Lubelski Festiwal Nauki w międzynarodowym wydaniu

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Archiwalne zdjęcie
Archiwalne zdjęcie Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Udostępnij:
Pięć lubelskich uczelni publicznych i Urząd Miasta Lublin ponownie połączyło siły, aby stworzyć największe święto nauki w naszym regionie – XVII Lubelski Festiwal Nauki pod hasłem „Enjoy science – nauka bez granic”. W tegorocznym programie znajdziemy ponad 1,3 tys. projektów: m.in. wykłady, warsztaty, pokazy, doświadczenia, międzynarodowe sympozjum naukowe, wydarzenia kulturalne, konkursy oraz spotkania ze światowej sławy popularyzatorami nauki. XVII edycja LFN odbędzie się w dniach 18 – 25 września.

Lubelski Festiwal Nauki to największa na Lubelszczyźnie cykliczna impreza upowszechniająca naukę i badania naukowe, wpisująca się w kalendarz najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Hasło tegorocznej edycji „Nauka bez granic. Enjoy science” odnosi się do przekraczania barier społecznych, myślowych, językowych, jak i tych terytorialnych, co dodatkowo umożliwia hybrydowa formuła festiwalu i jego międzynarodowy zasięg.

Jak podają organizatorzy, lubelskie uczelnie przygotowały razem 1340 projektów, które potrwają łącznie 2500 godzin i odbędą się w stu różnych obiektach, 383 salach wykładowych, a w ich realizację zaangażowało się 1640 osób.

- Oferta programowa Lubelskiego Festiwalu Nauki pokazuje, jak duży potencjał naukowo-badawczy mają lubelskie uczelnie. Życzyłbym sobie, żeby przy okazji tej kooperacji, która owocnie rozwija się od kilkunastu lat, żebyśmy budowali potencjał również dla akademickiego Lublina - powiedział rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Choć zapisy na wydarzenia w ramach LFN ruszyły wraz z początkiem lipca, to są jeszcze wolne miejsca na niektóre warsztaty, wykłady i spotkania przygotowane przez lubelskie uczelnie. Do wtorku zarezerwowano niemal 26 tys. miejsc, w odpowiedzi na prośby i zainteresowanie ze strony uczestników zaplanowano dodatkowo 80 pokazów. - Sądzę, że w tym roku przekroczymy 30 tys. potwierdzonych rezerwacji - zapowiedział dr Andrzej Zykubek, koordynator LFN ds. obsługi serwisu internetowego i uspokoił, że ci, dla których zabrakło miejsc, mogą jeszcze liczyć na te, które zostaną zwolnione. - W momencie, gdy ktoś rezygnuje, system o tym powiadamia i osoby dostają na maila informację, że miejsca się zwalniają – dodał.

Tegoroczny LFN rozpocznie się w sobotę o godz. 18 w ACKiM UMCS „Chatka Żaka” koncertem orkiestry „Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” pod batutą dr. hab. Tomasza Momota. Później o godz. 21 na pl. Litewskim odbędzie się premierowy pokaz fontann „Symfonia Nauki”, prezentujący dokonania lubelskiego środowiska naukowego. Z kolei w niedzielę od godz. 10 do 16 na Placu Teatralnym przed CSK rozstawi się Lubelski Piknik Naukowy, a tam występy teatralne, taneczne, prezentacje chórów akademickich oraz pokazy upowszechniające naukę. W trakcie pikniku uczestnicy podejmą próbę pobicia rekordu Guinessa na największy SLIME, pojawią się także maskotki tegorocznej edycji LFN – lubelskie koziołki. W ramach wydarzeń kulturalno-artystycznych zobaczymy m.in. premierowy pokaz „Kolekcji” w reż. Grażyny Stankiewicz, filmu dokumentalnego o lubelskich starodrukach, połączony z premierą albumu „Stare druki lubelskie” w Bibliotece UMCS w Lublinie pod red. dr Marty Puszki.

Głównym programem LFN są projekty lubelskich uczelni publicznych, promujące oraz popularyzujące naukę i badania naukowe, realizowane w dniach od 20 do 24 września, m.in. warsztaty, pokazy i wykłady dla młodzieży.

W ramach „Nauki bez granic” będziemy mogli spotkać w Chatce Żaka światowej sławy popularyzatorów nauki, m.in. prof. Roberta Hubera, niemieckiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, prof. Charlesa H. Bennetta, współautora rewolucyjnej koncepcji teleportacji kwantowej, polskiego językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka czy twórców youtubowych kanałów tj. „Uwaga! Naukowy Bełkot” czy „CrazyNauki”. Zapisy na te spotkania rozpoczną się już w piątek o godz. 7 na stronie festiwalu.

Lubelski Festiwal Naukowy organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin. Budżet projektu to 721 250 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie