Lubelskie koszykarki pewnie pokonały w wyjazdowym starciu ekipę z Torunia

szupti
AZS UMCS Lublin
Energa Basket Liga Kobiet przyspiesza tempa i już po trzech dniach od ostatniej kolejki, 19 października została rozegrana kolejna runda ligowych zmagań. Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin podrażnione ostatnią porażką u siebie po raz pierwszy w kampanii 2022/23 zagrały na wyjeździe, pokonując ekipę Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 80:68.

Podopieczne trenera Krzysztofa Szewczyka świetnie rozpoczęły środową potyczkę i po niespełna trzech minutach gry, gdy celnym rzutem popisała się Magdalena Ziętara wyszły na prowadzenie 9:2. Gospodynie na trzy minuty przed zakończeniem pierwszej kwarty zdołały wyrównać (15:15).

Za chwilę jednak rzutem za trzy punkty odpowiedziała Olga Trzeciak, natomiast akcją dwa plus jeden popisała Anna Wińkowska i przyjezdne miały znowu sześć oczek zaliczki (21:15). Ostatecznie premierowa odsłona zakończyła się wynikiem 23:17 na korzyść lubelskich akademiczek.

W drugiej kwarcie zielone-białe stopniowo powiększały swoją przewagę, która w 15. minucie po trafieniu Amerykanki Natashy Mack wzrosła do trzynastu punktów (39:26). W końcowych minutach tej części gry rywalkom udało się nieco zmniejszyć straty i na przerwę oba zespoły schodziły przy 6-punktowym prowadzeniu teamu z Koziego Grodu (41:35). Trójkę do szatni zaaplikowała jeszcze przyjezdnym Alexis Jones.

Torunianki po zmianie stron zbliżyły się w 24. minucie na cztery oczka (43:47), gdy celnie zza linii 6,75 m przymierzyła Angelika Stankiewicz. Lublinianki odpowiedziały jednak szybko rzutami Trzeciak oraz serbskiej rozgrywającej Aleksandry Stanaćev i ponownie miały w miarę bezpieczną przewagę (53:43). Toruńskie „Katarzynki” robiły co mogły, aby dogonić wicemistrzynie kraju, jednak przed decydującą kwartą, to zespół trenera Krzysztofa Szewczyka wygrywał 59:52.

W decydującej odsłonie drużyna z Lublina cały czas kontrolowała wydarzenia na boisku (68:59, 74:63), zwyciężając ostatecznie 80:68.

Akademiczki w starciu z toruniankami zanotowały 46-procentową skuteczność rzutów z gry, przy 36-procentowej gospodyń. Lublinianki trafiły dziewięć rzutów za trzy punkty na 25 prób (36%), natomiast rywalki zaledwie pięć na aż 28 prób (17%). Przyjezdne były także zdecydowanie lepsze w zbiórkach od miejscowych (44:30).

Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 68:80 (17:23, 18:18, 17:18, 16:21)

Energa: Jones 23, Stankiewicz 17, Grays 14, Pszczolarska 6, Louka 4, Mołłowa 4, Podkańska. Trener: Elmedin Omanić

AZS UMCS: Mack 22, Clouden 18, Trzeciak 13, Ziętara 10, 4, Stanaćev 5, Paulsson Glantz 4, Kuczyńska 3, Wińkowska 3, Kośla 2. Trener: Krzysztof Szewczyk

Sędziowali: M. Chrakowiecki, C. Nowicki, R. Zuchowicz