona. Przez karty monumentalnego tomu wędrujemy towarzysząc kolejnym postaciom historycznym – królowej Jadwidze, Władysławowi Jagielle, księciu Witoldowi, kardynałowi Zbigniewowi Oleśnickiemu, Kazimierzowi Jagiellończykowi i wielu innym – aż do roku 1468.

Stephenie Meyer "Chemik" (Edipresse)Powiedzmy, że nazywa się Alex. Tożsamość i imiona zmienia jak rękawiczki – pracuje dla amerykańskiej agencji rządowej, która jest tak tajna, że nawet nie ma nazwy. Alex zajmowała się przygotowywaniem substancji pomagających śledczym wydobywać zeznania od podejrzanych. Określenie nowoczesne metody tortur byłoby tu na miejscu. Po zamachu na życie Alex, w którym ginie jej przyjaciel i zarazem współpracownik, kobieta zaczyna się ukrywać. Po kilku latach zgłasza się do niej kolega z departamentu, powierzając jej kolejne zadanie. Ma wynaleźć broń przeciwko zabójczemu wirusowi, by ocalić miliony amerykańskich obywateli. Czy to zasadzka, czy też rzeczywiście od wyjątkowych umiejętności Alex zależy życie wielu ludzi? Postanawia zaryzykować i zgodnie z otrzymanymi wytycznymi porywa mężczyznę, który, działając na zlecenie mafii narkotykowej, zamierza wywołać.

Sarah Knight "Magia olewania" (Muza)Magia olewania jest książką dla tych wszystkich, którzy pracują za dużo, za mało wolnych chwil spędzają na rozrywce i nigdy nie mają wystarczająco dużo czasu dla ludzi i spraw, które naprawdę ich uszczęśliwiają. Dzięki tej książce dowiesz się dlaczego przejmowanie się tym, co pomyślą inni jest twoim najgorszym wrogiem i jak przestać to robić. Jakie są proste kryteria oddzielania tego, czym powinniśmy się przejmować od tego, czym nie warto zaprzątać sobie głowy. Jak praktykować sztukę nieprzejmowania się nieistotnymi rzeczami i prośbami oraz nielubianymi ludźmi, nie zachowując się jednocześnie w sposób bezduszny i lekceważący.

Niklas Kampargard "Żyj jak rolnik. 100 sposobów jak żyć w zgodzie z naturą" (Edipresse)Trochę poradnik, a trochę opowieść o tym jak sobie radzić z najprostszymi życiowymi sprawami oraz tym bardziej skomplikowanymi. Rzecz dla ludzi co mają tzw. dwie lewe ręce, ale i "złota rączka" wiele się tu nauczy. Dzięki 100 fachowym poradom staniesz się ekspertem w prowadzeniu samowystarczalnego gospodarstwa domowego. Teraz wystarczy, że wprowadzisz je w życie, nieważne, czy mieszkasz na wsi, czy w centrum miasta. Zbieraj nasiona. Zbuduj szklarnię ze starych okien. Przygotuj domowy podpiwek. Zbieraj i wykorzystuj deszczówkę. Ścinaj drzewa jak prawdziwy rolnik. Czytaj tę książkę. Warto!

Hanni Münzer „Marlene” (Insignis) Jeżeli czytaliście „Miłość w czasach zagłady”, to bez zbędnej reklamy sięgniecie po kontynuację przygód Marlene. Kalten to silna kobieta, która stawia czoło wojnie, nie lęka się niebezpieczeństw i walczy o swoją miłość. Jest lipiec 1944 roku. Marlene staje się jedną z najbardziej poszukiwanych kobiet w Rzeszy. Poznaje niezwykłe osoby i nawiązuje wyjątkowe przyjaźnie, w końcu spotyka miłość swojego życia - mężczyznę, który gotów jest zrobić wszystko, by uratować niewinne dzieci. Wkrótce Marlene staje wobec tragicznego wyboru: może zmienić koleje wojny i ocalić miliony ludzi, lecz ceną za to będzie śmierć mężczyzny, którego kocha. Tak więc w tej powieści znajdziecie miłość, przygodę, dużo emocji i wzruszeń.

Beryl Evans "Charlie Ciuch-Ciuch" (Prószynski i S-ka)Po raz pierwszy w edycji z oryginalnymi rysunkami wzruszająca opowieść o parowozie Charliem Ciuch-Ciuch. Wydana w 1942 roku stała się kultową książką. Teraz w nowym, przygotowanym specjalnie na tę okazję, tłumaczeniu Maciejki Mazan. Historia Charliego, na pozór zwyczajnej „ciuch-ciuch-ciuchci”, i jego wielkiej przyjaźni z maszynistą Bobem z pewnością poruszy serca wielu dzieci (i dorosłych!), tak jak poruszyła Stephena Kinga i jednego z bohaterów jego „Mrocznej wieży”.

Jay Asher „13 powodów” (Rebis)Nie możesz zatrzymać biegu wydarzeń. Nie możesz cofnąć czasu. Jedyny sposób, by odkryć tajemnicę, to nacisnąć „play”. Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach.

Matthew Syed „Metoda czarnej skrzynki” (Insignis)Jest coś, czego od branży lotniczej powinniśmy nauczyć się wszyscy. To nauka na błędach. Google, zespół Formuły 1 firmy Mercedes, wynalazca James Dyson, Michael Jordan i David Beckham. Co ich łączy z lotnictwem? Wszyscy oni korzystają z metody czarnej skrzynki - nie tylko odważnie przyznają się do błędów, ale wręcz uważają swoje porażki za najlepsze źródło wiedzy. Nie wypierają się potknięć, nie zrzucają winy na innych, nie tuszują niewygodnych faktów, a sukces zawdzięczają analizie swoich niepowodzeń. Ilu z nas może z ręką na sercu powiedzieć, że też ma takie zdrowe podejście do porażki? Radę, by uczyć się na błędach, traktujemy dziś jak wyświechtany frazes, tymczasem jest to najskuteczniejsza znana człowiekowi metoda zdobywania wiedzy.

„Fascynujące eksperymenty naukowe” (Prószyński i S-ka)Kolorowa, bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami książka dla dzieci. Zawiera opisy 60 eksperymentów, z których prawie wszystkie ze względu na swoją atrakcyjność wizualną mogą aspirować do magicznego triku. Większość produktów do wykonania doświadczenia znajduje się w każdym domu. Każdy opis zaczyna się od części „Będziesz potrzebować”, potem znajduje się ilustrowana instrukcja wykonania eksperymentu i informacja „Jak to działa?” - z naukowym wyjaśnieniem doświadczenia. Eksperymenty są proste i niezbyt czasochłonne (co pomaga nie zanudzić i nie zniechęcić dzieci), a ich wyjaśnienia bardzo przystępne. Książka z pewnością poszerzy horyzonty i zainteresuje nauką.

Robin Gerber „Barbie i Ruth” (Wydawnictwo Kobiece)Chociaż Ruth rządziła całym imperium zabawek, jej życie nie przypominało sielanki z domku dla lalek. Poznaj historię twórczyni kultowej lalki Barbie. Bazując na oryginalnych badaniach, obszernych wywiadach i wcześniej niedostępnych materiałach, książka „Barbie i Ruth” opowiada, jak jedna zabawka na zawsze zmieniła amerykański świat biznesu i kultury. Barbie to ikona zabawek. Zna ją chyba każdy z nas. Tą lalką bawiła się niemal każda dziewczynka. Niewielka, acz szalenie zmysłowa Barbie powstała w 1959 roku. Stała się międzynarodowym skarbem - w samej Ameryce bawiło się nią 90 proc. dziewczynek, a wierne fanki zjednała sobie w 150 krajach. I niewątpliwie wywołała kulturowy przełom.

John Grisham „Demaskator” (Albatros) Lacy Stoltz jest prawniczką pracującą dla stanowej komisji etyki sędziów, która rozpatruje skargi na łamanie przez sędziów kodeksu etycznego. Jeśli komisja uzna, że są one uzasadnione, występuje o wszczęcie postępowania prowadzącego do odebrania sędziemu immunitetu i licencji prawniczej. Pewnego dnia na biurku Lacy ląduje sprawa oskarżenia sędziego o korupcję. Autor skargi zarzuca sędzi z północnej Florydy poważne przestępstwa. Ma ona podobno wydawać stronnicze wyroki oraz przyjmować za to milionowe korzyści finansowe. Lacy domyśla się, że ta sprawa będzie niezwykle niebezpieczna. Brak niezbitych dowodów zmusza ją do prowadzenia śledztwa dalece wykraczającego poza jej uprawnienia.

Britta Teckentrup „24 godziny. Coś się dzieje w porcie!” (Prószyński i S-ka)Twoje dziecko „przeczyta” tę książkę niezliczoną ilość razy - i za każdym razem znajdzie w niej coś nowego, ciekawego. To jedna z pierwszych książeczek w życiu dziecka - do wspólnego czytania (króciutkie teksty, co o której godzinie dzieje się w porcie) i samodzielnego lub wspólnego oglądania wciąż na nowo. Bo najpierw trzeba rozpoznać bohaterów: pracujące w porcie pingwiny i tygrysa na służbie czy niedźwiedzia marynarza. Opowiedzieć sobie przygody pasażerów - rodziny zajączków, wydr, a może przesympatycznej żabki w podróży. Chłopcy pewnie zaczną lekturę od nazwania jednostek pływających... A może od określenia, co kto robi... Bo przecież mnóstwo dzieje się w porcie przez całe 24 godziny.

Nina Majewska-Brown „Grzech” (Rebis)Upalny czerwiec. W niewielkiej wsi zostaje zamordowana starsza kobieta. Na mieszkańców pada blady strach, tym większy, że to niejedyny incydent w okolicy. Każdy jest podejrzany. Nieświadoma niebezpieczeństw Ola postanawia spędzić tu wakacje, by przeprowadzić własne śledztwo i rozwikłać zagadkę sprzed lat, jej osobistą tragedię. Nie wie, w co się pakuje. Niespodziewanie znajdzie się w centrum wydarzeń, narażając na niebezpieczeństwo siebie i córkę. To nie tylko kryminał, ale również ciekawa powieść obyczajowa z dużym psychologicznym ładunkiem. Dowcip, ironia, trafność spostrzeżeń i umiejętność wczuwania się w problemy zwykłych ludzi to dodatkowe plusy powieści.

Michael Roher „Wędrowne ptaki” (Prószyński i S-ka)„Wędrowne ptaki” to ilustrowana opowieść o spotkaniu chłopca z grupą Obcych. O szukaniu porozumienia i wzajemnym poznawaniu się, o szacunku wobec odmienności i fascynacji nią. O potrzebie niesienia pomocy „wędrownym ptakom”. Ale i o tym, co nam dają. Wzruszająca historia o przyjaźni Łukasza z Paulinką, która jeszcze niedawno była… Obca. Przyjaźni, która zobowiązuje. Trudno piękniej opowiedzieć dziecku o tym, że czasem spotykamy na swej drodze „wędrowne ptaki”, a czasem sami bywamy przybyszami. Strach przed Obcymi, przed dzieleniem się z innymi zostaje w tej książce przeobrażony w poetycką historię o przyjaźni, cieple i bogactwie, które wnosi w nasze życie Obcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski