Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KUL i UMCS wspierają uchodźców. Podpisano list intencyjny oraz wybrano najlepszą pracę w dziedzinie wysiedleń przymusowych i uchodźctwa

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
W piątek (15 grudnia) KUL podpisał list intencyjny o współpracy uniwersytetu i Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR). We współpracy na rzecz uchodźców uczestniczyć będzie również UMCS. Podpisanie listu było okazją do wyróżnienia laureatów konkursu na najlepszą pracę dyplomową i doktorską w dziedzinie wysiedleń przymusowych oraz uchodźstwa.

W piątek (15 grudnia) przedstawiciele KUL i UMCS podpisali list intencyjny o współpracy KUL i biura wysokiego komisarza ds. uchodźców (UNHCR). Umowę z dyrektorem biura terenowego UNHCR, Marco Procaccinim podpisała dr hab. Beata Piskorska, prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. We współpracy na rzecz uchodźców uczestniczyć będzie również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, w którego imieniu porozumienie sygnował prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak.

– Działalność KUL od lat skupia się na różnorodnym wsparciu osób potrzebujących, w tym także uchodźców, czego przykładem może szeroka pomoc dla ukraińskich uchodźców po rosyjskiej agresji – podkreśliła prof. Piskorska, dodając że Lublin może być pod tym względem wzorem do naśladowania.

Od ponad roku zarówno KUL, jak i UMCS, uczestniczą także w systemowej pomocy dla uchodźców, współpracując w tym obszarze z Biurem Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców. Wsparcie obejmuje nie tylko pomoc materialną, ale także psychologiczną czy prawną. Na uniwersytetach prowadzone są także badania nad wieloma zagadnieniami związanymi z problematyką uchodźców.

– Rolą uczelni oraz takich organizacji jak UNHCR jest nie tylko wspieranie uchodźców, lecz również poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w rozwiązywaniu problemów poprzez badania naukowe – mówił Marco Procaccini.

Dyrektor UNHCR zaznaczył, że jedynie 7% uchodźców na świecie ma dostęp do studiów uniwersyteckich.

Podpisanie listu było okazją, aby wyróżnić laureatów konkursu na najlepszą pracę dyplomową i doktorską w dziedzinie wysiedleń przymusowych oraz uchodźstwa. W kategorii prac doktorskich za najlepszą została uznana praca dr. Michała Dworskiego (KUL), poświęcona polskim misjom dyplomatycznym i konsularnym po II wojnie światowej. W kategorii prac magisterskich pierwsze i drugie miejsce przypadło absolwentkom psychologii KUL – Annie Frydrych i Wiktorii Oniszczuk.

Władze obu uczelni oraz dyrektor Biura Terenowego UNHCR w Lublinie uhonorowali także grupy wolontariackie, które w poprzednim roku akademickim udzielały wsparcia uchodźcom, zwłaszcza tym pochodzącym z Ukrainy. Wśród wyróżnionych znalazł się Bartosz Brzeziński, student Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, wyróżniony za pracę w sekcji uchodźczej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej KUL.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski