Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KUL będzie miał nowy akademik. Gdzie się pojawi? Zobacz zdjęcia z drona

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Nowy dom studencki powstanie na kampusie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2026 r.
Nowy dom studencki powstanie na kampusie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2026 r. Małgorzata Genca
Nowy dom studencki powstanie na kampusie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2026 r.

Nowy akademik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Nowy dom studenta powstanie w kampusie KUL im. Księdza Antoniego Słomkowskiego przy ul. Konstantynów. Obiekt będzie bezpośrednio obok parku, który razem z Dworkiem Staropolskim jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Dokładna lokalizacja zostanie określona w dokumentacji projektowej, która będzie realizowana na podstawie nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wszedł w życie pod koniec grudnia 2023 r., a opracował go Wydział Planowania Urzędu Miasta Lublin we współpracy z KUL.

Jak będzie wyglądał nowy dom studenta KUL?

Akademik ma mieć 7 kondygnacji, w tym jedną podziemną oraz będzie zawierał co najmniej 50 segmentów. W każdym z nich zaplanowano dwa jednoosobowe pokoje oraz aneks kuchenny i łazienkę. W domu studenta będą wykonane niezbędne pomieszczenia wspólne takie jak pralnia, suszarnia, depozyt, sala do ćwiczeń oraz mała sala kinowa, depozyt i magazyny. Nie zabraknie też recepcji, a także pomieszczeń dla administracji i technicznych. Cały budynek zostanie wyposażony w wentylację mechaniczną ze schładzaniem powietrza. Natomiast pokoje z dobrą akustyką będą miały drzwi izolujące dźwięki.

W planach jest również rewitalizacja całego kampusu m. Księdza Antoniego Słomkowskiego. Poza budową nowego akademika zostały zaplanowane inne zadania, w tym przebudowa infrastruktury podziemnej niezbędnej do właściwego funkcjonowania wszystkich obiektów oraz przebudowa dróg i chodników.

- Cała inwestycja zakłada także przebudowę sieci ciepłowniczej w całym kampusie, która będzie realizowana w latach 2024-2026. Nakłady na całą inwestycję obejmującą rewitalizację kampusu oraz budowę nowego domu studenta wraz z niezbędną infrastrukturą (w tym instalacjami podziemnymi, parkingami, drogami, chodnikami i zagospodarowaniem oraz oświetleniem terenu) zostały dofinansowane z Ministerstwa (przyp. red. Ministerstwo Edukacji i nauki obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) kwotą 54 640 000 zł - mówi Andrzej Lendzion, kierownik Działu Inwestycji i Remontów KUL.

Co już zostało wykonane?

W 2023 r. w ramach inwestycji realizowano budowę nowego wodociągu, który zasila w wodę do celów bytowych i przeciwpożarowych. Pomogło to w podwyższeniu bezpieczeństwa. Zrealizowano również przebudowę fragmentu drogi wewnętrznej, parkingu i chodników. Ponadto

- Wykonawca dokumentacji projektowej zostanie wyłoniony w zamówieniu publicznym, które wkrótce zostanie ogłoszone - informuje Andrzej Lendzion.

Planowane jest zakończenie budowy oraz wyposażenie nowego domu studenta w 2026 r.

KUL dysponuje pięcioma domami studenckimi z czego cztery znajdują się w Lublinie. Mieszka w nich łącznie 684 studentów i doktorantów oraz 7 pracowników.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski