Lubelski ksiądz odchodzi z kapłaństwa. Ks. Kachnowicz „Można już nie mówić, że jestem na urlopie”

Piotr NowakZaktualizowano 
Łukasz Kachnowicz podczas lubelskiej demonstracji solidarność z uczestnikami Marszu Równości w Białymstoku.
Łukasz Kachnowicz podczas lubelskiej demonstracji solidarność z uczestnikami Marszu Równości w Białymstoku. Weronika Wołoch
- Dla jasności, odszedłem. Można już nie mówić, że jestem na urlopie. Nie jestem – napisał na Facebooku ks. Łukasz Kachnowicz. Komentarz ukazuje się po serii wpisów, w których wyraża solidarność z osobami LGBT i relacjonuje swój udział w marszach równości. Metropolita lubelski nałożył karę na kapłana. - Ostatnie wpisy ks. Kachnowicza odsłoniły prawdziwy powód jego odejścia - komentuje ks. Adam Jaszcz, rzecznik kurii.

W czerwcu ks. Łukasz Kachnowicz ogłosił, że bierze urlop i nie będzie wykonywał czynności kapłańskich. W kolejnych wpisach na Facebooku zdawał relacje m.in. ze swoich wizyt na Marszach Równości w Białymstoku i, ostatnio, w Płocku. Krytykował osoby, które atakowały uczestników pochodów i wspierał osoby LGBT.

„Na rozpoczęcie Pierwszego Marszu Równości w Płocku odśpiewaliśmy hymn Polski. To było wzruszające. Tak, jesteśmy Polakami, a Polska jest naszą Ojczyzną. Jesteśmy obywatelami tego kraju. Równorzędnymi obywatelami. Polska to także my - ludzie LGBT+” – czytamy we wpisie pod datą 10 sierpnia.

Do tej pory niejasna była jego sytuacja jako kapłana. Aż do 12 sierpnia.

„Dla jasności, odszedłem. Można już nie mówić, ze jestem na urlopie. Nie jestem” – napisał na Facebooku.



O informację na temat statusu księdza zwróciliśmy się do Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Dowiedzieliśmy się, że abp Stanisław Budzik podjął wobec ks. Łukasza Kachnowicza kroki prawne.

- Przede wszystkim upomnienie kanoniczne, wzywające do podjęcia pokuty i wyznaczające czas na powrót do diecezji. Następnym krokiem będzie nałożenie kary suspensy – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik kurii. Suspensa oznacza pozbawienie osoby duchownej prawa pełnienia funkcji.

- Ostatnie wpisy ks. Kachnowicza odsłoniły prawdziwy powód jego odejścia. Jeśli jakaś ideologia, albo uczuciowa fascynacja, staną się ważniejsze od tego, co się obiecało Jezusowi, nie wytrzymuje się wewnętrznych konfliktów i ucieka się od zobowiązań życia kapłańskiego. Pozostanie tajemnicą samego zainteresowanego, w jaki sposób zgodziło się na to jego sumienie - komentuje rzecznik kurii.

Czytaj także

- Wielu z nas te wydarzenia napełniają bólem, nie tylko z powodu odejścia kapłana, ale też ze względu na styl, w jakim to robi. Zanim przekreśli się wszystko grubą kreską, trzeba wziąć odpowiedzialność za ludzi, którzy nam zaufali. Wyrażam ubolewanie i jest mi przykro z powodu bólu tych wszystkich, którzy zaufali ks. Kachnowiczowi jako kapłanowi, reprezentującemu Kościół oraz nauczanie Jezusa o miłosierdziu, ale też o konieczności wyznania grzechu i pokuty w drodze ku zbawieniu. Teraz patrzą oni na człowieka wybierającego ideologię stającą w kontrze do Kościoła i Ewangelii, nierzadko wulgarną, a nawet profanującą symbole dla wierzących święte – mówi ks. Adam Jaszcz.

Wiele osób wspiera ks. Łukasza Kachnowicza w jego decyzji. Życzą mu siły i wytrwałości.

„Myślałem ostatnio o tym, że gdyby syn marnotrawny z Ewangelii miał social media i poczytałby komentarze po swoim odejściu, to nigdy nie wróciłby do domu. Gdyby ojciec był jednym z komentujących, syn nigdy nie wróciłby do jego domu. Tak, miałem już taką decyzje w sercu, że nigdy nie wrócę. Nie mówię, ze wrócę do kapłaństwa, bo nie wrócę” – napisał 13 sierpnia.

ZOBACZ TEŻ: Solidarni z uczestnikami Marszu Równości w Białymstoku

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 88

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-15T23:58:56 02:00, Gość:

Napisałam ale nie ma publikacji; więc zapytam krótko-a pedofilia w kościele zniknęła? Chyba tak skoro są tematy zastępcze

To jest akcja Kościoła. Wytypowani kapłani, mają ogłosić, że są gejami. Wszystko dla odwrócenia uwagi od problematyki kochających dzieci, miłością jeszcze nie zalegalizowaną. Choć wiemy, że to tylko kwestia czasu. Pierwsza jest w kolejce miłość w ramach tej samej płci.

G
Gość
2019-08-15T23:58:56 02:00, Gość:

Napisałam ale nie ma publikacji; więc zapytam krótko-a pedofilia w kościele zniknęła? Chyba tak skoro są tematy zastępcze

nie zniknęła , tylko jak widzisz zasiliła i tak liczne szeregi w LGBT

G
Gość
2019-08-14T14:20:15 02:00, Ella:

Według mojej oceny ten ksiądz okazał się uczciwym człowiekiem. I odważnym. Szacunek.

2019-08-15T19:30:43 02:00, anka:

Skoro wie, że był gejem, jest gejem i nim będzie, to nieuczciwy był już w momencie, kiedy wiedząc o tym wstąpił do seminarium, o ile zamierzał pochwalać grzech i samemu prowadzić życie seksualne zgodnie ze swoimi preferencjami. Jeśli zaś nie, to najpierw nieuczciwy był wobec siebie, a później innych. Jeśli tylko był gejem, ale żył we wstrzemięźliwości seksualnej to można powiedzieć, że przestrzegał prawa Bożego i tyle. Odwagi w tym nie ma żadnej, bo chyba sam podejmuje decyzje i wie co przysięga, a i rozumie co w Biblii jest napisane. Z jego słów zaś wynika, ze jest niezłym manipulantem. Zamiast jednak próbować zmienić w kościele katolickim prawo Boskie, niech założy własny kościół i żyje tam wg własnych interpretacji i potrzeb.

2019-08-16T12:08:56 02:00, Ella:

Jest odważny, bo wystawił się na krytykę a nawet ataki dużej grupy osób. Pokazał twarz. Jeśli wiedział o tym, że jest gejem wstępując do stanu duchownego to popełnił błąd. Może zabrakło dojrzałości, a może ktoś mu wmówił, że to się leczy? Czy to oznacza, że człowiek nie ma prawa naprawiać swoich błędów? Moim zdaniem ma prawo.

jaka odwaga ? Prawo mojżeszowe zabrania współżycia męzczyzn ze soba to nie miał wyjscia. Teraz beda mogli go brać partnerzy z LGBT do woli

E
Ella
2019-08-14T14:20:15 02:00, Ella:

Według mojej oceny ten ksiądz okazał się uczciwym człowiekiem. I odważnym. Szacunek.

2019-08-15T19:30:43 02:00, anka:

Skoro wie, że był gejem, jest gejem i nim będzie, to nieuczciwy był już w momencie, kiedy wiedząc o tym wstąpił do seminarium, o ile zamierzał pochwalać grzech i samemu prowadzić życie seksualne zgodnie ze swoimi preferencjami. Jeśli zaś nie, to najpierw nieuczciwy był wobec siebie, a później innych. Jeśli tylko był gejem, ale żył we wstrzemięźliwości seksualnej to można powiedzieć, że przestrzegał prawa Bożego i tyle. Odwagi w tym nie ma żadnej, bo chyba sam podejmuje decyzje i wie co przysięga, a i rozumie co w Biblii jest napisane. Z jego słów zaś wynika, ze jest niezłym manipulantem. Zamiast jednak próbować zmienić w kościele katolickim prawo Boskie, niech założy własny kościół i żyje tam wg własnych interpretacji i potrzeb.

Jest odważny, bo wystawił się na krytykę a nawet ataki dużej grupy osób. Pokazał twarz. Jeśli wiedział o tym, że jest gejem wstępując do stanu duchownego to popełnił błąd. Może zabrakło dojrzałości, a może ktoś mu wmówił, że to się leczy? Czy to oznacza, że człowiek nie ma prawa naprawiać swoich błędów? Moim zdaniem ma prawo.

G
Gość
2019-08-15T23:58:56 02:00, Gość:

Napisałam ale nie ma publikacji; więc zapytam krótko-a pedofilia w kościele zniknęła? Chyba tak skoro są tematy zastępcze

A pedofilia ogólnie u tęczowych mniej krzywdzi dzieciaka? Co to za rozróżnienie? Pedofilia to pedofilia.

G
Gość
2019-08-15T05:09:57 02:00, Gosc:

A gdzie kroki prawne biskupów wobec księży pedofilów??? Latqmi kryci przenoszeni z parafii na parafie, gdzie kroki wobec księży erotomanów ktorzy rozbijają małżeństwa, żyją sobie jak gdyby nigdy nic z kobietami ba nawet mają dzieci?? Ksiadz Kachnowicz nie zrobił nikomu krzywdy, wybrał taką drogę nie inną kto wie może też tak mu jest pisane. Nie oceniajmy go to rola Boga, moze on ma misje, pokazac ze to tez ludzie, ktorzy zbłądzili ale wierzą może nawet bardziej niż nie jeden pierwszorzędny kościelny katolik...

Wielka przemiana poszedł głosić słowo z pederastami. I co teraz? Lepszy od księży?

G
Gość
2019-08-15T00:28:16 02:00, BW:

Łukaszu szkoda, że chłopaku zmarnowałeś, póki co, wielki potencjał jaki Bóg Ci podarował. Zachwyt "kolorowymi odpustowymi wiatraczkami" przeminie, a kiedy się popsują to zostanie pustka... Wtedy zostanie Ci tylko Bóg. Łukasz, ty o tym wiesz, ale teraz, ponieważ konkretnie zbłądziłeś, to najłatwiej było odwrócić się od Jezusa Ukrzyżowanego. Tak jest na etapie porzucenia żony, którą zastępuje modny "suplement dietety" czyli ciało innej kobiety. Słabo Łukaszu, bo ja wiem, że Ty wiesz, że życie nie jest bajką ani w stanie kapłańskim, ani w małżeństwie... Modlę się za Ciebie abyś odnalazł ponownie Jezusa, bo On zawsze na Ciebie czeka. Pamiętasz kiedy byłeś w Puławach w 2011 roku? Wtedy potrafiłeś wskazywać Go innym. Pamiętasz modlitwy wstawiennicze i starszą Panią, którą w modlitwie Jezus na naszych oczach oczyszczał z "żółci", którą w sobie nosiła...? Łukaszu, gdzie i kiedy się zgubiłeś aż tak bardzo??? Żadne, nawet najbardziej zgniłe środowisko nie jest usprawiedliwieniem dla tego co się stało. Odwaga nie polega na tym, że chowasz się za ideologią LGBT, bo prawda jest tylko jedna i Ty o tym wiesz... Modlę się za Ciebie abyś stanął w całjowitej prawdzie. I wierzę, że będzie Ci to dane. Amen.

2019-08-15T09:07:26 02:00, Gość:

To kościół jest tym złym potencjałem.To jędraszewski nazywajac ludzi LGBT zarazą teczową,zasługuje na wykluczenie i potępienie.Nawoływanie do nienawiści popierasz,a nawoływanie do miłóści potępiasz.Całkiem w tym kościele poprzewracałó wam sie w główach.Czysta paranoja!!!

Jędraszewski, nieuku

G
Gość
2019-08-15T00:28:16 02:00, BW:

Łukaszu szkoda, że chłopaku zmarnowałeś, póki co, wielki potencjał jaki Bóg Ci podarował. Zachwyt "kolorowymi odpustowymi wiatraczkami" przeminie, a kiedy się popsują to zostanie pustka... Wtedy zostanie Ci tylko Bóg. Łukasz, ty o tym wiesz, ale teraz, ponieważ konkretnie zbłądziłeś, to najłatwiej było odwrócić się od Jezusa Ukrzyżowanego. Tak jest na etapie porzucenia żony, którą zastępuje modny "suplement dietety" czyli ciało innej kobiety. Słabo Łukaszu, bo ja wiem, że Ty wiesz, że życie nie jest bajką ani w stanie kapłańskim, ani w małżeństwie... Modlę się za Ciebie abyś odnalazł ponownie Jezusa, bo On zawsze na Ciebie czeka. Pamiętasz kiedy byłeś w Puławach w 2011 roku? Wtedy potrafiłeś wskazywać Go innym. Pamiętasz modlitwy wstawiennicze i starszą Panią, którą w modlitwie Jezus na naszych oczach oczyszczał z "żółci", którą w sobie nosiła...? Łukaszu, gdzie i kiedy się zgubiłeś aż tak bardzo??? Żadne, nawet najbardziej zgniłe środowisko nie jest usprawiedliwieniem dla tego co się stało. Odwaga nie polega na tym, że chowasz się za ideologią LGBT, bo prawda jest tylko jedna i Ty o tym wiesz... Modlę się za Ciebie abyś stanął w całjowitej prawdzie. I wierzę, że będzie Ci to dane. Amen.

2019-08-15T09:07:26 02:00, Gość:

To kościół jest tym złym potencjałem.To jędraszewski nazywajac ludzi LGBT zarazą teczową,zasługuje na wykluczenie i potępienie.Nawoływanie do nienawiści popierasz,a nawoływanie do miłóści potępiasz.Całkiem w tym kościele poprzewracałó wam sie w główach.Czysta paranoja!!!

2019-08-15T10:12:04 02:00, Gość:

Baran z ciebie,talibski baran

2019-08-15T14:48:10 02:00, Gość:

Odszedł z instytucji a nie od Boga.

2019-08-15T19:36:54 02:00, anka:

O tym, czy odszedł od Boga i kiedy, to on wie sam najlepiej, bo jako były ksiądz przestudiował Pismo Św. dokładnie. Stary testament zawiera dokładnie co jest grzechem i co należy z tym zrobić, a w NT Jezus mówi, że nie przyszedł znieść PRAWO, a je uzupełnić i wypełnić.

Nowy Testament i nteresuje katolików.

G
Gość
2019-08-16T08:46:32 02:00, Dede:

To bardzo przykre że wyrzucają najlepszych a zostają same najgorsze jednostki, których łatwo stłamsić i podporządkować by działali na zlecenie tych z góry.

Nie kłam nie wyrzucili go. On odchodzi

G
Gość
2019-08-16T08:46:32 02:00, Dede:

To bardzo przykre że wyrzucają najlepszych a zostają same najgorsze jednostki, których łatwo stłamsić i podporządkować by działali na zlecenie tych z góry.

Jakbyś nie wiedział, jest to organizacja hierarchiczna. W wojsku czy innej policji, też jest podległość służbowa. Dwa, skoro chciał, to chyba wiedział, chcącemu nie dzieje się krzywda. Trzy, nikt go nie wyrzuca, sam rob z siebie ofiarę pękniętej gumy...

D
Dede

To bardzo przykre że wyrzucają najlepszych a zostają same najgorsze jednostki, których łatwo stłamsić i podporządkować by działali na zlecenie tych z góry.

C
Ciotka

A pies ci mordę lizał skoro wolisz męskie gacie od kapłaństwa i nie pokazuj mi się na oczy.

G
Gość

jaki on porządny... nie, że dzieci lubi...

G
Gość
2019-08-15T13:05:47 02:00, Gość:

Szmata nie ksiądz ma parcie na szkło i teraz będzie w lewackich gadzinowkach

Ja nie wiem kto jest większą szmatą?chyba jednak ty gościu tzw.

G
Gość
2019-08-14T14:20:15 02:00, Ella:

Według mojej oceny ten ksiądz okazał się uczciwym człowiekiem. I odważnym. Szacunek.

2019-08-15T19:30:43 02:00, anka:

Skoro wie, że był gejem, jest gejem i nim będzie, to nieuczciwy był już w momencie, kiedy wiedząc o tym wstąpił do seminarium, o ile zamierzał pochwalać grzech i samemu prowadzić życie seksualne zgodnie ze swoimi preferencjami. Jeśli zaś nie, to najpierw nieuczciwy był wobec siebie, a później innych. Jeśli tylko był gejem, ale żył we wstrzemięźliwości seksualnej to można powiedzieć, że przestrzegał prawa Bożego i tyle. Odwagi w tym nie ma żadnej, bo chyba sam podejmuje decyzje i wie co przysięga, a i rozumie co w Biblii jest napisane. Z jego słów zaś wynika, ze jest niezłym manipulantem. Zamiast jednak próbować zmienić w kościele katolickim prawo Boskie, niech założy własny kościół i żyje tam wg własnych interpretacji i potrzeb.

A może nie jest gejem tylko myślącym rozsądnie i uczciwym,a może już na lekcjach religii dostał nauczkę od księdza?

Dodaj ogłoszenie