Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Kolej dostanie pieniądze z Unii Europejskiej

DUN
Lubelskie: Kolej dostanie pieniądze z Unii Europejskiej
Lubelskie: Kolej dostanie pieniądze z Unii Europejskiej Archiwum
Będą pieniądze na inwestycje w infrastrukturę kolejową i projekty transportowe w miastach. Skorzystają też przedsiębiorcy. W programie Rozwój Polski Wschodniej na przedsięwzięcia w województwach lubelskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko - mazurskim i świętokrzyskim zarezerwowano 2 mld euro.

We wtorek w Lublinie odbyła się konferencja konsultacyjna programu Rozwój Polski Wschodniej. Blisko 300 mln euro z tego źródła ma popłynąć na infrastrukturę kolejową. Na terenie województwa lubelskiego na pewno realizowane mają być dwa przedsięwzięcia (zostały zapisane na liście projektów, które dostaną pieniądze w procedurze pozakonkursowej). Chodzi o modernizację linii kolejowej nr 68 z Lublina do granicy z województwem podkarpackim ( i dalej do Stalowej Woli) - Połączenia na tej trasie cieszą się dziś dużym zainteresowaniem pasażerów - uzasadnia Jacek Sobczak, członek zarządu województwa.

Remont ma przejść a także linia nr 30 z Łukowa do Parczewa przy czym inny jej odcinek - między Parczewem a Lubartowem - ma być modernizowany za pieniądze z unijnego programu regionalnego. W ostatnich latach PKP_Polskie Linie Kolejowe odnowiły infrastrukturę między Lublinem a Lubartowem i na trasę wróciły pociągi. Od końca września 2013 r. jeżdżą także do Parczewa.

Osobna “sakiewka” w programie RPW jest dedykowana inwestycjom transportowym w miastach wojewódzkich i w ich najbliższej okolicy. Chodzi o infrastrukturę drogową ale też projekty dotyczące komunikacji miejskiej. Być może z tego źródła popłyną środki na budowę nowego dworca metropolitarnego w Lublinie przy ul. Dworcowej.

W programie raczej nie będzie jednak funduszy na projekty drogowe poza dużymi miastami. - To dla nas niekorzystne bo liczyliśmy, że z tego źródła uda się pozyskać pieniądze m.in. na dalszy ciąg remontu wojewódzkiej trasy 835 i drogi 801 czyli tzw. nadwiślanki. - mówi Jacek Sobczak. - W tej sytuacji będziemy musieli szukać finansowania tych projektów gdzie indziej. Może uda się znaleźć fundusze w programie regionalnym, ale wiadomo, że on nie jest z gumy, a potrzeb jest bardzo dużo - dodał.

Pieniądze z RPW będą wydawane jednak nie tylko na infrastrukturę. Skorzystają także np. przedsiębiorcy, którzy zechcą wdrażać innowacyjne pomysły.

Ile z programu dostaną poszczególne województwa? Nie wiadomo bo większość pieniędzy będzie rozdysponowana w konkursach. W latach 2007-13 z RPW Lubelszczyzna otrzymała blisko 4 mld zł. - Województwo wykorzystało najwięcej środków - 26 proc. całości alokacji w programie - chwalił we wtorek Rafał Sukiennik z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
- Mamy nadzieję, że w latach 2014 - 20 będzie tak samo- podkreślał Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa.

Konsultacje społeczne programu RPW zakończą się w październiku. Rząd ma zatwierdzić jego ostateczny kształt na przełomie 2013 i 2014 roku. W przyszłym roku rozpoczną się negocjacje z Komisją Europejską.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski