MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie najlepszym województwem, a Weronika Zielińska-Stubińska najlepszą zawodniczką mistrzostw Polski seniorów w podnoszeniu ciężarów

W dniach 28-30 czerwca rozegrano w Ciechanowie mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w podnoszeniu ciężarów. Przedstawiciele Lubelszczyzny zakończyli zmagania z jedenastoma medalami, wygrywając klasyfikację województw.

W pierwszym dniu krajowego czempionatu rozdano medale w żeńskich kategoriach. Po rywalizacji w kategorii do 64 kg, gdzie triumfowała Wiktoria Wołk (Tarpan Mrocza), było wiadomo, że Weronika Zielińska-Stubińska z AZS-AWF Biała Podlaska, aby wygrać klasyfikację open (Sinclaira), musi w dwuboju uzyskać rezultat 240 kg. To markowy wynik nie tylko w wadze do 81 kg, ale i w Europie.

Bialska sztangistka zadanie wykonała znakomicie. W rwaniu za trzecim razem uzyskała 107 kg, gdyż podejścia na 105 kg dwukrotnie okazały się nieudane. Z kolei w podrzucie, Zielińska-Stubińska osiągnęła 133 kg, tyle więc, ile potrzebowała do końcowego triumfu w klasyfikacji open.

Tegoroczna mistrzyni Starego Kontynentu seniorek była poza konkurencją w kategorii do 81 kg. Druga w dwuboju Klaudia Głąb (LKS Dobryszyce), zakończyła bowiem zmagania z wynikiem o 70 kg gorszym od bialczanki - 170 kg, natomiast trzecia Weronika Florian (KPC Górnik Polkowice) zaliczyła ogólem o 90 kg mniej - 150 kg. To był prawdziwy nokaut w wykonaniu zawodniczki AZS-AWF Biała Podlaska.

Zawodniczki z klubów województwa lubelskiego na pomoście w Ciechanowie wywalczyły jeszcze cztery krążki. W kategorii do 87 kg zwycięstwo odniosła Agnieszka Zimroz ze Znicza Biłgoraj z rezultatem 190 kg w dwuboju (87+103), natomiast wicemistrzynią Polski w wadze do 49 kg została Klaudia Luterek z Agrosu Zamość - 145 kg w dwuboju (70+75).

Z kolei na nainiższym stopniu podium stanęły Andżelika Młynarczyk z Olimpijczyka Łuków, w kategorii do 55 kg, która w dwuboju uzyskała 160 kg (71+89) oraz startująca w wadze do 71 kg, Wiktoria Gierczuk z AZS-AWF Biała Podlaska. Koleżanka klubowa Zielińskiej-Stubińskiej zaliczyła w dwuboju 186 kg (85+101).

W klasyfikacji województw, lubelskie zostało sklasyfikowane na drugiej pozycji – 181 pkt. Triumfowało dolnośląskie – 188 pkt., a trzecie było kujawsko-pomorskie – 171 pkt.

Po kobietach na pomost w Ciechanowie wyszli mężczyźni. W najlżejszej kategorii wagowej do 55 kg, srebrny krążek wywalczył Wiktor Tuszyński z GCK Kobylany – 179 kg (75+104), a brązowy Karol Maksymowicz z Agrosu Zamość – 178 kg (80+98).

W kategorii do 81 kg tytuł wicemistrzowski przypadł Michałowi Kościukowi z AZS-AWF Biała Podlaska – 290 kg (127+163), zaś Łukasz Ławecki z Olimpijczyka Łuków był trzeci w wadze do 89 kg – 302 kg (135+167).

Po dwa medale w kategorii do 109 kg sięgnęli z kolei sztangiści bialskiego AZS-AWF. Drugie miejsce zajął Damian Niedźwiecki – 311 kg (141+170), natomiast na trzeciej pozycji uplasował się Mirosław Dobosz – 291 kg (130+161).