Lekcja koszykówki od Rosjan z Niżnego Nowogród. Porażka Pszczółki Startu Lublin w Lidze Mistrzów (ZDJĘCIA)

Faworyt grupy D, Niżny Nowogród pokazał w Lublinie na jaki poziom gry koszykarze Pszczółki Startu muszą być przygotowani, żeby rywalizować w Lidze Mistrzów. Rosjanie wygrali w hali Globus 85:66, a dla lublinian była to trzecia porażka w trzecim meczu Champions League.

Zespół trenera Davida Dedka rozpoczął konfrontację od dobrej zespołowej akcji, którą rzutem za trzy punkty wykończył Sherron Dorsey-Walker. Chwilę później Amerykanin odważnie wbiegł w strefę podkoszową i zdobył kolejne dwa punkty, a gospodarze objęli prowadzenie 5:0.

Obraz gry szybko jednak zaczął się zmieniać. Wprawdzie lublinianie byli czujni w obronie i kilka razy udało im się przerwać akcję Rosjan, to sami w ataku mieli duże problemy z wykorzystaniem dobrych okazji rzutowych. W efekcie po sześciu minutach gry Niżny Nowogród prowadził 18:11.

Fatalna okazała się końcówka pierwszej kwarty, w której gracze Startu popełnili serię szkolnych błędów. Lublinianie w prosty sposób tracili piłkę i po 10 minutach goście byli lepsi o 9 punktów.

Przez kilka minut drugiej części meczu wydawało się, że zespół z Rosji dalej będzie powiększał przewagę, która wynosiła już 14 punktów. Pod koniec kwarty, za sprawą punktów Dorsey-Walkera oraz Damiana Jeszke udało się jednak zmniejszyć straty, a ten fragment spotkania zakończył się remisem 20:20.

Na początku trzeciej kwarty rzutową niemoc przełamał w końcu Kamil Łączyński. Po jego „trójce” strata do rywala wynosiła siedem punktów (43:50). Niestety, na więcej zespół z Rosji już nie pozwolił i od tego momentu systematycznie powiększał przewagę. W ostatnich minutach meczu debiut w Lidze Mistrzów zaliczył Karol Obarek.

- Niżny pokazał dlaczego w lidze VTB zajmuje drugie miejsce z wynikiem 4-1. Grają bardzo szybką koszykówkę, bardzo twardą. W polskiej lidze nikt nie gra ani tak szybko, ani tak agresywnie. Dla nas była to dobra lekcja, w jakim kierunku musimy się rozwijać – podsumował trener Pszczółki Startu, David Dedek.

Pszczółka Start Lublin – Niżny Nowogród 66:85 (15:24, 20:20, 18:27, 13:14)

Start: Dorsey-Walker 17, Dziemba 13, Jeszke 8, Szymański 8, Laksa 7, Sharma 5, Łączyński 3, Pelczar 3, Borowski 2, Obarek. Trener: David Dedek

Niżny: Shepherd 19, Gankevich 16, Petrasek 11, Strebkow 10, Baburin 9, Komolov 8, Astapkovich 7, Chadov 3, Gerasimov 2, Platonov, Gontar, Belenitskii. Trener: Zoran Lukic

Sędziowali: Lucis (Łotwa), Aunkrogers (Łotwa), Maciulis (Litwa)

Podprowadzająca z Lublina bohaterką kalendarza PGE Ekstralig...