Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska Akademia Futbolu na razie w polu. Zobacz zdjęcia

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Do końca września mają być gotowe cztery boiska do piłki nożnej przy ul. Przeskok nad Bystrzycą. To części Lubelskiej Akademii Futbolu, którą wybuduje w tym miejscu miliarder Zbigniew Jakubas. Prace przy boiskach już trwają. Drugi etap – kolejne boiska i siedziba akademii – czekają na zmianę planu zagospodarowania. Miasto zakładało, że głosowanie radnych odbędzie się nawet w kwietniu, ale już wiadomo, że nie nastąpi to wcześniej niż w czerwcu.

Lubelska Akademia Futbolu powstanie na ok. 11,5-hektarowej działce nad Bystrzycą. To teren przy ul. Przeskok i Krochmalnej, po sąsiedzku dawnej siedziby LKJ. Miasto wydzierżawiło go na 30 lat spółce założonej przez miliardera Zbigniewa Jakubasa.

– Trwają już prace przygotowawcze, poprzedzające budowę czterech boisk piłkarskich. Uprzątnęliśmy teren, wykonaliśmy inwentaryzację zieleni, przywiezione zostały materiały potrzebne do budowy – informuje Agnieszka Juścińska, wiceprezes zarządu Lubelskiej Akademii Futbolu. I precyzuje: – Chodzi o jedno boisko z nawierzchnią sztuczną z pneumatycznym zadaszeniem oraz trzy boiska naturalne.

To pierwszy etap budowy kompleksu piłkarskiego nad Bystrzycą. Powinien być zrealizowany do końca września. – Termin nie jest zagrożony – zapewnia Juścińska.

W drugim etapie budowy LAF mają powstać trzy kolejne boiska oraz siedziba akademii. Ale aby ruszyły przy nich prace, niezbędna jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miasto planowało, że projekt uchwały w tej sprawie trafi do radnych w kwietniu. Taki termin wstępnie był podawany w styczniu, kiedy miasto podpisało z LAF umowę na dzierżawę terenów.

Już jednak wiadomo, że kwietniowy termin zmiany planu zagospodarowania jest nieaktualny. Nie uda się tego też zrobić w maju.

– Aktualnie przystępujemy do etapu wyłożenia projektu planu do wglądu publicznego, co nastąpi od 23 kwietnia. Ostateczny termin skierowania planu pod obrady sesji Rady Miasta Lublin, będzie uzależniony od przebiegu wyłożenia i składanych uwag – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Uwagi do planu będzie można składać do 31 maja.

A to oznacza, że na pewno przesunie się data zakończenia drugiego etapu budowy LAF. Dlaczego?

– Termin realizacji II etapu inwestycji upływa 31 października 2022 r. przy założeniu wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w terminie do 31 maja br. Zgodnie z zapisami umowy, w przypadku opóźnienia wejścia w życie planu, termin realizacji inwestycji ulega przesunięciu o ilość dni opóźnienia w stosunku do daty wejścia w życie MPZP – wyjaśnia Góźdź.

W budynku LAF ma postać m.in. siłownia, gabinety fizykoterapii oraz odnowy biologicznej. Będzie też zaplecze gastronomiczne. W obiekcie ma być też hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do gry w piłkę ręczną.

Koszt budowy LAF Zb. Jakubas szacuje na 50–60 mln zł.

– Mam nadzieję, że na inwestycji zyska dzielnica, że zyskają mieszkańcy – mówi Lidia Kasprzak-Chachaj, przewodnicząca zarządu dzielnicy Za Cukrownią.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski