- Lubelska Karta Miejska to, obok loterii Rozlicz PIT w Lublinie i dodatkowych punktów przy rekrutacji do przedszkoli, kolejny miejski program premiujący mieszkańców, którzy płacą podatki w Lublinie. Dzięki miejskiej karcie osoby te będą mogły korzystać z ulg, m.in. w transporcie publicznym, a także w kulturze, sporcie czy edukacji – podkreślała Beata Stepaniuk–Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina. Na lutowej sesji radni miejscy będą debatować o utworzeniu takiej karty.
Dla miasta LKM to gra o pieniądze. I to duże. - Istnienie takiego systemu przyczyni się do wzrostu dochodów miasta, ponieważ wpływy z PIT to aż 1/4 wszystkich środków w budżecie Lublina. Z każdego 1000 zł zapłaconego podatku odzyskujemy 484 zł – precyzowała Stepaniuk–Kuśmierzak.
Posiadacze LKM będą mogli korzystać z ulg. Warunkiem posiadania karty będzie płacenie podatku PIT w Lublinie. – Na sesji doprecyzujemy obszary jakich dotyczą ulgi i wskażemy grupę osób upoważnionych do preferencji w ramach LKM – dodała Stepaniuk–Kuśmierzak.
System LKM ma na początek korzystać z istniejącego już systemu Karty Biletu Elektronicznego. Na bilecie zostanie umieszczony dodatkowy „znacznik” identyfikujący posiadacza jako osobę płacącą PIT w Lublinie.
Aby uzyskać ten „znacznik” posiadacz elektronicznego biletu będzie musiał się pofatygować do ZTM lub miejskiego BOMu z potwierdzeniem zapłaty PIT w Lublinie (np. ksero pierwszej strony zeznania podatkowego). Ci, którzy nie korzystają z biletu elektronicznego, będą go musieli wyrobić. To oznacza konieczność wizyty w ZTM.
- Do tej pory wydaliśmy ok. 100 tys. Kart Biletu Elektronicznego. Na stałe korzysta z nich ok. 86 tys. osób – wyliczał Grzegorz Malec, dyrektor ZTM.
Programem objęte będą także osoby, które rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego, a także mieszkańcy Lublina, którzy nie osiągają dochodów opodatkowanych, a są objęci działaniami społecznymi prowadzonymi przez miasto. Do programu będą włączone także dzieci tych osób, a także dzieci i młodzież przebywające w miejskich placówkach pieczy zastępczej lub rodzinnej
Znaczniki zaczną być wydawane od czerwca.
Po wakacjach osoby, które nie będą miały takiego „znacznika”, czyli Lubelskiej Karty Miejskiej zapłacą więcej za przejazdy komunikacją miejską. Chodzi o bilety okresowe (dla płacących PIT w Lublinie ceny będą takie jak obecnie). – W miasta, które wprowadziły już takie karty różnice w cenie sięgają od 15 do 50 proc. – mówił Malec. I dodał: - Wydaje się, że w przypadku Lublina najlepszy byłby „złoty środek” czyli ok. 30 proc.
- Tak zmieniły się ceny w Polsce w ciągu 17 lat
- Wyniki sondażu. Na kogo zagłosują mieszkańcy Lubelskiego?
- Takiej studniówki maturzyści Biskupiaka jeszcze nie mieli
- Zaskakujące zaręczyny podczas mszy o miłość. Zobacz wideo!
- Gwiazdy żegnały Romualda Lipkę. Oni przyjechali na pogrzeb
- W Lublinie urodziły się trojaczki. "To ogromne szczęście"
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?