Nasza Loteria

Lubelska kultura podbija internet. Do wyboru filmy, spektakle, warsztaty. Za darmo

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
Wśród propozycji lubelskich instytucji kultury znajdzie się coś i dla młodszych, i dla starszych
Wśród propozycji lubelskich instytucji kultury znajdzie się coś i dla młodszych, i dla starszych unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Kolejne lubelskie placówki dołączają do akcji „#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!” zorganizowanej przez Ministerstwo Kultury. Udostępniają w sieci za darmo filmy, warsztaty online czy spektakle. Zarówno starsi, jak i najmłodsi widzowie znajdą coś dla siebie.

Teatr im. H. Ch. Andersena proponuje Teatrotekę Andersena. Na stronie internetowej teatru (www.teatrandersena.pl/teatroteka) oraz jego facebookowym profilu zamieszczane są materiały audio i wideo. W każdy piątek o godz. 9.30 publikowane są archiwalne nagrania spektakli, dla widzów są dostępne do godz. 22.00 w niedzielę. Z kolei w każdą środę od godz. 18.00 do godz. 21 można zobaczyć materiały z cyklu „Domowe czytanie Andersena”. Aktorzy teatru zapowiadają, że każdego tygodnia będą przygotowali autorskie czytania wybranych baśni Hansa Christiana Andersena.

- Zachęcamy także widzów do samodzielnego publikowania na naszym profilu na Facebooku w komentarzach do postów efektów swojej twórczości domowej zainspirowanej naszymi działaniami w sieci. Bardzo tęsknimy za naszymi widzami, a dzięki temu mamy z nimi kontakt - zachęca Agata Will z Teatru Andersena.

Centrum Kultury w Lublinie również przeniosło swoją działalność do sieci

- Zawiesiliśmy swoją działalność programową, ale wciąż jesteśmy z Wami online. Regularnie będziemy przygotowywać dla Was kolejne propozycje, abyście mogli pozostać w kontakcie z kulturą - czytamy na stronie internetowej placówki.

Pierwszą z propozycji jest live rysunkowy, który odbywa się od poniedziałku do czwartku o godz. 9:00. Jego autorką jest Agata Jakuszko – Sobocka, sketchnoterka (osoba tworząca rysunkowe notatki) z Lublina, która zaprasza na swój kanał na platformie Youtube.

Z kolei od poniedziałku do piątku CK zaprasza na cykl NuciMisie w domu. Dzieci wraz z Sylwią Lasok uczą się piosenek Zespołu Deficytu Natury. Transmisja jest dostępna na profilu facebookowym (https://www.facebook.com/PracowniaSztuczka/). Pracownia Sztuczka jednocześnie zaprasza dzieci do udziału w „Domowych sztuczkach sensorycznych” czy „Sztuczka kulinarnych na żywo” również na Facebooku.

Na swojej stronie internetowej (www.ck.lublin.pl) placówka udostępnia najmłodszym fragmenty Kulturalnej Kolorowanki nr 2.

- Bardzo chcielibyśmy się z Wami spotkać na sali kinowej w ramach naszych regularnych pokazów, ale teraz to niemożliwe. Dlatego w ramach akcji #zostańwdomu chcemy przypomnieć Wam kilka krótkometrażowych filmów nagrodzonych na Lubelskim Festiwalu Filmowym 2017 - piszą organizatorzy Lubelskiego Festiwalu Filmowego.

Krótkometrażówki znajdziecie na kanale Youtube LFF.

Do wyboru, do koloru

Do akcji #Zostańwdomu włączyły się także Warsztaty Kultury. Na stronie internetowej warsztatykultury.pl/nudy-nie-ma/ znajdziecie materiały video, które mogą natchnąć do działania, by zrobić coś ciekawego nie wychodząc z domu. To szereg propozycji warsztatowych, m.in. przepis na szarlotkę czy tutorial, jak uszyć filcowe kapcie.

Lubelska grupa Poławiacze Pereł Teatr Improv postanowiła podzielić się z mieszkańcami audiobookami z nagranymi Legendami Lubelskimi. Znajdziecie je pod linkiem: polawiaczeperel.pl/impropowiesci-lubelskie/.

Fundacja „Via Jagiellonica” nie zrezygnowała ze swoich piątkowych spacerów. Przeniosła je jednak do internetu. W każdy piątek o godzinie 20:00 organizatorzy zapraszają na wspólny wirtualny spacer lubelskimi traktami w Europie. Można w nich wziąć udział dołączając do wydarzenia na facebooku.

Z kolei Akademickie Centrum UMCS „Chatka Żaka” na swoim facebookowym profilu zamieszcza występy muzyczne z poszczególnych edycji Festiwalu Wschody. To także zaproszenie na warsztaty malowania pisanek online.

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zachęca lublinian do korzystania z makiet online, które powstały w ramach projektu „Lublin 2.0 - Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta” i spacerów po dawnym Lublinie. Projekt powstał w ramach obchodów 700. rocznicy lokacji Lublina na prawie magdeburskim. Do obdjerzenia pod adresem: teatrnn.pl/przewodniki.

- Staramy się wykorzystywać w tym trudnym czasie nowe media – mówi Kinga Ludwik z „Bramy Grodzkiej – Teatru NN”.

Centrum Spotkań Kultur na swoim profilu facebookowym regularnie zamieszcza propozycje gier i zabaw towarzyskich. W sobotę na ich fanpage’u pojawiła się możliwość wirtualnego zwiedzania wystawy poświęconej scenografii filmowej. Każdy chętny może odbyć wirtualny spacer po wystawie znakomitej polskiej kostiumolożki Zofii de Ines: „Forma-Kolor-Kostium. Zofia de Ines” oraz zobaczyć galerie zdjęć z wystawy „NEONart”.

Codziennie na facebookowym profilu CSK publikowane są nowe propozycje aktywnego spędzania czasu w gronie rodzinnym w ramach Domowego Laboratorium Zabawy.

TUTAJ można znaleźć koncert Kamila Bednarka „MTV Unplugged BEDNAREK”, który odbył się w CSK w 2018 roku.

Na stronie CSK możliwe jest odnalezienie galerii zdjęć z wyjątkowych wydarzeń, które odbyły się w ubiegłych latach w CSK, m.in. z koncertu Seala.

Miłośnicy kina na fanpage'u CSK znajdą wywiad z Katarzyną Sobańską i Marcelem Sławińskim oraz różnego rodzaju anegdoty z planu filmowego.

Biblioteka na Poziomie (Filia nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej) zaprasza dzieci na internetowe bajkoranki. Wydarzenie odbywa się poniedziałku do piątku o godz. 10:30 na żywo. Co zrobić, by wziąć w nim udział? Wystarczy dołączyć do grupy na Facebooku o nazwie Domowa biblioteka.

Co zamiast kina?

W związku z epidemią koronawirusa do odwołania zamknięte są wszystkie lubelskie kina. Bardzo dużo filmów można jednak obejrzeć legalnie i całkowicie za darmo w formie online.

Wiele produkcji zostało udostępnionych na platformie YouTube. Na kanale Studia Filmowego TOR znajduje się klasyka polskiego kina. Można obejrzeć m.in. filmy Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Zanussiego. Z kolei kanał Studia Miniatur Filmowych oferuje ponad 500 bajek przeznaczonych dla najmłodszych widzów, w tym kultowe wieczorynki m.in. Pomysłowy Dobromir czy Dziwne Przygody Koziołka Matołka.

Popularny polski dystrybutor, Gutek Film, oferuje przez tydzień za darmo dostęp do swoich zasobów filmowych. Można je obejrzeć w serwisie Cineman.pl.

Darmowe filmy od Studia Filmowego KADR znajdują się w serwisie Ipla.tv. To dziesiątki produkcji, w tym najnowszy film Jana Komasy – „Sala Samobójców. Hejter". Jedynym warunkiem darmowego seansu jest obejrzenie reklam na początku i pod koniec filmu.

Natomiast na stronie dokumentcyfrowo.pl znajdują się zrekonstruowane cyfrowo dzieła polskiej szkoły dokumentu.

***
Na facebookowej grupie „Kultura w kwarantannie” osoby z całej Polski, także z Lubelszczyzny, dzielą się informacjami na temat wydarzeń, które można obejrzeć online. Każdy znajdzie coś dla siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski