UMCS koordynuje wielki międzynarodowy projekt „Reinitialise” w ramach prestiżowego programu Horyzont 2020

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Udostępnij:
Największy uniwersytet w Lublinie koordynuje projekt „Reinitialise” w ramach programu Horyzont 2020, wykorzystujący nowe technologie w ochronie zdrowia. Celem przedsięwzięcia jest m.in. przygotowanie aplikacji zbierającej informacje o stanie zdrowia, dedykowanej osobom starszym. – Przyznana kwota na realizację projektu to prawie 1 mln euro i w naukach społecznych to kwota bezprecedensowa – przyznaje prof. Iwona Hofman.

REINITIALISE to międzynarodowy interdyscyplinarny projekt realizowany w ramach prestiżowego Programu Horyzont 2020, w którym uczestniczą cztery instytuty UMCS: Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach, Informatyki, Socjologii oraz Nauk o Polityce i Administracji, wspierane przez uczelniane Centrum Współpracy Międzynarodowej i Centrum Transferu Wiedzy i Technologii, a partnerami tego przedsięwzięcia są dwa uniwersytety europejskie: Katolicki Uniwersytet w Leuven i Uniwersytet w Maceracie oraz włoska firma Eurocentro.

Koncepcja projektu badawczego „Reinitialise” powstała jeszcze zanim wybuchła pandemia covid-19, a od początku br. odbyły się już trzy akademickie sympozja w trybie zdalnym. – Nie wiedzieliśmy, że będzie pandemia i w jej czasie będziemy musieli komunikować się ze służbami medycznymi online – powiedziała Ilona Biernacka-Ligięza, główna koordynatorka projektu „Reinitialise” podczas konferencji prasowej, związanej z czwartym akademickim sympozjum, będącym podsumowaniem dotychczasowych prac.

– Głównym założeniem badawczym projektu REINITIALISE jest wzmocnienie jakości badań i potencjału innowacyjnego w UMCS w zakresie projektowania i korzystania z cyfrowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (zarówno mediów cyfrowych, jak i spersonalizowanych urządzeń i aplikacji IT). Kluczowy dla przeprowadzonych analiz jest także wymiar etyczny, prawny i społeczno-ekonomiczny – podają realizatorzy projektu i podkreślają, że ich przedsięwzięcie koncentruje się na wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych w sektorze zdrowia, a w szczególności ICT w działaniach prozdrowotnych w celu wspierania aktywnego starzenia się oraz opieki profilaktycznej w sektorach żywienia i dietetyki.

Projekt zakłada przede wszystkim intensywny rozwój całej infrastruktury UMCS, opracowanie strategii uczelni dot. sposobów zwiększenia współpracy z lokalnymi podmiotami w zakresie m.in. usług e-zdrowia, przygotowanie innowacyjnych start-upów, realizację Joint Research Roadmap oraz stworzenie aplikacji lub narzędzia IT związanego z działaniem prozdrowotnym w celu wspierania aktywnego starzenia się oraz opieki profilaktycznej w sektorach żywienia i dietetyki.

– Liczymy na przygotowanie aplikacji lub innego narzędzia mobilnego, które umożliwi starszym ludziom, nie tylko pacjentom, komunikowanie o zdrowiu za pomocą mediów cyfrowych – zapowiedziała prof. Iwona Hofman, dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS i dodała, że komunikowanie o zdrowiu to nie tylko korzystanie bezpośrednio z pomocy medycznej, ale i dostarczanie wiarygodnych informacji o zdrowiu, dietetyce, żywieniu czy o aktywnym starzeniu. - W kontekście problemów demograficznych, a więc starzejącego się społeczeństwa, te aspekty są bardzo istotne. Paradoksalnie pandemia uwypukliła jeszcze bardziej znaczenie tych badań – podkreśliła medioznawczyni.

– Lublin jest miastem, które bardzo stawia na rozwój całej branży IT, różnych zastosowań technologii oraz rozwiązań wyników projektów z tego zakresu, więc również liczymy na to, że ten projekt wpłynie na rozwój Lublina – podkreślił prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką.

Grant będzie realizowany przez 3 lata, do końca 2023 roku. – Rekordowa kwota przyznana na realizację projektu z dziedziny nauk społecznych to 898 712,5 euro. Transza przeznaczona dla UMCS wynosi 278 090 euro – podaje uczelnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie