Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powołała Gabinet, będący formą rządu na uchodźstwie

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Swiatłana Cichaniouska dwa lata po skradzionym jej przez Łukaszenkę zwycięstwie w wyborach prezydenckich powołała na uchodźstwie odpowiednik rządu, który nazwała Gabinetem
Swiatłana Cichaniouska dwa lata po skradzionym jej przez Łukaszenkę zwycięstwie w wyborach prezydenckich powołała na uchodźstwie odpowiednik rządu, który nazwała Gabinetem Fot. stopklatka z Youtube
Alaksandr Azarau, Pawał Łatuszka, Waler Kawaleuski i Waler Sachaszczyk – taki jest podstawowy skład przejściowego rządu białoruskiego na uchodźstwie, powołanego przez liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską na zakończenie dwudniowej konferencji pt. „Nowa Białoruś”, która odbyła się w Wilnie w dniach 8-9 sierpnia, czyli w drugą rocznicę wyborów prezydenta Białorusi z 2020 roku.

Członkowie przejściowego rządu na uchodźstwie, zwanego przez inicjatorów jego powołania Gabinetem, zostali nominowani na swoje stanowiska na pół roku.

Były ambasador Białorusi w Polsce i były minister kultury tego kraju Pawał Łatuszka w Gabinecie będzie odpowiadał za tranzyt władzy. Alaksandr Azarau, będący przedstawicielem środowiska byłych funkcjonariuszy struktur siłowych Republiki Białorusi, został członkiem Gabinetu ds. przywrócenia w Republice Białorusi praworządności. Odpowiednikiem szefa resortu spraw zagranicznych w Gabinecie został były białoruski dyplomata Waler Kawaleuski, a odpowiednikiem ministra obrony i szefa służby bezpieczeństwa Waler Sachaszczyk, podpułkownik, były dowódca brygady białoruskich komandosów.

Jak zapowiedziała inicjatorka powołania Gabinetu, Swiatłana Cichanouska, której zwycięstwo w wyborach 2020 roku skradł, fałszując wyniki, Aleksander Łukaszenka, w ciągu najbliższego miesiąca do Gabinetu dołączą kolejne osoby, które wezmą odpowiedzialność za inne kierunki działalności.

Powołanie przez białoruskie siły demokratyczne opozycyjnej struktury wykonawczej stało się głównym efektem dwudniowych obrad, które toczyły się w ramach konferencji „Nowa Białoruś”. Większość biorących w niej udział liderów opozycji przebywa na emigracji i stawia sobie za cel odsunięcie od władzy na Białorusi uzurpatora Aleksandra Łukaszenki.

Poza powołaniem Gabinetu uczestnicy konferencji uchwalili kilka dokumentów: „Deklarację celów i wartości białoruskich sił demokratycznych”, „Kodeks etyczny sił demokratycznych”, „Oświadczenie o solidarności z narodem Ukrainy” oraz „Oświadczenie o odcięciu się od antypolskiej polityki reżimu Łukaszenki”.

W tym ostatnim dokumencie przedstawiciele sił demokratycznych Białorusi potępili działania reżimu Łukaszenki, mające na celu kształtowanie w białoruskim społeczeństwie wizerunku Polski jako państwa wrogiego wobec Białorusi. Jako niedopuszczalne ocenili działania dyktatorskiego reżimu, skierowane na pogorszenie stosunków między narodami białoruskim i polskim.

Uczestnicy konferencji zdecydowanie potępili prześladowanie przez reżim Łukaszenki reprezentantów polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, a także „wojnę Łukaszenki z polskimi cmentarzami”, która uderza nie tylko w Polskę i Polaków, lecz „przede wszystkim burzy moralne podstawy białoruskiego społeczeństwa”. „Bezczeszczenie pochówków
nosi w sobie oznaki zbrodni podlegającej karze na mocy ustawodawstwa Republiki Białorusi” – przypomnieli w oświadczeniu poświęconym Polsce i Polakom przedstawiciele opozycji białoruskiej.

W dalszej części dokumentu Białorusini potępili niszczenie przez reżim Łukaszenki polskiego szkolnictwa na Białorusi i karne prześladowanie przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej”.

„Uczestnicy Konferencji oświadczają, że solidaryzują się z polską mniejszością etniczną, która mieszka w naszym kraju i popierają wysiłki sił demokratycznych na rzecz obrony praw Polaków na Białorusi” – tymi słowami zakończyli odezwę, poświęconą Polsce i Polakom, uczestnicy konferencji w Wilnie.

mac

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powołała Gabinet, będący formą rządu na uchodźstwie - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski